Witamina K2 MK7 – dlaczego warto uzupełnić dietę w ten mikroskładnik?

28 września 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Firmy farmaceutyczne oraz producenci suplementów lubią wypuszczać na rynek agresywnie promowane nowinki, które mają zrewolucjonizować rynek zdrowego żywienia. Znalezienie pośród tak dużej grupy suplementów diety takich preparatów, które są skuteczne jest sporym wyzwaniem. Bez wątpienia jednym z bardziej istotnych jest witamina K2. W czym występuje witamina K2, jakie ma działanie na zdrowie człowieka i dla kogo jest istotna? Sprawdźmy zatem!

Typy witaminy K

W grupie witaminy K można wyróżnić trzy formy: witaminę K1, K2 oraz K3. Różnica leży w budowie biochemicznej (wiązania chemiczne), która decyduje o biodostępności witaminy K. Najbardziej pożądane i efektywne dla człowieka są menachinony, czyli witamina K2. W zależności od budowy można wyróżnić K2 MK4 oraz K2 MK7. Ta ostatnia to najbardziej efektywna, trwała i przyswajalna forma witaminy K. Co ciekawe, mikroskładnik ten został odkryty dopiero w pierwszej połowie ubiegłego wieku – badaczom udało się znaleźć związek pomiędzy składnikiem obecnym w warzywach a krzepliwością krwi u drobiu.

Witamina K2 Mena Q7 z ciecierzycy – kup na Sklep.kenayag.com.pl

Działanie witaminy K2 MK7

Witamina K2 zastosowanie ma bardzo szerokie – właśnie dzięki wielokierunkowemu działaniu jest to suplement diety, jaki dedykowany jest ludziom w każdym wieku. Nasza codzienna dieta jest często zbyt uboga w naturalne źródła witaminy K, dlatego też wiele osób decyduje się na zakup suplementu w formie tabletek. Zwróćmy uwagę, czy ma ona pochodzenie naturalne (jakościowe produkty otrzymywane są w procesie fermentacji ciecierzycy). Z właściwości witaminy K przed szereg wysuwa się jej wpływ na stan układu kostnego.

Witamina K2 bierze czynny udział w procesie wychwytywania wapnia z krwi. Osteokalcyna następnie pomaga we wbudowaniu wapnia w strukturę kości – w ten sposób kształtuje się i rozwija nasz szkielet. Witamina K2 jest odpowiedzialna za aktywację białek MGP, które mają kluczowe znaczenie w całym procesie. Braki witaminy K2 powodują, że wapń zamiast wędrować do struktury kośćca, tworzy złogi i usztywnia naczynia krwionośne. Konsekwencją są choroby wieńcowe i problemy z układem krwionośnym.

Dla seniorów, którym z racji wieku grozi osteoporoza, często zaleca się zakup wapnia w połączeniu z witaminą D. Nie każdy jednak wie, że skuteczność obu suplementów diety będzie wysoka tylko, jeśli dodamy do tego suplement witaminy K2 MK7. Dotychczasowe badania wskazują również na to, że witamina K2 u osób starszych nie tylko hamuje odkładanie się wapnia w naczyniach krwionośnych, ale redukuje już zakumulowaną płytkę miażdżycową.

Gdzie występuje witamina K? W produktach zielonych, takich jak np. szpinak. W naturze najwięcej witaminy K zawiera japońska potrawa o nazwie natto, którą przygotowuje się z fermentowanych nasion soi. Również część suplementów diety K2 MK7 dostępnych na rynku pochodzi z tego procesu. Z reguły dla utrzymania odpowiedniego poziomu tego mikroskładnika wystarczy łykać dziennie jedną tabletkę 100 mcg.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz