Witamina B12 i jej znaczenie dla naszego zdrowia

19 lipca 2017, dodał: Ania Lewicka
Artykuł zewnętrzny

Witamina B12, zwana inaczej kobalaminą, to jedyna witamina pochodzenia wyłącznie zwierzęcego. Należy o tym pamiętać w związku z nasilającą się tendencją do przechodzenia na dietę wegańską i wegetariańską.

 

Witamina B12 znajduje się w wątrobie, jajach, mięsie i rybach, wytwarzana jest także przez florę jelitową. Reguluje procesy krwiotwórcze, uczestniczy w biosyntezie kwasów nukleinowych i węglowodanów. Jeżeli świadomie zrezygnuje się z pokarmów zwierzęcych, z pewnością ograniczy się dostarczenie tej witaminy niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej działanie jest wielotorowe:

  • uczestniczy w procesie erytropoezy, czyli powstawania czerwonych krwinek, a zatem jej brak wywołuje anemię; lekarze nazywają to niedokrwistością megaloblastyczną
  • ułatwia transport tlenu do tkanek, co jest niezwykle ważne w przypadku sportowców oraz przyszłych mam
  • wpływa na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, jej brak objawia się drętwieniem kończyn, uczuciem zmęczenia, zaburzeniami pamięci, stanami rozdrażnienia, irytacji, nawet depresją
  • ułatwia metabolizm homocysteiny, aminokwasu, którego nadmierna ilość uszkadza naczynia krwionośne, doprowadzając do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych

 

Jak wspomniałam wcześniej, źródłami witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego, a zatem w przypadku wegetarian i wegan suplementacja tej witaminy jest absolutnie niezbędna. B12 jest magazynowana w wątrobie, dlatego przez dłuższy czas można nie odczuwać jej braku, ale niewątpliwie należy kontrolować jej poziom w organizmie. Należy ona do witamin rozpuszczalnych w wodzie i nie jest toksyczna, a jej nadmiar wydalany jest z moczem.

Najbardziej polecanymi źródłami witaminy B12 są podroby, na przykład wątroba wołowa, ale odnajdujemy ją także w mięsie, rybach i jajach. Osoby, które nie tolerują podrobów można „oszukać”, dodając ich do pasztetu, gulaszu czy kotletów mielonych.

Często zdarza się, że osoby zmęczone, mające problemy z koncentracją, z wykazaną anemią mają dodatkowo obniżony poziom witaminy B12! W związku z tym należy zawsze w takiej sytuacji sprawdzić jej poziom w organizmie i uzupełnić go poprzez zażywanie odpowiednich suplementów diety, a w wypadku skrajnych niedoborów – zastrzyków z witaminą B12.

Osobiście sugeruję, że podstawą zdrowia jest właściwa, odżywcza dieta, a tak zwane suplementy mogą ją tylko wspomóc, a nigdy nie zastępują zdrowego odżywiania.

zobacz również:

 

Czy warto jeść podroby – wątróbka inaczej – różne przepisy

Dieta Kwaśniewskiego – jadłospis i na czym polega

Jak zrobić pasztet: różne przepisy

Dieta idealna dla włosów



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...