Zmiana płci dziecka – jak wygląda procedura | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Zmiana płci dziecka – jak wygląda procedura

23 lutego 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

CB049197

Kiedy dziecko czuje się źle w swojej skórze, bardzo często dochodzi do zmiany płci. W Polsce po raz pierwszy taka operacja została przeprowadzona w 1969 roku. Jak wygląda cały proces? Na czym polega operacja oraz ile kosztuje?

Formalna, prawna zmiana płci zostaje zapisana w dokumentach urzędowych. W Polsce wykonuje się to tylko w dwóch sytuacjach – w przypadku zdiagnozowania u danej osoby transseksualizmu bądź interseksualizmu. Operację można wykonać po osiągnięciu pełnoletniości.
Kiedy organizm dziecka jeszcze nie zaczął dojrzewać, wszelkie tego typu zabiegi oraz terapie hormonalne są więc niemożliwe do zrealizowania. Rodzice mogą zmienić dziecku imię: z damskiego na męskie i z męskiego na damskie. Należy wtedy poinformować dyrektora oraz pedagogów o zmianie danych osobowych i poprosić o zwracanie się do dziecka zgodnie z nowym imieniem.

Etapy zmiany płci:

1. Wykonanie badań i postawienie diagnozy

Niezbędna jest wizyta u seksuologa i psychologa. Następnie należy udać się na tomografię komputerową, EEG, badanie krwi oraz badanie poziomu hormonów. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz prowadzący.

2.Rozpoczęcie terapii hormonalnej.

Pacjent otrzymuje hormony (k/m głównie testosteron, m/k głównie estrogeny i tzw. blokery hamujące wytwarzanie hormonów płciowych przez organizm). Na tym etapie pojawiają się pierwsze zmiany na twarzy czy w dystrybucji tłuszczu. Zaczyna rosnąć zarost albo piersi. Warto pamiętać, że hormony również wpływają na psychikę człowieka.

 

3.I operacja – u osób k/m.

W przypadku zmiany kobiety w mężczyznę wykonuje się mastektomię. Jest to operacyjne usunięcie piersi. Zabieg ten jest łatwo dostępny, ponieważ wykonuje go wiele chirurgów w Polsce. Po zmianie dokumentów można ubiegać się o refundację z NFZ.

4.Proces sądowy i zmiana płci prawnej.

Na podstawie wcześniejszych wyroków Trybunału Konstytucyjnego korzysta się z artykułu 189 Kodeksu Postępowania Cywilnego, który mówi , że „Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny”. Mimo wszystko zapis ten jest wystarczający i uznawany przez wszystkie sądy. Niestety sama procedura bywa różna w zależności od miasta.

5.Zmiana dokumentów.

Po wyroku sądu można dokonać zmiany w dokumentach. Należy wyrobić nowy dowód osobisty, paszport, prawo jazdy. Zmienia się ubezpieczenia, dowód rejestracyjny, dyplomy ze szkół itp.

6.SRS / II i III operacja.

Przy zmianie mężczyzny w kobietę SRS polega na utworzeniu pochwy z prącia i moszny. W trakcie operacji usuwane są także jądra. Zabieg jest skomplikowany, a rekonwalescencja bywa bolesna i długotrwała. Operacje takie wykonywane są tylko w jednym ośrodku w Polsce – w Akademii Medycznej w Gdańsku. Czas oczekiwania wynosi około pół roku

Jeżeli chodzi o zmianę kobiety w mężczyznę sprawa jest bardziej skomplikowana. Druga operacja (po mastektomi) to panhisterektomia, czyli usunięcie macicy. Usuwa się całą macicę, szyjkę macicy oraz jajowody i jajniki. Po operacji nie ma efektów wizualnych, natomiast ma ona znaczenie zdrowotne – usuwa się źródło niepotrzebnych hormonów oraz eliminuje się ryzyko raka. Operacje wykonywane są w wielu ośrodkach w Polsce. Zabieg nie jest bolesny, a powrót do pełnej formy wynosi dwa-trzy tygodnie .Trzeci zabieg to neophalloplastyka, czyli utworzenie moszny i prącia. Operacja ta jest najbardziej skomplikowana.

Koszta

 • koszty badań 600 zł – (tomografia 300 zł + EEG 50 zł + hormony 150 zł)
 • koszt wizyt u lekarzy – 0 zł (wariant wyjątkowo optymistyczny – NFZ).
 • koszt leków (rocznie) – 1.500 zł u m/k (blokery + hormony).
 • koszt epilacji u m/k (jedyny naprawdę niezbędny zabieg kosmetyczny) – 3.500 zł.
 • koszt rozprawy sądowej – 0 zł (wariant optymistyczny – zwolnienie z kosztów).
 • koszt zmiany podstawowych dokumentów 500 zł – (akt urodzenia, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy).
 • koszt SRS: u m/k – 8.000 zł; u k/m – 3.500 zł I, 4.000 zł II, 4.500 zł III (+ protezy jąder – 4.500 zł).

Łączny koszt może wynieść około 13.000+ zł.

W przypadku interseksualizmu, niektóre zabiegi chirurgiczne mogłą zostać sfinansowane przez NFZ. Niestety tylko nieliczni seksuolodzy i psycholodzy przyjmują na NFZ. W przypadku badań – tomografię można wykonać bez czekania za kilkaset złotych, albo na NFZ po odczekaniu kilku miesięcy w kolejce.

Jak długo?

Cały proces , który zaczyna się od momentu podjęcia działań, do wyroku sądu oraz formalnej zmiany płci na dokumentach może trwać od roku do półtora. Wszelkie opóźnienia mogą wynikać z problemów odnośnie procedur.

Zobacz również:

 1. Adopcja komórek jajowych – szansa na macierzyństwo

 2. In Vitro – wszystko co powinniście wiedzieć

 3. Sprzedam dziecko – czyli skąd się bierze handel dziećmi?

 4. Handel dziewictwem i narządami – czy wszystko jest na sprzedaż?

 5. Fundusz alimentacyjny – wszystko co powinnaś wiedzieć

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Zmiana płci dziecka – jak wygląda procedura

 1. avatar Salamandra pisze:

  Pomijając fakt, że nikt nie dokonuje korekty płci u dzieci… W momencie pisania tego artykułu w Gdańsku nie wykonywano SRSów już od niemal dekady, najbliższą opcją są Czechy, koszt rzędu 14-18 tysięcy, a w Polsce takie operacje wykonuje dr Jaworowski ma ceny jak w Tajlandii i polską byle jakość. Na przyszłość polecam zaczerpnąć wiedzy przed pisaniem artykułu w oparciu o strony nie aktualizowane od 10-15 lat. Koszty tranzycji to dla kobiet około 20-50 tysięcy a u mężczyzn, jeśli chcą robić pełną tranzycję – o wiele więcej (ponad 100 tys).

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Odciski na końcach palców stóp
Usuwanie odcisku polega na mechanicznym opracowaniu zmiany za pomocą dłuta. Podczas zabiegu niemal natychmiast...
pazury u stóp
Leczenie brodawek wirusowych (potocznie kurzajek) polega głównie na zwalczaniu zmian skórnych wywołanych przez wirus...
Chodzicie na pedicure?
Zadbasz o stopy u podolga np. zabieg Kart na suchą skórę warto zajrzeć...
haluksy
Polecam pójść do podologa. W Bydgoszczy jest nowa Klinika https://medoz.pl