Systematyczne nawadnianie organizmu – co zrobić, aby zawsze mieć dostęp do czystej wody?

27 grudnia 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Woda nie jest magazynowana w organizmie, dlatego konieczne jest jej regularne uzupełnianie. Pełni istotną rolę w jego funkcjonowaniu, ponieważ chroni przed przegrzaniem, a także bierze udział w procesach przemiany materii. Dlatego należy zapewnić sobie stały dostęp do czystej i zdrowej wody.

Zapotrzebowanie organizmu na wodę

Przecięta zawartość wody w organizmie człowieka wynosi 60%, ale wraz z wiekiem maleje do poziomu około 50%. Bez wody podstawowe funkcje życiowe ulegają upośledzeniu. Woda jest niezbędna do transportu pokarmu i trawienia, a także prawidłowego przebiegu procesów przemiany materii. Odpowiada za transport składników odżywczych i tlenu. Bez niej niemożliwe byłoby usuwanie toksyn z organizmu. Pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała – nadmiar ciepła eliminuje wraz z potem. Zadaniem wody jest nawilżanie tkanek, dzięki czemu skóra jest elastyczna i jędrna, a stawy zyskują odpowiednią amortyzację. Chroni gałki oczne przed wysuszeniem. Wpływa na pracę mózgu i zwiększenie poziomu koncentracji. Dorosła, zdrowa osoba powinna wypijać około 2 litrów wody dziennie. Aktywność fizyczna oraz choroby z wymiotami lub biegunką zwiększają zapotrzebowanie na nią.

 

Dlaczego odwodnienie występuje w krótkim czasie?

Komórki ciała nie mają wyjątkowych zdolności do długotrwałego magazynowania wody, a na dodatek nieustannie dochodzi do jej utraty. Woda jest wydalana wraz z moczem i stolcem, ale również poprzez oddychanie. Z tego względu trzeba dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Zdrowotne konsekwencje odwodnienia

Dostarczanie zbyt małej ilości wody prowadzi do odwodnienia organizmu. Sygnałem informującym o odwodnieniu jest uczucie pragnienia, ale świadczy też o tym zagęszczenie moczu. Początkowo odwodnienie powoduje osłabienie, ale silne odwodnienie wywołuje problemy z koncentracją, zaburzenia świadomości i w końcu uszkodzenie narządów, a ostatecznie ustanie funkcji życiowych. Na odwodnienie trzeba uważać przede wszystkim, gdy mamy do czynienia z chorobą lub wysoką temperaturą powietrza. Szczególną uwagę należy zwracać na dzieci i osoby starsze.

 

Wygodna dostawa wody do domu lub pracy

Wodę częściowo przyjmujemy spożywając pokarmy – jest jej dużo w warzywach i owocach, ale nie pokrywa pełnego zapotrzebowania organizmu. Najlepszym źródłem wody jest woda źródlana. Zamiast zastanawiać się, czy przypadkiem zapas kupionej wody się nie kończy, warto sprawdzić ofertę dostawy wody do domu lub biura np. tutaj: https://getfresh.pl/jak-to-dziala. Wystarczy omówić z dostawcą szczegóły dotyczące ilości wody, a co miesiąc jej zapas będzie uzupełniany. Jest to funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba dźwigać zgrzewek wody ani pamiętać o zakupie kolejnych. Dostawa odbywa się cyklicznie w ustalony dzień. Dystrybutory wody i regularne zamówienia wody to rozwiązanie stosowane przez firmy, dzięki któremu wszyscy pracownicy mogą w każdej chwili napić się czystej wody, ale jest to doskonała opcja również dla mniejszych i większych gospodarstw domowych. Wodę źródlaną można wykorzystywać nie tylko do picia, ale i do gotowania.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz