Światowy Tydzień Wody

19 sierpnia 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny




Światowy Tydzień Wody – coraz mniej „niebieskiego złota”

 

16 sierpnia w Sztokholmie pod hasłem "Dostęp do wody dla wspólnego dobra" rozpoczął się Światowy Tydzień Wody. Obchody, w których udział bierze blisko 2000 uczestników, potrwają do niedzieli. Polska Akcja Humanitarna i Cisowianka, które prowadzą akcję „Woda dla Sudanu”, zwracają uwagę na problem dostępu do wody pitnej zarówno w odniesieniu do dalekich regionów, ale także Polski. Nasz kraj jest bowiem jednym z najuboższych w wodę w całej Europie.

 

Przez siedem dni trwania Światowego Tygodnia Wody w 90 organizowanych seminariach oraz wycieczkach tematycznych weźmie udział blisko 2000 uczestników. Spotkania poświęcone będą przede wszystkim problemowi braku dostępu do czystej wody pitnej w wielu regionach świata oraz konfliktom dotyczącym wód transgranicznych. Polska Akcja Humanitarna i Cisowianka pragną przypomnieć Polakom, że również mają wpływ na zasoby wody pitnej na świecie. Mając tego świadomość, codziennie możemy przyczyniać się do bardziej oszczędnego i efektywnego wykorzystania wody. Prawidłowa gospodarka wodna wpływa bowiem na kondycję gospodarczą i społeczną całego świata. Wspierając akcję „Woda dla Sudanu” możemy również pomóc tym, którzy już teraz odczuwają brak dostępu do wspólnego dobra, jakim jest woda.

 

Współczesny świat przez wielu nazywany jest globalną wioską. Gospodarki wszystkich państw stają się coraz bardziej współzależne. Jednocześnie globalnego charakteru nabierają również problemy społeczne i ekologiczne. Kryzys wodny jest wymownym świadectwem tego faktu. – mówi Piotr Sasin, Koordynator Programu Misji w Sudanie.  Tylko połączone wysiłki wszystkich społeczeństw, rządów i instytucji mogą zapobiec pogłębianiu się tego kryzysu. Obchody Światowego Tygodnia Wody są dobrą okazją do tego, aby uzmysłowić sobie, że każdy z nas może mieć realny wpływ na zasoby wody na świecie, np. popierając akcję “Woda dla Sudanu” lub oszczędzając wodę na co dzień.

 

Polska Akcja Humanitarna i Cisowianka od listopada 2008 roku prowadzą akcję „Woda dla Sudanu”, z której fundusze kierowane są w rejon Sudanu Południowego. Specjalnie na potrzeby kampanii wyprodukowano butelki wody mineralnej o pojemności 0,33l. Według szacunków PAH jedna mała butelka oznacza dostęp do 5 litrów czystej wody dla ludności Sudanu. Partnerzy planują zebrać środki na budowę i remont 11 studni w hrabstwie Uror. PAH szacuje, że dzięki temu pomoc otrzyma 11 tys. osób. Do tej pory udało się pozyskać środki na budowę trzech studni. Staną się one źródłem czystej wody dla 3 000 osób.

 

Najgorsza sytuacja związana z zaopatrzeniem w pitną wodę wciąż panuje w krajach Globalnego Południa. Jednak brak dostępu do wody pitnej może w przyszłości stanowić poważny problem również dla Polski. Zdaniem polskich naukowców bowiem, nasz kraj jest jednym z najuboższych w wodę w całej Europie. Dlatego też, działania PAH i Cisowianki nie ograniczają się tylko do zbierania funduszy na budowę studni. Od września 2009 roku PAH będzie prowadził program edukacyjny skierowany do uczniów polskich szkół. Jego celem będzie poszerzenie wiedzy młodzieży oraz zaangażowanie jej w działania na rzecz osób, które na co dzień cierpią z powodu braku wody zdatnej do picia.

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO/UNICEF 2008) aż 884 miliony ludzi na ziemi jest pozbawionych dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości. Co siódmy człowiek na świecie cierpi z powodu pragnienia oraz chorób spowodowanych spożyciem skażonej wody. Półtora miliona dzieci umiera rocznie z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej. Zapewnienie ludziom wody zdatnej do picia jest jednym z Milenijnych Celów Rozwoju, wyznaczonych przez ONZ.

 

Światowy Tydzień Wody obchodzony jest od 1991 roku za sprawą Międzynarodowego Instytutu Wodnego (SIWI). Spotkania, w położonym między Morzem Bałtyckim i jeziorem Melar Sztokholmie, spełniają rolę platformy wymiany informacji i doświadczeń między naukowcami, przedstawicielami świata biznesu i polityki oraz  instytucjami publicznymi z całego świata.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...