Alergia pokarmowa dotyczy również dzieci

27 czerwca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nie bez powodu alergia jest nazywana chorobą cywilizacyjną. Coraz więcej osób boryka się z objawami i dolegliwościami wywołanymi przez alergie na różne czynniki. Największym wyzwaniem jest niewątpliwie fakt, że alergenem są bardzo często elementy, które są nam niezbędne, które nas otaczają i trudno je wyeliminować.

140386728499215200

Przykładem jest chociażby uczulenie na pyłki roślin czy równie często diagnozowana alergia pokarmowa. Eliminowanie składników odżywczych jest szczególnie trudne w przypadku najmłodszych. Niestety alergia pokarmowa u dzieci, to dziś bardzo powszechnie występujący problem.

Alergia u noworodków i niemowląt

Objawy związane z alergią pojawiają się już u najmłodszych dzieci. Ba! Często zdarza się, że lekarze i rodzice są przygotowani na to, że na świat przyjdzie mały alergik. Dzieje się tak np. w przypadku objawów alergii u rodziców. W takich sytuacjach alergia pokarmowa u dzieci jest nie lada wyzwaniem już od chwili narodzin. Wbrew pozorom problem może się pojawić nawet wtedy, kiedy maluszek jest karmiony tylko piersią, ponieważ reakcja alergiczna wystąpi po spożyciu przez mamę potencjalnego alergenu, np. mleka krowiego, czekolady, owoców cytrusowych, a nawet ryb. Z kolei maluszki karmione sztucznie wymagają specjalnych odżywek już od pierwszych dni życia.

Mleko hipoalergiczne i odżywki specjalne

Alergia pokarmowa u dzieci to konieczność zastosowania zaleconej przez lekarza diety praktycznie od pierwszych posiłków. W przypadku niemowląt może być to modyfikowane mleko hipoalergiczne (np. Nan Pro HA), w którym wykorzystano specjalne hydrolizowane białko. Poza tym zawiera oczywiście wszystkie niezbędne składniki, takie jak białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, minerały, zdrowe kwasy tłuszczowe czy probiotyki. W przypadku zdiagnozowanej alergii albo nietolerancji pokarmowej sięga się także po specjalistyczne odżywki (np. Sensitive, NAN bezlaktozowe).

Mały alergik na diecie

Oczywiście starsze maluchy również wymagają starannie opracowanego jadłospisu. Mleko modyfikowane albo karmienie piersią stanowią podstawę diety przez pierwsze miesiące. Następnie należy ostrożnie wprowadzać nowe składniki. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie diety o specjalne zbożowe posiłki opracowane z myślą o diecie eliminacyjnej. Kaszki, które sprawdzą się w przypadku diety bezglutenowej, bezlaktozowej, bez białka sojowego i mleka krowiego (np. Sinlac). U kilkulatka można już wykonać dokładne testy alergiczne, które jasno sprecyzują czego należy unikać w diecie dziecka. Wczesna i dobra diagnoza ma kluczowe znaczenie w redukowaniu zagrożenia tzw. marszem alergicznym, który może prowadzić nawet do astmy.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Alergia pokarmowa dotyczy również dzieci

  1. avatar Kasia pisze:

    Przy alergii pokarmowej dieta jeest niezbedna. Bez wyeliminowania tych produktów na które jesteśmy uczuleni nie da się zwalczyć alergii. NAleży pamiętac aby tak ułożyć jadłospis aby dostarczyć wszystkich składników potrzebnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Probiotyki moga pomóc w walce z alergią. Najlepiej wybierać te które maja specjalnie dobrany skład właśnie pod alergików(Latopic)

  2. avatar martus2833 pisze:

    Na szczęście moja córka nie cierpi na alergię pokarmową. Zgadzam się, że to coraz częstszy problem.

  3. avatar Mama pisze:

    Uważa się że alergie spowodowane są nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego na co duży wpływ ma nieprawidłowy skład flory jelitowej. Dlatego też ważne jest aby u dzieci u których wystąpi alergia bądź jest duże ryzyko jej wystąpienia podawać probiotyki dla alergików np. Latopic. Probiotyki wspomagają prawidłowe funkcjonowanie flory i tym samy przyczyniają się do przezwyciężenia alergii.

Dodaj komentarz