Zaparcia u dzieci i niemowląt – jak sobie z nimi poradzić?

29 stycznia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Kiedy nasze dziecko wypróżnia się zbyt rzadko, może okazać się, że ma ono problem właśnie z zaparciami. Statystyki wskazują, że w pewnym momencie życia nawet do 30% dzieci może mieć problemy tego typu. Co jest jednak ich przyczyną i jak możemy sobie z nimi radzić?

Często okazuje się jednak, że określenie przyczyny zaparć jest naprawdę trudne, czasem wręcz niemożliwe. Kiedy pomimo starań lekarza, nie udaje się odnaleźć organicznej przyczyny takich problemów, określa się je mianem zaparć czynnościowych. Same problemy mogą pojawiać się u niemowlaków oraz dzieci w różnym wieku, stąd fakt, że w danym momencie wszystko jest dobrze, nie oznacza, że problemy z zaparciami nigdy nie dotkną naszego dziecka.

Kiedy u dzieci pojawiają się zaparcia?

Momentów, w których zaparcia pojawiają się najczęściej, jest kilka. Jednym z nich jest moment, w którym mleko matki zaczynamy zastępować mlekiem z butelki. W innych przypadkach problemy z zaparciami u dzieci pojawią się w momencie, w którym zaczniemy do ich diety wprowadzać produkty stałe. Kiedy jednak nie pojawią się one i tutaj, nadal nie możemy być pewni, że jeszcze nie nastąpią. Często pojawiają się one bowiem w momencie, w którym nasze dziecko zaczyna korzystać z nocnika, tak więc problemy tego typu mogą pojawić się nawet w wieku 4 lat!

biogaia

Jednym z powodów, który zdaniem naukowców może być odpowiedzialny za problemy z zaparciami u najmłodszych, jest nie tylko zaburzenia perystaltyki jelit, ale również całej mikroflory bakteryjnej jelit.

Co stosować, gdy dziecko ma problemy z zaparciami?

Jak widać po wcześniejszych informacjach, przyczyną zaparcia jest często samo pożywienie. Jedną z nich może być alergia na białka mleka. W takim przypadku matka powinna zrezygnować z nabiału w trakcie karmienia piersią, co powinno załagodzić ten problem. Alergia na białka mleka może się również pojawić w monecie, w którym dziecko cały czas karmione jest specjalnymi preparatami. Za każdym razem, kiedy stolec naszego dziecka nie jest miękki i problem ten się powtarza, warto brać pod uwagę właśnie problemy alergiczne. Oczywiście w przypadku samych zaparć zawsze szybko powinniśmy kontaktować się z naszym lekarzem pediatrą. Pamiętajmy, aby bez jego zalecenia nigdy nie decydować się na leki przeczyszczające, ponieważ może być to bezpieczne dla naszego dziecka!

Dowiedz się więcej o zaparciach u dzieci w wieku do 3 lat → https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-i-niemowleta-0-3-lat/zaparcia/

Jeżeli problem z wypróżnianiem oraz konsystencją stolca pojawią się, gdy dziecko zaczyna zmieniać pokarm na jego formę stałą, wtedy powinniśmy zdecydować się na podawaniu dziecku większej ilości płynów. Jeżeli i to nie pomoże, warto postawić również na produkty wysokobiałkowe, które często również pozytywnie wpływają na wyróżnianie się naszego dziecka.

Jeżeli jednak chcemy zadbać o florę bakteryjną jelit naszego dziecka – w końcu jej zaburzenia mogą prowadzić nie tylko d zaparć, ale również do kolki w pierwszych miesiącach życia oraz wielu innych, różnorodnych problemów zdrpwotnych – powinniśmy zdecydować się na probiotyki, takie jak Lactobacillus reuteri Protectis. Wtedy też znacząco poprawi się perystaltyka jelit naszego dziecka. Probiotyki mogą skutecznie wpłynąć na poprawę również w kwestii samych zaparć.

Zaparcia u dzieci starszych oraz nastolatków

Również w przypadku dzieci starszych, a nawet nastolatków, przyczyn, które mogą wywoływać zaparcia, jest naprawdę wiele. Jak wcześniej, może być to problem wypijania zbyt małej ilości płynów czy przyjmowania zbyt małej ilości błonnika. W tym wieku powinniśmy brać również pod uwagę leki, które dziecko przyjmuje. Bardzo istotne mogą okazać się również stany psychologiczne oraz emocjonalne, które doświadcza dziecko, a dobrze wiemy, że w wieku nastoletnim mogą się one zmieniać nie dość, że skrajnie, to do tego naprawdę dynamicznie, niekoniecznie jednak jako rodzice będziemy w stanie łatwo je dostrzec.

Dowiedz się więcej o zaparciach u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat → https://biogaia.pl/zastosowanie/dzieci-3-18-lat/zaparcia/

Rozmowa o zaparciach

Nie jest to temat łatwy, dzieci i nastolatkowie sami zresztą prawdopodobnie go nie podejmą – w końcu to temat naprawdę dla nich wstydliwy. Jeżeli więc obawiamy się, że nasze dziecko ma problemy z zaparciami, warto albo podjąć szczerą rozmowę, albo chociaż postarać się upewnić w swoich przypuszczeniach. Bóle brzucha czy ślady stolca na bieliźnie dziecka mogą wskazywać na to, że to właśnie problemy z zaparciami je trapią.

Co zrobić w przypadku występowania zaparć u starszych dzieci oraz nastolatków?

Istnieje kilka sposobów na walkę z zaparciami. Postarajmy się, by nasze dziecko piło więcej wody oraz aby w jego dicie pojawiło się więcej błonnika oraz warzyw strączkowych. Dodatkowo, nawet w starszym wieku należy zadbać o odpowiednią florę bakteryjną u naszego dziecka, stąd również w tym przypadku idealnie sprawdzą się probiotyki. Zachęcamy do sprawdzenia oferty tych oferowanych przez markę BioGaia. Suplementy diety z bakteriami kwasu mlekowego oraz bakteriami Lactobacillus reuteri Protectis mogą sprawić, że problem zaparć ustąpi, a występują one m.in. w tabletach do żucia BioGaia Protectis.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz