Uwaga! Dziecko z nadwagą!

23 czerwca 2015, dodał: Ola Przegorzalska
Artykuł zewnętrzny

child choosing between healthy vegetables and tasty sweets

Uwaga! Dziecko z nadwagą!

Otyłość wśród dzieci to poważny problem. Wiele mówi się o tym w mediach, zwracając uwagę, że skala zjawiska niebezpiecznie rośnie. Jednak mimo że mamy tego świadomość i   widzimy kilka zbędnych kilogramów u syna, wnuczki, siostrzenicy czy dziecka sąsiadki, to nie wahamy się, by poczęstować je cukierkiem albo zabrać na obiad w fastfoodzie. – To zupełnie nowa sytuacja, w której rodzice nie potrafią się odnaleźć i często pomoc eksperta jest niezbędna – mówi mgr Monika Ciszek-Skwierczyńska, psychodietetyk koordynator programu leczenia zaburzeń odżywiania w centrum La Fuente w Szczyrku.

Kłopoty z akceptacją

Problemem nie jest to, jak dziecko wygląda, ale jak się czuje; czy nadmiar kilogramów nie wpływa źle na jego zdrowie i aktywność ruchową – wyjaśnia Ciszek-Skwierczyńska. Dziecko, które jest grubsze niż jego rówieśnicy, wycofuje się z ich grona. – Ono wie, że jest otyłe. Koledzy i koleżanki boleśnie mu to uświadamiają – podkreśla psychodietetyk.

Co zrobić, by dziecko jadło mniej, a raczej – zdrowo.

W rodzinie siła?

Z czym, a bardziej – z kim – musi zmierzyć się dziecko na diecie? Z ciocią, która przyszła w gości z pudełkiem czekoladek w prezencie dla niego. Z babcią, która kładzie mu na talerzyku dodatkową porcję ciasta. Z tatą, który zamiast zupy ugotowanej przez mamę karmi go pizzą albo hamburgerem. – Panuje fałszywe przekonanie, że słodkie, tłuste, ciężkostrawne produkty nie szkodzą dziecku – ostrzega ekspertka – dlatego, często, by pomoc najmłodszemu członkowi rodziny, terapii muszą poddać się wszyscy domownicy. Inaczej nie uda się im zmienić nawyków żywieniowych.

Siła w wiedzy eksperta

Droga do zdrowia i dobrej kondycji dziecka może być przyjemna i przynieść korzyści całej rodzinie. Wspólne zakupy, gotowanie, posiłki przy rodzinnym stole o regularnych porach – to sposoby, by codziennie małymi krokami zmierzać w kierunku dobrych nawyków żywieniowych. Wakacje to dobry czas na zrobienie pierwszego kroku – dzieci i rodzice mają więcej wolnego czasu. – Bywa, że zamiana frytek i kotleta na rybę z warzywami powoduje prawdziwe rodzinne wojny – zauważa Ciszek-Skwierczyńska – by pomóc rodzinie bezboleśnie przejść przez pierwszy etap diety dziecka w La Fuente organizujemy rodzinne wczasy zdrowotne w formie turnusów grupowych lub indywidualnych.

Podczas takiego tygodniowego pobytu, rodzina, pod opieką pediatry, dietetyka i psychologa poznaje skuteczne metody walki ze złymi nawykami żywieniowymi, które może wykorzystywać z powodzeniem na co dzień. I normalne dla nich staje się picie domowych soków wyciskanych z owoców zamiast tych ze sklepu, częste jedzenie warzyw i ryb, zastępowanie cukierków i czekoladek suszonymi owocami. A wspólne zakupy i gotowanie obiadu oraz rodzinne posiłki przy jednym stole będą przyjemnym sposobem spędzania czasu w gronie bliskich.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...