Męskie przypadłości, z którymi trzeba walczyć – stulejka

15 kwietnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Mężczyźni zazwyczaj doskonale zdają sobie sprawę z dysfunkcji własnych organów płciowych. Zamiast dbać o symbol męskości, ignorują wstydliwy problem. Ich stan się pogarsza, błaha dolegliwość przeradza się w poważną chorobę. Jednym z męskich schorzeń, o których warto mówić i które trzeba leczyć jest stulejka.

stulejka

Przyczyny i postać choroby

Stulejką nazywamy zwężenie napletka uniemożliwiające jego swobodne odprowadzenie z żołędzi. Występuje ono w formie nabytej lub wrodzonej. Według lekarzy forma nabyta ma swoje źródło w niedostatecznej higienie – zalegająca pod napletkiem wydzielina zwana mastką powoduje patologiczne sklejenie się skóry z żołędzią.

Każdy mężczyzna, który ma problemy ze swobodnym odprowadzeniem napletka zarówno w trakcie wzwodu i spoczynku penisa powinien udać się do specjalisty. Wczesna diagnoza może wykluczyć interwencję chirurgiczną.

Konsekwencje nieleczonej stulejki

  • Mikrourazy napletka powstające przy próbach aktywności seksualnej przeradzające się w zbliznowacenia .
  • Stany zapalne prącia i nieprzyjemny zapach spowodowane zaleganiem mastki.
  • Problemy przy oddawaniu moczu.
  • Niemożliwość podjęcia udanego współżycia seksualnego.
  • Powstanie załubka grożącego martwicą penisa.
  • Stany zapalne całego układu moczowego
  • Nawracających infekcji prowadzące do rozwinięcia się nowotworu.
  • Problemy psychologiczne pacjenta, niska samoocena, frustracja, nerwica.
  • Problemy zdrowotne partnerki, liczne infekcje, zagrożenie rakiem szyjki macicy.

Diagnostyka i leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu stulejki jest wizyta w gabinecie lekarza urologa. Przeprowadza on wywiad z pacjentem, mający na celu ustalenie przyczyny schorzenia. W większości przypadków jedynym rozwiązaniem jest interwencja chirurgiczna. Badanie stopnia zaawansowania stulejki i ręczna próba odprowadzenia napletka są fachowo wykonywane przez specjalistę. Niekiedy decyduje on o pełnym badaniu urologicznym, by rozpoznać stan zainfekowania układu moczowo – płciowego. Leczenie stulejki musi być wykonywane przez lekarzy specjalistów.

Gdzie i jak operuje się stulejkę?

Zabieg wykonywany jest zarówno w ramach świadczeń NFZ , jak i w prywatnych klinikach w całym kraju. Przeprowadzają go lekarze urolodzy, chirurdzy i chirurdzy plastyczni. Ceny prywatnych zabiegów są zróżnicowane i zależą od konkretnej placówki. Oscylują w granicach 1,5 tys – 2 tys złotych.

Zdarza się, że hospitalizacja nie jest konieczna i zabieg wykonuje się ambulatoryjnie. Zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe, po którym pacjent szybciej dochodzi do siebie. Przy niskiej odporności na ból u niektórych mężczyzn konieczna jest narkoza.

Operacja wymaga staranności, uwagi i doświadczenia lekarza, by penis nie utracił w przyszłości swej sprawności. Jest to narząd silnie ukrwiony i unerwiony, zabiegi na nim należą do skomplikowanych. W łagodnej i średniej postaci stulejki stosuje się kosmetyczne nacięcie napletka u jego ujścia. Ostra postać wymaga wycięcia całego napletka – jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż eliminuje ryzyko nawrotu choroby.

Proces gojenia trwa do 10 dni. Odpowiednia higiena i monitorowanie stanu ran są bardzo ważne. Ten rejon ciała jest narażony na wysoką temperaturę, wzmożoną potliwość i częsty kontakt rany z moczem. Pierwszej zmiany opatrunku w 24 godziny po operacji dokonuje lekarz prowadzący, następne są wykonywane samodzielnie przez pacjenta.

Umiejętna rekonwalescencja, stosowanie się do zaleceń lekarskich, należyta higiena i rehabilitacja gwarantują sukces i szybki powrót do zdrowia po przebytym zabiegu.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz