Sposoby na bezsenność – Jak się wreszcie wyspać?
Sposoby na bezsenność – Jak się wreszcie wyspać?
Coraz więcej Polaków skarży się na kłopoty z zasypianiem. Za mała ilość nocnego wypoczynku prowadzi do zaburzeń psychofizycznych, drażliwości czy obniżenia koncentracji. Wszystko przez to, że żyjemy w ciągłym pośpiechu, stresie i mamy coraz mniej czasu dla siebie. Bezsenność może powodować przyjmowanie niektórych leków, nieprawidłowa dieta i złe nawyki. Oto czego należy się wystrzegać i jako można sobie pomóc.
Dieta na sen
Kluczowa jest zasada, by przed snem się nie przejadać. Kolacja powinna się składać z węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, które będą trawione długo i powoli. Wykluczone jest białe pieczywo, tłuste wędliny i produkty wysokobiałkowe: sery, ryby, oraz słodycze. Zamiast tego lepiej wybrać pieczywo z mąki pełnoziarnistej, kasze i warzywa. Zrezygnujmy z kawy lub mocnej herbaty na rzecz naparu z wyciszającej nerwy melisy.
Klimat w sypialni
Nie bez powodu nasze babcie powtarzały: jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Warunki, w jakich zasypiamy odbijają się na jakości i długości snu. W sypialni powinno być dość chłodno. Najlepsza temperatura to 18 stopni Celsjusza. Tuż przed pójściem spać pomieszczenie należy dobrze wywietrzyć. W zasypianiu szkodzi sztuczne światło emitowane przez laptopy, telefony komórkowe i tablety. Lepiej poczytać książkę, zorganizować sobie przyjemną kąpiel lub sesję jogi.
A co zrobić, gdy odpowiednia dieta, kąpiel oraz ciekawa książka nie pomagają i sen nie przychodzi? Spróbujmy wyregulować poziom melatoniny stosując suplementy.
Hormon snu
Za jakość snu w organizmie odpowiada melatonina. To hormon produkowany przez szyszynkę, gdy mózg otrzymuje sygnał z oczu, że robi się ciemno. Wspomaga pracę układu nerwowego, hormonalnego i immunologicznego. Wydzielanie melatoniny można łatwo zaburzyć. Wystarczy, że przebywamy w jasno oświetlonych pomieszczeniach, oglądamy telewizje lub pracujemy przed monitorem komputera, w zaczniemy się źle odżywiać lub przestaniemy zwracać uwagę na otoczenie, w którym zasypiamy – w sypialni powinno być możliwie jak najciemniej. Najwięcej melatoniny mają dzieci. Kłopoty z zasypianiem i problemy ze snem spowodowane niedoborem melatoniny zgłaszają najczęściej osoby starsze – ilość melatoniny w organizmie naturalnie spada z wiekiem już po 35 roku życia.
Melatonina w spreju
Wiele osób W aptekach i sklepach zielarskich można kupić Spray Melatonina Plus, który zawiera 1 mg melatoniny i ekstrakt z melisy. Preparat umożliwia wygodne stosowanie. Wystarczy pól godziny przed pójściem spać rozpylić preparat w jamie ustnej bez obaw, że wpłynie na stan szkliwa, gdyż zawiera jedynie przyjazne zębom składniki. Ma też odświeżający mentolowy smak. Wkrótce można już swobodnie zasnąć. Warto wiedzieć, że stosowanie Melatoniny Plus w żaden sposób nie hamuje produkcji hormonu w organizmie i nie uzależnia. Cena ok. 14 zł za 20 ml. Jedno opakowanie to 100 porcji.
Niezawodny sposób na jet lag
Doraźne stosowanie melatoniny pomaga także złagodzić skutki jet lagu, czyli zmęczenia, spowodowanego różnicą czasu. Wybierając się w dłuższa podróż warto zaopatrzyć się w melatoninę. Poręczny spray mieści się w torebce i łatwo zabrać preparat nawet na pokład samolotu.