Trójglicerydy – cichy zabójca

26 czerwca 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jeśli mamy kłopoty z nadwagą lub otyłością, zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na zredukowaniu nadmiarowych kilogramów oraz obniżeniu poziomu cholesterolu – są to działania słuszne, jednak nie wolno nam przy tym zapominać o utrzymaniu prawidłowego poziomu trójglicerydów. Dlaczego jest to tak istotne?

healthy lifestyle concept illustration design over a white background

Zapasy na potem

Trójglicerydy to podstawowy materiał energetyczny, z którego nasz organizm korzysta podczas okresów wzmożonego wysiłku czy głodu – to właśnie na takie okazje odkładają się one w postaci tkanki tłuszczowej. Zbyt wysoki poziom trójglicerydów jest bardzo niebezpieczny, ponieważ w połączeniu z siedzącym trybem życia (a taki niestety zwykle prowadzimy) oraz złymi nawykami dietetycznymi (tłuste potrawy oraz spore ilości alkoholu) zagraża naszemu zdrowiu i życiu: zwiększa się ryzyko udaru mózgu, zawału serca oraz wielu schorzeń układu krwionośnego. Dlatego właśnie warto kontrolować poziom trójglicerydów w naszym organizmie. Za średnią wartość prawidłową dla człowieka przyjmuje się obecnie 150 mg/dl, choć realnie zależna jest ona nie tylko od wieku, ale także od płci danej osoby. To właśnie z tego względu lipidogram zawsze należy konsultować z lekarzem, ponieważ możliwe są nieznaczne odchylenia od normy, które nie stanowią żadnego zagrożenia.

Jak obniżyć poziom trójglicerydów?

Trzeba pamiętać, że generalnie rzecz biorąc zwiększenie aktywności fizycznej (czy to w formie spacerów, czy też uprawiania jakiegoś sportu – na przykład pływanie lub jazda rowerem) oraz wprowadzenie do codziennej diety produktów nieprzetworzonych, warzyw, owoców oraz ryb wpływa zbawiennie na organizm człowieka i przy okazji obniża poziom trójglicerydów. Odpowiednia suplementacja wspomaga redukcję trójglicerydów, warto także odstawić słodycze oraz zrezygnować z picia alkoholu (szczególnie piwa), ponieważ podwyższają poziom TG we krwi. Ponadto spróbujmy wyeliminować z naszej diety niezdrowe tłuszcze oraz rzucić palenie, a najprawdopodobniej nasz poziom trójglicerydów znacząco się obniży. Jeżeli jednak pomimo stosowania wspomnianych sposobów trójglicerydy nadal utrzymują się na wysokim poziomie, udajmy się do lekarza – jeśli zajdzie taka konieczność, zaleci on odpowiednią kurację farmakologiczną.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz