Ślub z obcokrajowcem w Polsce – jak go zorganizować?

26 lutego 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

moment zawarcia małżeństwa przez osoby o różnych narodowościach

W dzisiejszym świecie granice państw i kultur coraz bardziej się zacierają, a swoboda komunikacji i podróżowania wpływa na tworzenie się par osób o różnych narodowościach. W końcu serce nie pyta o pochodzenie, a miłość pojawia się mimo różnic kulturowych. Odrębne obywatelstwa z pewnością nie są żadną przeszkodą do podjęcia decyzji o pozostaniu ze sobą do końca życia jako mąż i żona, jednak wiele takich par obawia się procedur związanych z organizacją samego ślubu. Jednak z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem, ten wyjątkowy dzień może przebiegać gładko i bez niepotrzebnego stresu. W poniższym tekście znajdziesz wskazówki, jak zorganizować taką ceremonię w Polsce, aby była ona zarówno spełnieniem marzeń, jak i zgodna z prawem.

Ślub bez granic – od czego zacząć planowanie zawarcia związku małżeńskiego z obcokrajowcem?

Kiedy emocje związane z zaręczynami lekko opadną, każda para narzeczonych zaczyna snuć plany co do Tego Najważniejszego Dnia. Jak się jednak okazuje, organizacja ślubu to nie tylko przyjemności, ale i liczne formalności, szczególnie kiedy nasza druga połówka nie jest Polakiem. Zawarcie małżeństwa z obcokrajowcem niemal w każdym państwie podlega osobnym przepisom prawnym. Stąd też musimy liczyć się z nieco większą ilością procedur, które należy spełnić.

Ile miesięcy przed planowaną datą ślubu należy zacząć załatwiać formalności?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi, osoby planujące małżeństwo z partnerem z innego kraju muszą złożyć wszystkie wymagane dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego najpóźniej 31 dni przed planowaną datą ślubu.

Warto jednak pomyśleć o tym znacznie wcześniej, aby mieć czas na skompletowanie odpowiednich dokumentów i skorygowanie ewentualnych braków czy błędów. Zostawiając formalności na ostatnią chwilę, narażamy się na kłopoty związane z możliwym przekroczeniem terminu, co może skutkować niemożnością zawarcia związku małżeńskiego w planowanym terminie.

Urzędowe procedury dotyczące zawarcia małżeństwa z osobą pochodzącą z krajów Unii Europejskiej – spis potrzebnych dokumentów

Chęć zawarcia małżeństwa z cudzoziemcem wiąże się z koniecznością przedstawienia zestawu dokumentów, do których należą:

•   ważny paszport lub dowód osobisty,
•   odpis aktu urodzenia obcokrajowca wraz z tłumaczeniem przysięgłym,
•   zaświadczenie potwierdzające brak prawnych przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa (można je uzyskać od polskiego konsula w danym kraju),
•   pisemne oświadczenie o nieistnieniu wiadomości o ewentualnych przeszkodach uniemożliwiających zawarcie związku małżeńskiego,
•   dla osób, które wcześniej były w związku małżeńskim, wymagany jest również skrócony odpis aktu małżeństwa z zaznaczeniem o jego rozwiązaniu lub unieważnieniu,
•   w przypadku osób, które owdowiały, konieczne jest dostarczenie aktu zgonu zmarłego współmałżonka,
•   dowód opłaty skarbowej.

Należy pamiętać, że wszystkie zagraniczne dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Komplet dokumentów należy złożyć do Urzędu Stanu Cywilnego, w którym planujecie ślub. Będą one niezbędne do sporządzenia aktu małżeństwa. Natomiast w przypadku ślubu konkordatowego, do USC właściwego dla parafii, w której odbędzie się ceremonia.

kobieta i mężczyzna składający dokument stwierdzający możliwość zawarcia małżeństwa w USC

Ślub z obcokrajowcem spoza UE – czy potrzebne są inne dokumenty?

Zawarcie małżeństwa z obcokrajowcem spoza Unii Europejskiej (UE) w zależności od kraju może wiązać się z koniecznością przedłożenia dodatkowych dokumentów lub spełnieniem specyficznych wymogów, które różnią się od tych stosowanych w przypadku obywateli UE. Mogą to być np. dokument potwierdzający prawo pobytu zagranicznego partnera, apostilla (pieczęć umieszczana na dokumencie w kraju wydania, uznawana przez kraje będące stronami Konwencji Haskiej) lub specjalna legalizacja (potwierdzenie autentyczności dokumentu przez konsulat lub ambasadę).

Jeśli Twoja druga połowa jest obywatelem innego państwa, dobrym rozwiązaniem może być po prostu umówienie się na spotkanie z urzędnikiem, celem upewnienia się, jakie dokładnie dokumenty okażą się niezbędne według polskiego prawa. Z pewnością zaoszczędzi nam to wielu stresów.

Problem z otrzymaniem dokumentu lub zaświadczenia wymaganego przez USC – co robić?

Czasem może się zdarzyć sytuacja, w której z jakiegoś powodu nie jesteśmy w stanie uzyskać części dokumentów. Z pewnością jest to stresujące dla narzeczonych, jednak istnieje kilka możliwych dróg postępowania. Warto skontaktować się z konsulatem kraju, z którego potrzebne są dokumenty. Konsulat może udzielić wsparcia w ich uzyskaniu lub doradzić, jakie alternatywne środki mogą zostać podjęte.

Ostatecznie należy wnioskować do Sądu Rejonowego o zwolnienie z obowiązku przedstawienia wymaganych dokumentów. Niestety na decyzję o zwolnieniu z obowiązku przedstawienia brakującego dokumentu czeka się długo. Co więcej, sąd będzie wymagać uzasadnienia oraz przedstawienia innych, dostępnych dokumentów potwierdzających sytuację. Ostatecznie na podstawie właściwego prawa ustala, czy związek małżeński może zostać zawarty.

ślub międzykulturowy w Urzędzie Stanu Cywilnego

Jakie skutki niesie za sobą zawarcie małżeństwa międzynarodowego?

Zawarcie małżeństwa międzynarodowego niesie za sobą konieczność dopełnienia szeregu formalności po ślubie, mających na celu uznanie związku w obu krajach i zapewnienie małżonkom odpowiednich praw.

Przede wszystkim mitem jest automatyczne nabycie obywatelstwa przez naszą Drugą Połówkę, choć związek małżeński bardzo ułatwia tę kwestię. Małżonek może zostać obywatelem RP, pozostając w nim trzy lata lub jeśli przebywa w Polsce legalnie nieprzerwanie od dwóch lat. Jeśli jednak przesłanki te nie zostały spełnione, a chcecie mieszkać w Polsce, konieczne może być złożenie wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy na podstawie małżeństwa z obywatelem Polski.

Małżeństwo zawarte w Polsce powinno zostać zarejestrowane w kraju pochodzenia współmałżonka. Proces ten zwykle wymaga przedłożenia przetłumaczonego aktu małżeństwa do odpowiedniej instytucji zgodnie z właściwym prawem. Następnie obie strony powinny zaktualizować swoje dokumenty tożsamości (np. dowód osobisty, paszport) oraz statusy prawne w obu krajach. Może to obejmować zmianę nazwiska, adresu czy statusu cywilnego w dokumentach.

Ślub konkordatowy z obcokrajowcem. Co warto wiedzieć o ceremonii międzywyznaniowej?

Jeśli chcecie wziąć ślub kościelny, poza formalnościami prawnymi pozostaną jeszcze kwestie wyznaniowe. Znacznie łatwiej jest, jeśli wybranek serca jest katolikiem – wówczas wystarczą przetłumaczone zaświadczenia o przyjętym chrzcie i bierzmowaniu oraz jakaś forma poświadczenia, czy ta osoba zna i wyznaje prawdy katolickie.

Niestety więcej kłopotów możemy mieć w sytuacji, w której nasz narzeczony jest innego wyznania. Chociaż Kościół Katolicki nie zakazuje zawarcia związku małżeńskiego z osobą będącą wyznawcą innej religii, to jednak ślub z cudzoziemcem będzie wymagać zezwolenia biskupa diecezji.
Zezwolenie jest przyznawane, gdy strona katolicka zobowiąże się do zapobiegania ryzyku utraty wiary oraz zadeklaruje, że dołoży wszelkich starań, aby dzieci były ochrzczone i wychowywane w wierze rzymskokatolickiej. Dodatkowo osoba niekatolicka musi zostać poinformowana o tych zobowiązaniach i je świadomie przyjąć. Oczywiście narzeczeni zobowiązani są także do uczęszczania na katechezy przedmałżeńskie i poradnię rodzinną.

Nieco inaczej również wygląda ślub, czyli msza i moment składania przysięgi. Dopuszcza się uczestnictwo osób innej religii, jednak w ograniczeniu do przeczytania fragmentu czytania w rodzimym języku, czy powiedzenia kilku słów do Młodej Pary. Natomiast celebracja mszy i przyjęcie przysięgi należą jedynie do katolickiego duchownego. Co do przysięgi, najczęściej występuje w obydwu językach.

międzykulturowe wesele w Polsce

Międzynarodowe wesele, czyli kilka słów o wyzwaniach narzeczonych z różnych stron świata

Większość par pragnie świętować zawarcie związku małżeńskiego podczas wesela. Jednak organizacja międzynarodowego przyjęcia będzie wymagać od Młodej Pary znacznie więcej wysiłku i zrozumienia dla różnic kulturowych. Przede wszystkim należy zapewnić zagranicznym gościom bezproblemowe dotarcie na miejsce, jak również zadbać o to, aby dokładnie zrozumieli charakter polskiego przyjęcia. Warto wpleść także rodzime zwyczaje współmałżonka, aby zarówno on, jak i goście poczuli się docenieni i równie ważni.

W takich przypadkach nieocenioną pomocą może okazać się wedding planner. Profesjonalista ten pomoże nie tylko zrealizować logistyczne i organizacyjne aspekty przyjęcia, ale również zadba o to, by każdy element ślubu – od tradycyjnych obrzędów po wybór menu – oddawał charakter obu kultur, zapewniając, że ten wyjątkowy dzień będzie niezapomnianym doświadczeniem dla Pary Młodej i ich gości.

para na spotkaniu z wedding plannerem

Jak zorganizować ślub z obcokrajowcem – podsumowanie

Organizacja ślubu z obcokrajowcem wymaga dokładnego zaplanowania i uwzględnienia zarówno przepisów prawnych, jak i różnic kulturowych. Pierwszym krokiem jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, zarówno dla narzeczonego z Polski, jak i dla partnera z zagranicy, co może obejmować akty urodzenia, zaświadczenia o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa oraz ich legalizację lub apostille. Ważne jest również ustalenie, czy ceremonia odbędzie się cywilnie, czy konkordatowo i dostosowanie planów do wymogów danej formy. Nieocenioną pomocą może okazać się zatrudnienie wedding plannera, szczególnie w przypadku organizacji międzynarodowego wesela, który pomoże pokonać bariery językowe i kulturowe, a także zajmie się logistyką. Ostatni krok to upewnienie się, że wszystkie formalności są dopełnione zarówno w Polsce, jak i w kraju pochodzenia obcokrajowca, aby małżeństwo było uznane na arenie międzynarodowej.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz