Chcesz schudnąć? Nie podjadaj! Jak radzić sobie z natarczywym głodem?

7 kwietnia 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Chcąc stracić zbędne kilogramy, najważniejsze jest przestrzeganie diety. Jednak w ciągu dnia silna wola słabnie, przez co trudniej oprzeć się pokusie sięgnięcia po słodką przekąskę. Jak walczyć z niekontrolowanym podjadaniem?

Wyniki najnowszych badań wskazują, że niepohamowana ochota na słodkie w określonych porach dnia pojawiła się u wszystkich, spośród 7500 badanych. Warto zwrócić uwagę na kluczową informację – „w określonych porach dnia”. Na podstawie wypowiedzi ankietowanych, badaczom udało się wyodrębnić konkretne godziny, w których chęć sięgnięcia po przekąskę jest najsilniejsza.

1. Lunch

Ryzyko pojawienia się „wilczego apetytu” w godzinach około południowych grozi przede wszystkim osobom, które z rozmysłem pomijają śniadanie. Badania przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinia dla marki TYMBARK pokazują, że 91% Polaków je jada, choć tylko dla 45% jest ono najważniejszym posiłkiem dnia.

Myli się ten, kto myśli, że pominięcie śniadania pomoże zaoszczędzić nieco kalorii, a w efekcie przyśpieszy odchudzanie. W rzeczywistości, właściwe przygotowanie tego posiłku może zwiększyć pozytywne efekty odchudzania.

Śniadanie powinno stanowić przede wszystkim źródło białka, które trawi się dłużej niż pozostałe makroskładniki. W efekcie, uczucie sytości odczuwane jest dłużej; już około 20-40 gramów białka spożywanego w trakcie śniadania sprawia, że przez resztę poranka głód nie będzie odczuwany, a w czasie południowej przerwy ilość  spożywanych kalorii zmniejszy się. By wzbogacić śniadanie o niezbędną dawkę białka, wystarczy dodać do ulubionych płatków jogurt naturalny (zamiast mleka), a owsiankę uzupełnić o ¼ szklanki orzechów.

W zdrowym i energetycznym rozpoczęciu dnia mogą również pomóc naturalne suplementy diety bogate w fitoaglutyninę. Składnik ten zawarty jest w beanblock®, naturalnym ekstrakcie z nasion fasoli włoskiej (Phaseolus Vulgaris). Wpływa na zmniejszenie kaloryczności pokarmów, a także ogranicza produkcję greliny (hormonu stymulującego apetyt), przez co wywołuje uczucie sytości. Preparatem, który aktywnie wspiera naturalny proces utraty zbędnej tkanki tłuszczowej jest B-Shape.

2. Obiad

Około godziny 14: 00 narasta zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Z jednej strony to wynik drastycznego spadku kortyzolu (tzw. „hormonu stresu”), który odpowiedzialny jest za m.in.: regulację poziomu cukru i ciśnienia krwi. Z drugiej strony, wpływ na tę sytuację ma również ilość i jakość snu; organizm przed południem zasilany jest przez energię, którą magazynuje podczas, gdy śpimy. Podsumowując: kiedy energia dostarczona w porze lunchu maleje, narasta ochota na przekąskę.

W tej sytuacji najważniejsze jest, by nauczyć się odróżniać prawdziwy głód od nagłej chęci na słodkości. Jeżeli po kilku minutach uczucie narastającego głodu nie mija, to sygnał, że organizm rzeczywiście domaga się konkretnego posiłku. Zdrowemu odchudzaniu sprzyja ponadto spożywanie posiłków z dala od stanowiska pracy. Wg badań, które ukazały się w „American Journal of Clinical Nutrition”, osoby spożywające posiłki przed ekranem komputera (nieprzerywające pracy) czują się mniej najedzone i w konsekwencji pochłaniają średnio 2 razy więcej przekąsek, w porównaniu do współpracowników, którzy jadają w firmowej stołówce.  

Obiad w towarzystwie koleżanki lub kolegi to plan idealny. Niestety, w praktyce nie zawsze możliwy w realizacji. W nerwowych okresach wzmożonej pracy i napiętych terminów ciężko jest wygospodarować kilkanaście minut na spokojny posiłek. Wówczas warto zaufać naturalnym antyoksydantom, które przeciwdziałają drastycznym spadkom energii, jednocześnie zmniejszając ochotę na niezdrowe przekąski. To przede wszystkim zielona herbata i chrom, obecne w preparacie B-Shape. Zielona herbata poprawia koncentrację, zwiększając zdolności intelektualne. Ponadto, dzięki właściwościom stymulującym oraz tonizującym, działa odprężająco na umysł i ciało: stabilizuje nastrój, a także redukuje fizyczne zmęczenie. Z kolei chrom pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu glukozy we krwi. Bierze także czynny udział w metabolizmie węglowodanów i ogranicza odkładanie się tłuszczu.

3. Po obiedzie

Nieodparte pragnienie sięgnięcia po słodkość umotywowane chwilowym kaprysem, a nie realną potrzebą, dietetycy określają mianem „hedonistycznego głodu”. Dzięki niemu w organizmie uwalniane są hormony szczęścia, które dodatkowo motywują do zjedzenia jeszcze większej ilości cukru i niezdrowych tłuszczów podtrzymujących dobre samopoczucie.

Niekontrolowana ochota na słodkości to problem, który najlepiej… obejść. Już 15-minutowy spacer pomaga zmniejszyć apetyt na czekoladę o 50%. Co jednak w sytuacji, kiedy brak czasu uniemożliwia codzienne spacerowanie? W nierównej walce ze słodkimi słabościami może pomóc sumplementacja. Jednym ze składników B-Shape jest fasolamina obecny w beanblock® (naturalnym ekstrakcie z nasion fasoli włoskiej). Jej głównym zadaniem jest stymulowanie pracy hormonów jelitowych odpowiedzialnych za wywoływanie uczucia sytości, w tym m.in.: cholecystokininy. Utrzymujące się uczucie sytości pozwala świadomie kontrolować własny apetyt, co z kolei minimalizuje ryzyko impusywnego sięgnięcia po słodycze.

4. Przed snem

Wieczorne podjadanie to jeden z kluczowych powodów rezygnacji z rozpoczętej diety. Odpowiada za nie nasz zegar biologiczny, który około godziny 20: 00 przełącza się na tryb nieustępliwego apetytu na słodkie i słone przekąski. Właśnie w ten sposób nasi przodkowie byli w stanie przetrwać niedobory żywności. Spożywając większe ilości kalorycznych posiłków tuż przed snem, uzyskiwali wystarczająco dużo siły, by przetrzymać post, który czekał ich przez kilkanaście kolejnych godzin. Współcześnie, przejadanie się tuż przez snem prowadzi do zaburzeń metabolizmu.

By zwalczyć ten problem nie trzeba rezygnować ze swoich przyzwyczajeń żywieniowych, ale zmodyfikować je pod swoje aktualne cele, np. zastępować chipsy dostępne w sklepie, własnymi – upieczonymi w piekarniku z jabłek, lub jarmużu. Innym skutecznym sposobem na porzucenie wieczornego podjadania jest wymycie zębów pastą o smaku ostrej mięty. Wówczas, żadna przekąska (niezależnie od tego czy słodka czy słona), nie będzie smakować nawet w połowie tak dobrze, jak zwykle. W konsekwentnym zrzucaniu zbędnych kilogramów, pomimo pokus dookoła, pomoże kapsaicyna. Jej głównym zadaniem jest skuteczne utlenianie węglowodanów, przez co pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Wytrwanie w narzuconej sobie diecie nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wiedza o tym, że w konkretnych porach dnia uczucie głodu niekontrolowanie wzrasta, umożliwia opracowanie indywidualnego planu żywieniowego, który odpowiadać będzie na realne potrzeby organizmu. Doskonałym uzupełnieniem zbilansowanej diety są skuteczne suplementy, zwiększające efektywność procesu odchudzania i pozwalające na stałe utrzymanie jego pozytywnych efektów.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wysoka wrażliwość u dzieci.
Wysoka wrażliwość u dzieci objawia się nie tylko szybkim wyczuwaniem subtelnych zapachów czy dźwięków,...
Polisa AC w 2024 roku.
O ile więcej trzeba dać za polisę w 2024 roku? W niektórych województwach...
Polska-więcej zgonów niż urodzeń!…
W tych częściach kraju wymieramy najczęściej. Sytuacja jest gorsza w miastach, gdzie zanotowano...
Narząd najszybciej się starzejący.…
Przełom w leczeniu wielu chorób? Który narząd najszybciej się starzeje? Wyjątkowo szybkie starzenie...