Zdrowie z głębokiego tłoczenia

19 listopada 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jesienią i zimą duży wpływ na naszą kondycję oraz samopoczucie ma dieta. Odpowiednio skomponowana, zawierająca wartościowe składniki odżywcze, może znacznie ułatwić nam zdrowe przetrwanie chłodnych pór roku.

Rodzina, koleżanki w pracy, sąsiedzi – często obecnie narzekają na przeziębienia i kiepskie samopoczucie. W telewizji bloki reklamowe informują wciąż o szerokiej gamie parafarmaceutyków skutecznych w przypadku wszelkich dolegliwości. Na stołach coraz częściej goszczą ciężkie zupy i smażone dania. Po takim sytym posiłku dopada nas zazwyczaj ochota na odpoczynek, a tym samym zapominamy o dobroczynnym ruchu. Stąd biorą się też późniejsze, wiosenne wysiłki, mające na celu stratę tego, co się zimą „samo” odłożyło. Dieta jesienno-zimowa wcale jednak nie musi być ciężka i kaloryczna, by dawała nam energię i dobre samopoczucie.

Olej roślinny w jesiennych dietach

Przy wszystkich rodzajach stosowanych diet musimy jednak pamiętać o złotej zasadzie – ma być mniej, ale częściej i różnorodnie. Na naszym talerzu powinny znaleźć się warzywa, owoce, orzechy, ryby, pełnoziarniste pieczywo i tłuszcze roślinne, w których znajdują się kwasy tłuszczowe wspomagające funkcjonowanie układu krążenia i zmniejszające ryzyko choroby niedokrwiennej serca, a także zapobiegające powstawaniu zespołu jelita drażliwego i przewlekłym chorobom wątroby.
W olejach roślinnych znajdziemy dobroczynną witaminę E, która jest silnym przeciwutleniaczem oraz kwasy tłuszczowe oleinowy czy linolenowy,  wykazujący zdolność do obniżania stężenia cholesterolu we krwi. Oleje roślinne często zawierają również B-karoten, witaminę K, fosfatydylocholinę stosowaną głównie w profilaktyce schorzeń wątroby i fosfatydyloserynę zapobiegającą degradacji komórek mózgowych.

Beskidzki – dla zdrowia i smaku

Zarówno do przygotowywania lekkich sałatek warzywnych, smacznych i bogatych w witaminy, jak i do wszelkiego rodzaju potraw gotowanych, pieczonych, duszonych, doskonale nadaje się czysty olej Beskidzki.
Tłoczy się go z rygorystycznie kontrolowanych, niemodyfikowanych genetycznie nasion rzepaku. Dzięki produkcji oleju przy użyciu nowoczesnej technologii głębokiego tłoczenia, z pominięciem etapu tłoczniowo-ekstrakcyjnego, zostają w nim zachowane wysokie wartości odżywcze, których oczekujemy po tego rodzaju produkcie. Warto przypomnieć, że rzepakowy olej Beskidzki bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 6 oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3.
Chcąc w prosty i smaczny sposób prawidłowo chronić nasz układ nerwowy oraz odpornościowy, wspomóc koncentrację, nadać naszej skórze zdrowy i ładny wygląd, poprawić krążenie krwi, zapobiegać chorobom serca, nadciśnieniu tętniczemu, czy stanom zapalnym, powinniśmy stosować odpowiednią dietę z wykorzystaniem oleju Beskidzkiego.

Olej z Polski, przepis z Grecji

By poprawić sobie humor, często  sięgamy po słodkie kalorie, zapominając o tym, że są inne, znacznie lepsze dla naszego ciała możliwości dbania o kondycję i jednoczesnego sprawienia przyjemności podniebieniu. Proponujemy prawdziwą ucztę – coś zaskakującego, łatwego do przygotowania i zdrowego. Keks grecki – nie na słodko, lecz na słono, z naturalnym olejem Beskidzkim, ziołami, oliwkami, papryką, fetą… Jeśli przygotujemy do niego sos jogurtowy z cytryną i czosnkiem, oraz sałatkę warzywną, będzie to posiłek bogaty we wszystkie potrzebne jesienią i zimą składniki, niezwykle smaczny i efektowny. Lampka czerwonego wina na pewno nie zawadzi… . Do tego wieczorny spacer i dzień – choć bez słońca – na pewno będzie można zaliczyć do udanych.

Keks grecki z papryką

Składniki:

  • 200 g mąki,
  • 3 jajka,
  • szklanka mleka,
  • szklanka oleju Beskidzkiego,
  • 1 duża czerwona papryka,
  • 100 g sera feta,
  • kilkanaście oliwek  (zielonych lub czarnych),
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 100 g sera żółtego (startego na wiórki),
  • kilkanaście listków świeżej bazylii,
  • 2 łyżeczki aromatycznych ziół suszonych (może to być np. mieszanka ziół do pizzy),
  • sól i pieprz.

Paprykę oczyszczamy, kroimy na kawałki i podsmażamy do miękkości. Mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia i suszonymi ziołami, dodajemy jajka, olej Beskidzki, mleko i starty, żółty ser. Wszystko łączymy ze sobą krótko, ale dokładnie – do powstania jednolitego ciasta. Formę keksową trzeba wyłożyć papierem do pieczenia ciasta i wlać na spód warstwę ciasta. Na nią położyć połowę papryki, fety, pokrojonych oliwek i listków bazylii. Na to wylewamy kolejną warstwę ciasta i znów dajemy paprykę, fetę, oliwki i bazylię. Na wierzch wylewamy resztę ciasta. Pieczemy ok. 40-45 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni.
Smacznego!

Z.T. „Bielmar” Sp. z o.o., ul. Sempołowskiej 63, 43-300 Bielsko-Biała. Polska Spółka Pracownicza. www.bielmar.com.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz