Czytaj ulotki dołączone do leków – nawet te bez recepty mogą uszkadzać wzrok | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czytaj ulotki dołączone do leków – nawet te bez recepty mogą uszkadzać wzrok

26 września 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Rzadko z długiej listy działań niepożądanych wyławiamy właśnie te związane ze wzrokiem. Bardziej niepokoi nas wpływ leków na pracę serca, nerek czy jelit. Tymczasem nawet popularne leki bez recepty mogą niekorzystnie działać na oczy.

Zapytaliśmy dr Victora Derhartuniana z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie jakiego rodzaju niedogodności możemy się spodziewać.

Ibuprofen

Ibuprofen może odpowiadać za pogorszenie widzenia kolorów (dyschromatopsje), mroczki centralne i paracentralne w polu widzenia  oraz pogorszenie ostrości widzenia.

Kortykosteroidy

Przy dłuższym stosowaniu Kortykosteroidy podwyższają ciśnienie śródgałkowe prowadząc do powstawania tzw. jaskry pokortyzonowej, mogą też przyczyniać się do powstania zaćmy podtorebkowej tylnej, występującej zazwyczaj obustronnie i dotyczącej najgłębszych warstw korowych i z czasem prowadzącej do pogorszenia ostrości widzenia.

Leki przeciwzakrzepowe

Długotrwałe leczenie lekami przeciwzakrzepowymi może powodować wylewy podspojówkowe oraz do siatkówki.

Amiodaron

Amiodaron, stosowany w chorobie niedokrwiennej i w leczeniu zaburzeń rytmu serca, odkłada się w rogówce w postaci biało-żółto-brązowych złogów, może powodować światłowstręt i nasilenie efektu halo oraz suchości oczu. w skrajnych przypadkach powoduje zaburzenia widzenia.

Leki przeciwreumatyczne

Leki przeciwreumatyczne (chlorochina i hydroxychlorochina) powodują światłowstręt, zaburzenia widzenia barwnego, upośledzenie akomodacji, mroczki centralne, zawężenie pola widzenia, mogą powodować zmiany zwyrodnieniowe na obrzeżach siatkówki.

Antybiotyki

Penicyliny i sulfonamidy mogą powodować reakcje alergiczne w obrębie spojówek i powiek; metronidazol – po dłuższym stosowaniu pogorszenie widzenia, światłowstręt.

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne mogą powodować wystąpienie licznych objawów suchego oka: pieczenie, uczucie ciała obcego w oku, ból, światłowstręt.

Etambutol

Stosowany w leczeniu gruźlicy etambutol ma toksyczny wpływ na nerw wzrokowy, powoduje centralne i peryferyjne ubytki w polu widzenia a także zaburzenia widzenia barw.

Antykoagulanty

Długotrwałe leczenie Antykoagulantami (leki przeciwzakrzepowe) może powodować wylewy podspojówkowe oraz do siatkówki.

A to jeszcze nie koniec…

To oczywiście nie jest pełna lista leków, na ulotkach których znajdziecie wykaz działań niepożądanych w obrębie narządu wzroku. Zwróćcie uwagę, że nawet ta krótka lista zawiera bardzo szeroka gamę leków!

Zawsze, kiedy sięgacie po nowy lek, zwracajcie uwagę na to jaki ma on wpływ na wzrok i oczy. Część objawów niepożądanych może ustąpić po odstawieniu leku, część jednak może mieć charakter uszkodzeń, które wymagają interwencji okulistycznej i celowanego leczenia. Ponadto zażywanie leków źle wpływających na wzrok wymaga stałego monitorowania naszego narządu wzroku przez specjalistę i wychwytywania w porę niepokojących objawów.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz