Witaminy młodości czyli jakie produkty spożywcze przedłużają witalność?

30 września 2011, dodał: Madzia444
Artykuł zewnętrzny

 

A, C i E – nazywane są witaminami młodości, gdyż najskuteczniej hamują procesy starzenia, chroniąc komórki przed uszkodzeniem i zniszczeniem jakiego dokonują wolne rodniki.

Wolne rodniki to niezwykle aktywne cząsteczki chemiczne, które niszczą prawie wszystkie składniki żywych tkanek.

Atakują kolagen, elastynę, a także kwasy nukleinowe odpowiedzialne za wzrost i odnowę komórek.

W dużej mierze odpowiedzialność za powstawanie wolnych rodników w skórze ponoszą m.in. zanieczyszczone spalinami powietrze, dym tytoniowy oraz promieniowanie ultrafioletowe.

Działanie witaminy A:

Witamina A –  należy tutaj do najważniejszych antyutleniaczy tkankowych. Znane są korzystne efekty stosowania witaminy A, a zwłaszcza jej prowitaminy beta karotenu w zapobieganiu uszkodzeniom posłonecznym i wywołanemu nim starzeniu się skóry. Dzięki jej doustnemu stosowaniu, jak też miejscowemu działaniu na naskórek i komórki skóry właściwej – skóra unika nadmiernej suchości i rogowacenia, naskórek szybciej się regeneruje. Doświadczenia wykazały, że jej obecność chroni przed nIe tylko przed wolnymi rodnikami, ale i zarazkami, toksynami, jak też wzmacnia system immunologiczny.

Retinol jest to forma witaminy A występująca w naturze, znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Beta-karoten jest karetonoidem, który zostaje przetworzony przez naszą wątrobę na witaminę A.
Występowanie wit.A: W roślinach karotenoidy, w produktach zwierzęcych w postaci gotowej.Wit.A zawierają także pomarańcze, morele, brzoskwinie, jagody czarne, porzeczki czarne, owoce bzu czarnego, wiśni, aronii, dzikiej róży, dynia, marchew, papryka, pomidory, kapusta, szpinak, sałata, zielona fasolka, groszek jęczmień, tran, masło, mleko, ser, śmietana, żółtko jaj, wątroba, mniszek lekarski, nagietek.

Działanie witaminy C:

Witamina C  zwalcza wolne rodniki tlenowe w środowisku wodnym tkanki łącznej skóry i w tkance podskórnej chroniąc cienkie włókna kolagenu i elastyny przed uszkodzeniami. Jak wiadomo „wylew” toksycznych wolnych rodników, związany ze stresem oksydacyjnym uszkadza kord skóry zbudowany z tych włókien.  Witamina C jest również niezbędna dla procesu budowy i regeneracji włóknistej tkanki łącznej. Korzystnie jest łączyć jej działanie z obecnością innego cennego przeciwutleniacza – popularnej rutyny, co przedłuża znacząco jej tkankową aktywność.
Występowanie wit C: Witamina C występuje w świeżych owocach, jarzynach, sałacie.Występuje w owocach cytrusowych, dzikiej róży, rokitnika, czarnej porzeczki, czarnej jagody,truskawkach, w zielonej natce pietruszki, chrzanie i papryce. Znaczne ilości witaminy C zawierają: ziemniaki, rzeżucha, koper, sałata, pomidory, kalafior, zielonolistne rośliny.

 

Działanie witaminy E:

Stosowana na skórę działa jak antyutleniacz i chroni ją przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Witamina E spowalnia starzenie się komórek i chroni komórki skóry przed wolnymi rodnikami, dzięki czemu zabezpiecza nas przed rakiem skóry. Z powodu swoich właściwości przeciwzapalnych chroni nas przed szkodliwym oddziaływaniem słońca na skórę. Witamina E jest także pożyteczna w leczeniu chorób skóry jak łuszczyca, rumień. Kremy i produkty do pielęgnacji skóry bogate w witaminę E są świetnym sposobem na zapobieganie starzeniu się skóry. Witamina E zmniejsza rozstępy, blizny, zmarszczki i przebarwienia skóry. Warto zaznaczyć, że doustne suplementy witaminy E są dużo mniej skuteczne, niż produkty do pielęgnacji skóry bogate w witaminę E. Wypadanie włosów, czy ich utrata to poważny problem dotykający sporą ilość ludzi. Witamina E okazuje się bardzo skuteczna jeśli chodzi o poprawianie kondycji naszych włosów. Warto więc stosować produkty pielęgnujące włosy zawierające wit.E.

Występowanie wit.E: w olejach roślinnych (sojowym, kukurydzianych, słonecznikowym), migdałach, margarynie, jajach, orzechach włoskich i ziemnych, kiełkach pszenicy, mące pełnoziarnistej, mleku, brukselce i innych zielonolistnych warzywach.

Zobacz również:

  1. Oliwa z oliwek źródłem zdrowia
  2. Kobieta atrakcyjna – czyli jakich kobiet pożądają mężczyźni?
  3. Jak zebezpieczyć się przed rakiem skóry?
  4. Słońce a starzenie się skóry



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

6 komentarzy do Witaminy młodości czyli jakie produkty spożywcze przedłużają witalność?

  1. avatar Katrina pisze:

    Moim zdaniem warto znać tajniki obróbki potraw przed ich podaniem, tak aby nie utracić ich składników odżywczych. Dodałam do ulubionych:P W ogóle dużo ciekawych przepisów tam znalazłam, szkoda że wczesniej o niej nie wiedziałam:P
    Katrina

  2. avatar Katarafka pisze:

    Bardzo fajny artykuł zamieszczony na tej stronie, po lekturze napiszę to co zawsze powiadała moja babcia- do tego słusznie, nie bez kozery- iż czasem zjedzenie owoców ze skórką było zdrowsze, niż obranie ich grubo ze skórką i tym co najcenniejsze. Wiele osób niestety nie wie co traci i obiera owoce, a to moim zdaniem błąd.

  3. avatar Huavei pisze:

    Niestety sporo witamin tracą owoce i warzywa podczas przygotowywania posiłków, sęk w tym, aby nie utracić tego co w nich najcenniejsze.

  4. avatar Porkie pisze:

    Cześć,
    zgadzam się z poprzednimi wypowiedziami. Istotne jest też, aby wiedzieć w jaki sposób „obrabiać” warzywa/owoce aby nie utracić cennych witamin. Znalazłam fajny artykuł na ten temat : http://vivalavita.pl/artykul/nieusmiercajswojegopozywieniaczylio-38.html Polecam, sama znalazłam w nim dużo ciekawych informacji;)
    Porkie

  5. avatar Huavei pisze:

    Większość z nas nie ma dużej wiedzy o poszczególnych witaminach, które za co są odpowiedzialne. Jeśli już sięgamy po suplement w postaci „witamin” sugerujemy się liczbą, czy też tym co zawarte jest na opakowaniu, warto jednak zawsze się wczytać dokładnie, poznać bardziej swój organizm oraz jego potrzeby:)

  6. avatar dietetyk medyczny pisze:

    przestrzegam przed zażywaniem suplementów z wit. A i E dostępnych bez recepty, stosowane codziennie przez dłuższy czas są bardzo niebezpieczne – szczególnie u palaczy!

Dodaj komentarz