Czy można zaplanować płeć dziecka?

11 maja 2012, dodał: Sylwia
Artykuł zewnętrzny

Osiągnięcia współczesnej medycyny pozwalają nam na wiele. Okazuje się, że to co do tej pory było niemożliwe staje się możliwe. Tak właśnie jest z planowaniem płci dziecka. Dzięki badaniom plemników już wiemy – zaplanowanie płci dziecka jest bardzo proste i zależy od niewielu czynników. Przekonaj się, jak przechytrzyć naturę i spłodzić dziecko pożądanej płci.


Należałby przypuścić, że znamy zasady działania naszych układów rozrodczych – chociażby ze szkoły. Jeśli nie, dobrze byłoby je sobie przypomnieć. Kluczowym jest, aby zapoznać się ze sposobami obserwacji cyklu miesiączkowego i posiąść wiedzę potrzebną do ustalenia momentu owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej do jajowodu. Poleca się stałą (co najmniej kilkumiesięczną) obserwację z pomocą kalendarzyka miesiączkowego, codzienne pomiary temperatury w ustroju, obserwację śluzu pochwowego oraz samopoczucia. Kiedy kobieta ma regularne cykle, ustalenie momentu owulacji nie powinno sprawiać problemu. Jeśli jej cykle są mniej regularne, zwykle pomaga dłuższa i dokładniejsza obserwacja oparta na uwzględnianiu większej ilości czynników oraz kontakt ze specjalistą. Warto zaopatrzyć się w odpowiednią literaturę, z której dowiemy się dokładnie, jak obserwować swój cykl miesiączkowy pod kątem ustalenia momentu owulacji.

Dlaczego moment owulacji jest tak ważny? Otóż, najnowsze badania nad spermogramem, czyli składem nasienia męskiego bardzo przybliżają nam wiedzę na temat naturalnej selekcji płci. Zapewne wiemy już, że płeć dziecka zależy od ojca, ze względu na to, że kobieca komórka jajowa posiada zawsze chromosom żeński X, natomiast u mężczyzny występują dwa rodzaje plemników – X, które zawierają chromosom żeński oraz Y – zawierające chromosom męski. Okazuje się, że te dwa rodzaje plemników znacznie różnią się od siebie. Plemniki, które są nośnikami chromosomu warunkującego dziewczynkę (X) są większe i mają owalną główkę. Są także mało dynamiczne, ale bardzo wytrzymałe. Plemnik z chromosomem X potrafi przeżyć w ustroju kobiety nawet do 5-6 dni. Plemnik warunkujący chłopca (Y) jest za to mniejszy, ma owalną główkę i długą witkę, dzięki której jest bardzo dynamiczny. Jednak w odróżnieniu do plemnika z chromosomem X, jest mało wytrzymały i z reguły obumiera po około 2 dniach.

Ze względu na powyższe tezy zasada selekcji płci wydaje się być oczywista. Skoro plemniki żeńskie są wolniejsze, ale bardziej wytrzymałe, a plemniki męskie szybsze, ale słabsze kluczowy dla płci dziecka staje się moment stosunku płciowego. Im jest on bliższy owulacji, tym większa szansa na chłopca, im zaś dalszy na dziewczynkę – w ogromnym skrócie. Aby począć dziewczynkę, stosunek powinien odbyć się w jak najdalszym momencie od owulacji, na samym początku bądź końcu dni płodnych, przy czym w pozostałe dni okresu płodnego trzeba powstrzymać się od seksu. Często należy ostrożnie przesuwać dzień stosunku, bliżej lub dalej owulacji – zależy to od indywidualnych czynników. Dlatego właśnie, trudniej począć planowaną dziewczynkę niż chłopca. Jeśli chcemy mieć chłopczyka planowanie płci jest dużo łatwiejsze i jego powodzenie zależy od naszej dokładności w ustaleniu momentu uwolnienia komórki jajowej do jajowodu i stosunku w dniu owulacji oraz dzień po nim.

Drugim kluczowym czynnikiem dla poczęcia dziecka pożądanej płci jest skład nasienia. Każdy mężczyzna chcący mieć dziecko powinien wykonać badanie spermogramu. Określi ono przede wszystkim, czy mężczyzna jest zdrowy i płodny oraz może wskazać, na jakiej płci dziecko ma większe szanse. Najważniejsza jest liczba plemników w ejakulacie. Im ich więcej, tym większe szanse na poczęcie chłopca. Im mniej, tym bardziej prawdopodobne jest poczęcie dziewczynki. Spermogram podlega wahaniom pod wpływem czynników środowiskowych, dlatego aby począć dziecko upragnionej płci można się do tego odnieść w praktyce. Zmniejszeniu liczby plemników sprzyja ciepła temperatura, utrzymywana poprzez noszenie obcisłych spodni i slipek oraz częste współżycie (jedynie w pierwszych dniach cyklu!). Analogicznie, zwiększeniu liczby plemników i jednocześnie szansy na chłopca sprzyja utrzymywanie jąder w zimnie (noszenie luźnych spodni i bokserek, zimne okłady na genitalia i kąpiele) oraz ograniczenie współżycia. Tutaj uwaga! Należy odbyć stosunek przynajmniej raz w tygodniu w okresie poprzedzającym dni płodne, aby utrzymać właściwą ruchliwość plemników.

Jeśli tylko jesteśmy systematyczni i dokładni, możemy podjąć wyzwanie zaplanowania płci własnego dziecka. Na rynku jest wiele książek o tej tematyce, z którymi warto się zaprzyjaźnić. Systematyczność, dokładność  i obserwacja są kluczem do sukcesu. Powodzenia!

Zobacz również:

  1. Jakie są metody na planowanie płci dziecka?
  2. Planowanie płci dziecka
  3. Czy można poznać płeć dziecka już w 10 tygodniu ciąży?
  4. Jakie imię wybrać dla dziecka?



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Czy można zaplanować płeć dziecka?

  1. avatar Marzena pisze:

    Ja właśnie chodzę teraz na spotkania do poradnictwa rodzinnego.Dużo można się dowiedzieć o naturalnym planowaniu dzieci. O Tym też słyszałam,że można zaplanować płeć.Ja jednak zgadzam się z poprzedniczką ważne żeby dziecko było zdrowe :)

  2. avatar dariolka195 pisze:

    A czy to jest aż takie ważne??Ważne żeby urodziło się całe i zdrowe!!

Dodaj komentarz