Smog zimą – jak postępować podczas epizodów smogowych?

22 listopada 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Kiedy nadchodzi zima, smog staje się w Polsce bardzo poważnym problemem – nawet w miejscowościach uzdrowiskowych. Niezależnie od tego, czy mieszkasz na północy, czy też na południu naszego kraju – nie unikniesz całkowicie kontaktu z zanieczyszczonym powietrzem, możesz go jedynie w pewnym stopniu ograniczyć oraz zneutralizować jego skutki. Sprawdź, jak należy to robić.

Polska zima sprzyja powstawaniu smogu. To właśnie wtedy dochodzi do wzmożonego spalania węgla w celu ocieplenia budynków, wówczas też więcej ludzi jeździ samochodami, ponieważ jest po prostu zimno. Jeśli dodatkowo dni są bezwietrzne, możesz mieć pewność, że jakość powietrza w danym momencie nie jest najlepsza. Jak sobie radzić z tym problemem? 

Monitoruj stan powietrza

Zimą warto przede wszystkim na bieżąco monitorować stan powietrza. Można to robić np. poprzez różne aplikacje na smartfony, które precyzyjnie wskazują aktualne stężenie szkodliwych pyłów. Co więcej, obliczają one również procent przekroczonych norm oraz wysyłają do użytkownika powiadomienie, jeżeli danego dnia lepiej pozostać w domu. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych aplikacji.

  • Kanarek – dobrze sobie radzi z monitorowaniem stanu jakości powietrza, wysyła informację, jeżeli zła jakość powietrza przekracza określone normy.
  • Zanieczyszczenie Powietrza – popularna aplikacja, która pokazuje przekroczone normy stężenia szkodliwych pyłów atmosferycznych.
  • Jakość powietrza w Polsce – aplikacja Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, pobiera dane ze stacji pomiarowych działających w obrębie Państwowego Monitoringu Środowiska.

Warto wiedzieć, że do mieszkania dostaje się ok. 20-30% zanieczyszczeń z zewnątrz, można się przed tym chronić wybierając oczyszczacz powietrza, który na bieżąco będzie usuwał smog. Godnym polecenia modelem jest oczyszczacz powietrza Klarta Stor na Wybierzoczyszczacz.pl, który pracuje według restrykcyjnych norm jakości powietrza. Dzięki temu, tryb auto dostosowuje prędkość oczyszczania do aktualnej jakości powietrza i na bieżąco usuwa zanieczyszczenia.

Nie wychodź z domu i nie trenuj na zewnątrz

Jeśli powietrze jest bardzo zanieczyszczone i mieści się w przedziale 50-200 μg/m3, zdecydowanie warto zrezygnować z treningów na zewnątrz. Dlaczego? Ponieważ biegacze wdychają 2 lub nawet 3 razy więcej powietrza niż ludzie, którzy poruszają się pieszo.

Warto dodać, że stężenie szkodliwych pyłów jest szczególnie wysokie przy głównych arteriach miasta – dobrze jest się zatem poruszać poza nimi. Co więcej, najgorsza jakość powietrza występuje głównie w godzinach szczytu, kiedy to bardzo dużo zanieczyszczeń powodują samochody – warto zatem wychodzić o trochę innych godzinach (o ile – rzecz jasna – jest to możliwe).

W momencie, gdy w powietrzu występuje około 200 μg/m3 szkodliwych pyłów lub więcej, stanowczo zaleca się pozostanie w domu, zwłaszcza małym dzieciom i osobom starszym. W tym czasie nie otwieraj okien i nie przewietrzaj mieszkania. Jeśli musisz jednak przebywać na zewnątrz, oddychaj nosem, a nie ustami – jest to znacznie zdrowsze, ponieważ nos jest naturalnym filtrem powietrza.

Wybierz dobry oczyszczacz powietrza

Wybór odpowiedniego oczyszczacza wymaga pewnej wiedzy. Popularnym modelem jest nowy oczyszczacz Xiaomi, który już w ubiegłym sezonie zyskał duże uznanie, teraz następcą jest Xiaomi Air Purifier 3, a w rankingu oczyszczaczy powietrza można przeczytać jego recenzję https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/xiaomi/air-purifier-3-air-purifier-3h/.

Wybierając sprzęt, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wydajność. Z reguły na opakowaniu podana jest liczba metrów sześciennych, na których dany oczyszczacz spełni swoją funkcję. Jest to o tyle istotne, że nie mając żadnej wiedzy na temat tych urządzeń, łatwo się jest pomylić i kupić sprzęt przeznaczony np. do mniejszego pomieszczenia – wówczas nie spełni on właściwie swojej roli. Np. oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2h na Wybierzoczyszczacz jest przeznaczony do powierzchni 32 m2, zatem nie powinno przekraczać się zalecanego metrażu.

Nakładaj maskę antysmogową

Jeśli mieszkasz w miejscowości, w której normy stężenia szkodliwych pyłów są często przekroczone, rozważ zakup maski antysmogowej. Przy jej wyborze, zwróć uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, maseczka powinna dobrze przylegać do twarzy. Po drugie: powinna być ona wyposażona w odpowiednie zawory, które ułatwią wydychanie powietrza. Po trzecie: w specyfikacji powinny znaleźć się informacje o tym, czy dana maska chroni przed pyłami PM10 i PM2,5.

Bardzo dobre są maseczki z filtrem węglowym o standardzie zbliżonym do HEPA, które wychwytują jeszcze mniejsze rodzaje pyłów – takie modele kosztują jednak około 150-250 zł. Co więcej, należy w nich filtr wymieniać co 6 tygodni, co generuje kolejne koszty rzędu 30-60 zł. Jeszcze inne modele maseczek oczyszczają całą swoją powierzchnią i nie trzeba wymieniać w nich filtrów – zwykle wystarczają one na cały sezon. Zdaniem specjalistów, najlepiej nosić profesjonalne maski przeciwpyłowe z dwoma wymiennymi pochłaniaczami – ze względu na specyficzny wygląd, trudno je jednak nosić na co dzień.

Zadbaj o właściwą dietę

Przede wszystkim pij dużo wody – dzięki temu niektóre zanieczyszczenia przykleją się do ścianek gardła i nie trafią do płuc. Twoje codzienne menu powinno być bogate również w witaminy A, C oraz E. Warto spożywać pokarmy z dużą zawartością cynku, miedzi, selenu, beta-karotenu, manganu oraz flawonoidów. Składniki te mają działanie antyoksydacyjne i neutralizują wolne rodniki, które powstają w wyniku oddychania niskiej jakości powietrzem – to z kolei często doprowadzą do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także astmy. Koniecznie jedz duże ilości warzyw i owoców, a także kasze, kiełki, orzechy oraz ryby.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz