Czerwcowe nowości od Wydawnictwa Marginesy

14 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Najciekawsze książki to te, które odkrywają przed nami nowe przestrzenie i wzbudzają najsilniejsze emocje. Takie właśnie są nowości proponowane przez Wydawnictwo Marginesy. Znajdziecie wśród nich propozycje w ciekawych przekładach i wyczekiwane kontynuacje.

 

Lucy Maud Montgomery: Anne z Avonlea

 

Drugi tom serii o przygodach rudowłosej Anne Shirley w znakomitym przekładzie Anny Bańkowskiej, który wywołał wiele emocji.

Anne, choć zamierzała wyjechać na studia, zostaje w Avonlea, żeby opiekować się tracącą wzrok Marillą. Rozpoczyna pracę w tutejszej szkole, zawiera nowe, ciekawe znajomości, a założone przez nią Koło Entuzjastów Avonlea działa coraz prężniej. Do tego wspólnie z Marillą podejmują decyzję o przygarnięciu kilkuletnich bliźniąt: Davy’ego i Dory, które wniosą w ich życie… jeszcze więcej radosnego chaosu. Jednak to opowieść już nie tylko o zabawnych perypetiach nastoletniej Anne, ale też o wchodzeniu w dorosłość, dojrzewaniu i odpowiedzialności za bliskich.

Powieść ukazała się w 1909 roku – zaledwie rok po wydaniu „Anne z Zielonych Szczytów„, która okazała się ogromnym sukcesem. Zaskoczyło to nawet samą Lucy Maud Montgomery. Wydawca od razu podpisał z autorką umowę na kolejne tomy. Pierwsze polskie wydanie „Anne z Avonlea” opublikowano w 1924 roku.

 

Ernest Hemingway: Zaś słońce wschodzi

 

Paryż, lata dwudzieste. Środowisko młodych amerykańskich artystów, którzy po wojnie przebywają w Europie. Czas spędzają na rozmowach, romansach i odwiedzaniu kolejnych barów. Postanawiają także wybrać się do Pampeluny, aby obejrzeć walki byków podczas lokalnej fiesty. Ta sielanka i pozorna beztroska podszyta jest jednak rozgoryczeniem i pesymizmem. W powściągliwym stylu i wartkich dialogach Hemingway oddaje klimat tamtych czasów i nastroje panujące wśród jego rówieśników – przedstawicieli „straconego pokolenia”, nad którego dojrzewaniem zaciążyły wojenne tragedie.

Słońce zaś wschodzi” to pierwsza powieść Ernesta Hemingwaya. Wydana w 1926 roku, wywołała sensację towarzyską i mimo rozbieżnych opinii krytyków cieszyła się dużą popularnością. Czytano ją jako powieść z kluczem, portretującą Amerykanów przebywających wówczas w Paryżu, a w postaci Jake’a Barnesa dopatrzono się autoportretu pisarza, nieżałującego swoim rywalom osobistych złośliwości. Za sprawą powieści wyjazdy do Francji i Hiszpanii stały się modne wśród zamożnych amerykańskich studentów, a młode czytelniczki stylizowały się na główną bohaterkę Brett Ashley, którą uznano za wzór kobiety niezależnej i wyzwolonej. Obecnie „Słońce zaś wschodzi” uważa się za jedno z najważniejszych dzieł Hemingwaya, a nowatorski styl utworu stał się inspiracją dla wielu późniejszych pisarzy.

 

Wojciech Chmielarz: Długa noc

 

Długa noc – nowa powieść Wojciecha Chmielarza, jednego z najbardziej poczytnych autorów kryminałów w Polsce.

Długo oczekiwany powrót komisarza Jakuba Mortki! „Mógł pchnąć sprawę do przodu, więc zgłosił się, niewiele myśląc o konsekwencjach. Tacy byli w tej rodzinie. Bez zastanowienia robili to, co trzeba zrobić. Jak idioci„.

Długa jesienna noc w Warszawie. W Komendzie Stołecznej Policji na kolejne przesłuchanie oczekuje mężczyzna, który jest świadkiem w sprawie zabójstwa. Co do tej pory powiedział? Co zataił? Do czego nie chce się przyznać?
Młoda dziewczyna po raz pierwszy w życiu wychodzi na ulicę, żeby zarobić na utrzymanie. Ciągle się waha, ale potrzebuje pieniędzy dla swojego małego syna. Kogo spotka tej nocy? Jaką decyzję podejmie?
Po mieście w białym, terenowym samochodzie krąży mężczyzna, który wie, że to jest jego ostatnia noc na wolności. Ma tylko jeden cel. Zabić tak wiele osób, jak to tylko możliwe. Kto jeszcze padnie jego ofiarą?
I jest jeszcze komisarz Jakub Mortka, który staje przed największym wyzwaniem w swoim życiu. A stawką są najbliższe mu osoby. Jak daleko jest się w stanie posunąć, żeby ich ocalić?
To będzie długa noc. Dla nich wszystkich. Najważniejsza noc w ich życiu. Długa noc to szósta część cyklu o komisarzu Jakubie Mortce, ale też nowe otwarcie dla kolejnych powieści.
Po kilku latach pracy w Hadze komisarz Mortka wraca do Polski. Wiele się zmieniło: dawna podwładna jest teraz jego zwierzchniczką, są nowi ludzie i nowe przepisy. Stare przyzwyczajenia Mortki nie wszystkim będą się podobać, bo komisarz najbardziej lubi działać solo. Najważniejsze jednak, że jest dalej skuteczny i być może powrót „na chwilę” okaże się zmianą na dłużej.

Brudne plugawe miasto, nadużywający władzy policjanci, presja czasu i kolejna długa, męcząca noc na służbie w pogoni za mordercą. Po wszystkim zostaje niedosyt, że to już koniec (…)„. [Paula Sieczko, ruderecenzuje/Instagram]

Wojciech Chmielarz w szczytowej formie. Zabiera czytelnikowi oddech i oddaje dopiero wtedy, kiedy ten odwraca ostatnią stronę książki. To zdecydowanie najlepsza część serii z komisarzem Mortką!” [Małgosia Grupa z kanału Literaccy]

(…) spokojne tempo akcji w wąskich ramach czasowych i zbrodnia, która pod swoim płaszczykiem ukrywa surowy i bezlitosny obraz polskiego społeczeństwa. Jest w niej coś nieuchwytnego, coś, co przyciąga jak najmocniejszy magnes i zaprząta wszystkie myśli„. [Martyna Chmiel, kryminalnatalerzu.pl]

Powieść pełna bólu, beznadziejnie utraconych szans, prób naprawienia błędów i porażek. Pomysłowa, nieprzewidywalna książka zbudowana w atmosferze nieustającego napięcia i tajemnicy„. [Rafał Bulski, ojciec.dyrektor_/Instagram]

 

Książki poleca Wydawnictwo Marginesy






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wysoka wrażliwość u dzieci.
Wrażliwe dziecko ma przechlapane, warto nad tym pracować już od małego, żeby potem...
Algorytm- długości życia.
Są też wypadki i takie wyliczenia biorą wtedy w łeb, bo naukowiec nie przewidzi,...
Polska-więcej zgonów niż urodzeń!…
Zastąpią nas imigranci we wszystkich kolorach skóry, którzy już czekają z licznym przychówkiem pod...
Sanatorium-nowe przepisy.
Muszę powiedzieć babci, żeby nie była zaskoczona w czerwcu, jak nie dostanie papierkowej...