6 sprawdzonych sposobów na walkę ze smogiem

6 kwietnia 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Powstawaniu smogu sprzyjają bezwietrzne dni – wówczas niebezpieczne dla zdrowia cząsteczki nie unoszą się do góry. Powstała w ten sposób brudnawa mgła zawiera wiele szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji, takich jak dwutlenek siarki, tlenki azotu, pyły węglowe bądź pyły zawieszone. Wpływają one katastrofalnie na stan zdrowia. Niebagatelną rolę w powstawaniu smogu odgrywa spory ruch samochodowy oraz spalanie węgla.

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem, który dotyka coraz większą ilość polskich miast. Jest to zjawisko niepokojące, które ma niezwykle niekorzystny wpływ na zdrowie. Warto zapoznać się ze sposobami, które pomogą nam zminimalizować choć odrobinę skutki smogu.

Pić dużo płynów

Kiedy pijemy odpowiednio dużą ilość płynów, mniej zanieczyszczeń trafia do płuc. Warto zatem zadbać o nawodnienie organizmu. Najzdrowszym płynem jest niegazowana woda – jej spożycie powinno wynosić około dwóch i pół litra dziennie dla osoby dorosłej. Warto również oddychać przez nos i wypuszczać powietrze ustami: nos pełni funkcję naturalnego filtra, zatrzymując część zanieczyszczeń. Nawyk oddychania przez nos szczególnie polecany jest w metropoliach mocno dotkniętych smogiem.

Przemieszczać się komunikacją miejską

Samochody są urządzeniami, które emitują ogromną ilość spalin, trafiających do atmosfery. Są one jednym ze składników smogu. Warto zatem przestawić się na podróżowanie komunikacją miejską, kiedy tylko istnieje taka możliwość. W ten sposób choć trochę ograniczymy ilość spalin dostającą się do atmosfery.

Nie wietrzyć mieszkań

Gdy w powietrzu unosi się smog, nie zalecane jest wietrzenie mieszkań, gdyż smog tylko by do nich wpadał. Zanieczyszczenie, jakie dostaje się do środka, zostaje w pomieszczeniu i trudno je potem wywietrzyć. Aby cieszyć się dobrym jakościowo powietrzem w mieszkaniu, warto zainwestować w odświeżacze powietrza, takie jak na przykład Sharp dostępne na https://goodair.pl/.

Ograniczyć palenie

Papierosy same w sobie zawierają substancje kancerogenne. Przebywając w rejonie zanieczyszczonym smogiem i paląc zwiększamy jeszcze bardziej ryzyko zachorowalności na raka płuc. Warto zatem rzucić palenie papierosów, a jeśli taka możliwość nie wchodzi w grę – chociaż ograniczyć.

Rośliny w pomieszczeniach

Zielone rośliny w pomieszczeniach sprawdzają się jako naturalny producent tlenu. Pochłaniają one część zanieczyszczeń, przyczyniając się do oczyszczania powietrza. W jakie rośliny warto zainwestować? Na uwagę z pewnością zasługują skrzydłokwiat, złocień wielokwiatowy bądź dracena obrzeżona. Świetnie sprawdzi się również bluszcz pospolity. Rośliny te pochłaniają toksyny występujące w powietrzu skażonym smogiem i są znakomitymi sojusznikami w walce o czystsze powietrze.

Nosić maski przeciwsmogowe

Maski przeciwsmogowe stały się elementem codzienności w krajach dotkniętych zjawiskiem smogu. W Chinach stały się tak popularne, iż stanowią one element pokazów modowych. To popularny i dobry sposób na zabezpieczenie się przed zanieczyszczonym powietrzem. Maski przeciwpyłowe dobrze sprawdzą się, gdy mimo smogu musimy udać się na zewnątrz.

Smog jest problemem, z którym zmaga się obecnie coraz większa liczba polskich miast. Możemy jednak starać się ograniczać jego wpływ na nasze zdrowie, stosując się do powyższych rad. Z pewnością pozwolą one choć trochę ograniczyć szkodliwy wpływ substancji znajdujących się w zanieczyszczonym powietrzu.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...