Zabójczy ból – jak sobie z nim radzić?

20 lipca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Chyba każdego z nas kiedyś bolała głowa. To nieznośne uczucie dopada zazwyczaj, gdy jesteśmy zmęczeni, niewyspani, zestresowani, po ciężkim dniu. Na szczęście najczęściej wystarcza tabletka przeciwbólowa i drzemka, by wszystko wróciło do normy. Znacznie większym problemem jest natomiast migrena – tutaj często nie pomagają nie tylko takie, ale nawet o wiele ostrzejsze środki.

bolPodobno na migrenę (od czasu do czasu) cierpi nawet 20% populacji. Częściej są to kobiety niż mężczyźni, zazwyczaj w średnim wieku. Jednak nie jest to regułą – ta dolegliwość pojawia się czasem również u dzieci, i to nawet takich poniżej 12. roku życia. Choroba natomiast zazwyczaj ustępuje po okresie przekwitania – wówczas jej ataki przestają dręczyć pacjenta. Wśród osób w podeszłym wieku występuje bardzo rzadko. Lekarze twierdzą, że migrena w wielu przypadkach bywa dziedziczna – jeśli więc cierpiała na nią Twoja mama czy babcia, bardzo prawdopodobne, że dopadnie również Ciebie. Bez wątpienia jednak nie da się jej uznać za problem marginalny – tym więc bardziej dziwi, że wciąż jeszcze nie znaleziono na nią skutecznego sposobu.

Co jednak różni migrenę od zwykłego bólu głowy? Całkiem sporo.

  1. Po pierwsze czas trwania – minimalny to cztery godziny, cierpienie pacjenta może się jednak przeciągnąć nawet do trzech dni. Czasem dolegliwości są nieprzerwane, niekiedy jednak pojawiają się one w kilkunastominutowych cyklach.
  2. Osoba chorująca na migrenę określa zazwyczaj towarzyszący jej ból jako „tętniący”, przy czym najczęściej zaczyna się on z jednej strony głowy.
  3. Nierzadko pojawiają się również mdłości, a nawet wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.

Co ważne – przypadłość ta jest w większości przypadków tak uciążliwa, że dosłownie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Cierpiący na nią bywają często oskarżani przez otoczenie o lenistwo czy też zbytnie rozczulanie się nad sobą, zwolnienia lekarskie wystawiane z powodu migreny wydają się przełożonym i współpracownikom przesadą – jednak takie myślenie jest niesłuszne i krzywdzące. Migrena naprawdę potrafi odebrać siły i nie pozwolić na wykonywanie codziennych obowiązków, a potwierdzi to każdy, kto przeżył choć jeden atak. Więcej fachowych informacji znajdą Państwo w tym wywiadzie.

bol2

Niestety nie wynaleziono jeszcze niezawodnego lekarstwa na migrenę. Tradycyjne środki przeciwbólowe są tu zazwyczaj zupełnie bezskuteczne. Specjaliści radzą, by atak po prostu przeczekać – najlepiej w cichym, ciemnym i spokojnym pomieszczeniu. Można spróbować również zasnąć. Istnieją jednak niekonwencjonalne sposoby na leczenie migreny. Nasze babcie radziły sobie, okładając skronie i czoło plastrami cytryny lub ziemniaka. Pomocne mogą być również zioła lub olejki aromatyczne. Niektórzy mówią o zbawiennym działaniu akupresury, akupunktury bądź konopi indyjskich. Ile jednak w tym prawdy? Jeśli chcesz wiedzieć, chyba musisz przekonać się na własnej skórze



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...