Anna Wacławik: Lekarze. Walka o życie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Anna Wacławik: Lekarze. Walka o życie

2 października 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

25 października nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się książka Lekarze. Walka o życie autorstwa Anny Wacławik.

Chcę sobie wyobrazić, że jak będę stary, to będę mógł powiedzieć jak Peter Rosen (amerykański chirurg, twórca medycyny ratunkowej – przyp. red.): I did something usefull with my life. I did emergency medicine. Nikt nigdy nie powiedział: I did something usefull with my life. I did boobs.[fragment książki Lekarze. Walka o życie]

Paweł, Justyna, David i Piotr – zdolni i ambitni. Skończyli medycynę – jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów. Na co dzień pracują jako specjaliści w znanych miejskich i akademickich szpitalach. Po wybuchu wojny w Ukrainie z własnej woli trafili na teren działań wojennych.

Kim są? Po co wyjeżdżają?

Czego się boją?

Dlaczego zamieniają wygodę, prestiż i bezpieczeństwo na pracę w polowych warunkach pod ostrzałem?

Bardzo polecam książkę Anny Wacławik. Z Ukrainy przywozi wstrząsające wywiady z polskimi lekarzami, którzy bez wahania pojechali na wojnę, żeby pomagać żołnierzom i cywilom. To rozmowy szczere, głębokie, o traumach, łzach i adrenalinie. Takie, które można prowadzić tylko z kimś, komu się ufa, bo nie zawiódł w trudnej sytuacji. [Magdalena Grzebałkowska]

Na wojnie lekarze i ratownicy medyczni są po to, aby dać choć namiastkę poczucia bezpieczeństwa. Dać nadzieję, że ktoś przyjdzie z pomocą. Ta książka to historia ludzi, którzy próbują powstrzymywać śmierć, powiedzieć jej: „zaczekaj, to jeszcze nie czas”… Doskonale opisane motywacje bohaterów i ich przejmujące historie. Autorka ze szczegółami opowiada o ludziach i miejscach. Od spokojnego Lwowa po piekło Zaporoża. O tym, co widzi i słyszy. Na szczęście my możemy o tym wszystkim tylko czytać, ale warto pamiętać, że spokój nie jest dany raz na zawsze. A za naszą wschodnią granicą wciąż trwa krwawa wojna, która w każdej chwili może się rozprzestrzenić na kolejne kraje. [Mateusz Lachowski]

Fragment książki:

Parkujesz zawsze przodem do wyjazdu.

Klucze do karetki nosi przy dupie jedna i ta sama osoba. Pozostali muszą wiedzieć, czyja to d.

Rozproszyć się, nigdy nie stać w kupie. Jeden człowiek to „toczka”. Jedna „toczka” to nie cel, pięć ‒ tak, a dziesięć to zaproszenie, żeby walnąć.

Nigdy nie chodź po miękkim, zawsze po twardym.

Jeśli musisz się zatrzymać, omijaj charakterystyczne miejsca, mosty i wieże. Tak samo jak wysokie maszty, bo te oznaczają łączność, czyli cel, i lubimy do nich walić.

Drogą, która bywa pod ostrzałem, zapierdalasz tyle, ile można, choćby ci miało wytrząść mózg na wertepach.

W konwoju odległość między samochodami wynosi co najmniej sto metrów.

Możesz zgubić wszystko, paszportu nigdy.

Pierwszy raz przekroczyłam granicę z Ukrainą pod koniec marca 2022 roku. Jechałam jako reporterka z konwojem fundacji Humanosh. Chciałam zobaczyć, jak wygląda medevac – medyczna ewakuacja w kraju, gdzie toczy się wojna, snajperzy strzelają do lekarzy, najeźdźcy mordują kobiety i dzieci, a na odchodnym zostawiają granaty w kuchennych szafkach. Po pierwszym wyjeździe szybko był drugi i kolejne, coraz dalej. W Polsce zrobiłam kurs kierowcy karetki i ratowniczki kwalifikowanej pierwszej pomocy. Teraz jeżdżę w podwójnej roli, jako reporterka i część polskiej ekipy Humanosh Emergency Medical Team.

Anna Wacławik – z wykształcenia archeolog, z pasji – radiowiec, w TOK FM prowadzi cotygodniowy, autorski program Wywiad pogłębiony oraz, we współpracy z Andą Rottenberg, program o sztuce Andymateria. Pasjonuje się tematyką społeczną, psychologią, sztuką. Jest laureatką dwóch nagród Grand Press w kategorii „Wywiad” (w 2011 roku za rozmowy z byłym wychowankiem domu dziecka i z pedagogiem z placówki opiekuńczo-wychowawczej; w 2012 za rozmowę z blogerką Chustką o seksie osób chorujących na nowotwór). Jest autorką kilku książek m.in. „Życie-zderzenie czołowe” – zbioru rozmów z księdzem Adamem Bonieckim, siostrą Małgorzatą Chmielewską, Evą Klonowski, Krystyną Starczewską i Andą Rottenberg.

Już teraz zapraszamy Państwa na spotkanie z autorką i bohaterami książki – 26 października 2023 r., godz. 19:00 w Faktycznym Domu Kultury (Warszawa)

Książkę poleca Wydawnictwo ZNAK

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Woda z dystrybutora
Jak woda stoi w plastikowym baniaku w temp. kilkunastu stopni, to w końcu przyjmuje...
Czy korzystaliście kiedyś z samocho…
Niestety małe warsztaty nie mają aut zastępczych, a ja korzystam tylko z usług takich...
Dane w chmurze
Kiedyś te dane z chmury wyciekną i dopiero będzie afera....
Makijaż dla amatorki
Szybki makijaż opanowalam do perfekcji, chociaż nigdy się go nie uczyłam....