Sprzedaż leków i suplementów wymaga wiedzy!

6 maja 2014, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nawet preparaty dostępne bez recepty mogą powodować działania niepożądane i wchodzić ze sobą w interakcje. Dlatego właśnie apteka to najlepsze miejsce do zakupu takich produktów.

main

To, że lek przeciwbólowy można kupić wszędzie, nie oznacza, że jest on całkowicie bezpieczny. Ta sama substancja czynna w lekach przeciwbólowych może być sprzedawana pod różnymi nazwami handlowymi. Bardzo łatwo więc ją przedawkować – przyjąć dawkę toksyczną.

Czy masz pewność, że leki poza aptekami są odpowiednio przechowywane?

Produkty lecznicze i suplementy nie powinny być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z tego powodu nie powinny być przechowywane np. na szybach w kiosku. Nabywając lek w aptece masz pewność, że był on przechowywany we właściwych warunkach, tzn. w zalecanej temperaturze, że nie był wystawiony na działanie promieniowania słonecznego.

Leki to nie cukierki!

Jak szybko informacje o wycofaniu lub wstrzymaniu danego leku docierają do personelu drogerii lub stacji benzynowej? Farmaceuta sprawdza na bieżąco aktualizacje Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Gdzie Polacy kupują leki?

Zdecydowana większość Polaków kupuje suplementy diety i leki w aptekach. Poza aptekami kupuje leki 36 proc. badanych – wynika z danych firmy badawczej PMR Research.

Jako wadę zwiększonej dostępności środków farmaceutycznych ankietowani wykazali brak kontroli nad jakością produktu i pewności co do jego oryginalności (45 proc.).

Czy wiesz, że leków nie powinno się przechowywać w szafkach w łazience?

Po niektórych lekach – także tych dostępnych bez recepty – nie można prowadzić auta, a po wypiciu alkoholu nie powinno się uśmierzać bólu głowy paracetamolem, bo to połączenie szkodzi wątrobie. Nie bez przyczyny w reklamach leków producenci przypominają, że przed zażyciem leku należy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem.

Nie chodzi o ograniczenie dostępu do leków, ale o wybieranie tych kanałów dystrybucji, które są bezpieczne dla pacjenta. Aptekarz ma prawo odmówić sprzedaży produktu leczniczego, jeśli podejrzewa, że może on zagrozić życiu bądź zdrowiu pacjenta. Może tez odmówić wydania leku osobie poniżej 13 roku życia. Czy ekspedientka w markecie się tym zainteresuje?

Wyprowadzanie leków z aptek sprzyja też wprowadzaniu na rynek podrobionych produktów leczniczych. W związku z obawami pacjentów, a także samych farmaceutów, powstała nawet akcja społeczna, która ma na celu uświadamianie ludziom zagrożeń wynikających z obecnych regulacji prawnych oraz przesłanie stosownych pism do rządu polskiego. Petycję można podpisywać m.in. na stronie lekitylkozapteki.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...