„Siła duetów” – recenzja

5 maja 2016, dodał: outside
Artykuł zewnętrzny

Joshua Wolf Shenk: „Siła duetów”

1sila

Kreatywność i wynikająca z niej innowacyjność, są w dzisiejszym świecie cenione bardziej niż wiedza. Bywa, że największe osiągnięcia znanych ludzi nigdy nie doszłyby do skutku, gdyby nie to, że w odpowiednim momencie ich życia los postawił na ich drodze właściwą osobę, z którą udało się zrealizować nietuzinkowy projekt. Autor tej publikacji pokazuje, jak wielka jest siła relacji międzyludzkich, jak bardzo potrafią one rozbudzić głęboko ukryte pokłady sił twórczych i przyspieszyć bieg wydarzeń prowadzących do wielkiego sukcesu.

Wielkie projekty rodzą się często z czystego przypadku, jakim jest spotkanie dwóch ludzi z podobną wizją świata i spojrzeniem na życie. Jak to się dzieje, że tak często los sprawia, że dwie osoby mogą się spotkać, nawiązać współpracę i wspólnie osiągnąć szczyt w swojej dziedzinie? Książka zawiera historie kilku powszechnie znanych duetów z różnych branż, które zapisały się w historii dzięki własnej, nietuzinkowej twórczości. Spośród opisanych tu postaci, np. J.R.R. Tolkien i C.S. Lewis czy Maria Słodowska-Curie i Piotr Curie są autorami dzieł i odkryć, które na pewno nie powstałyby, gdyby nie ich udana współpraca. Cały świat pamięta i nuci przeboje, które napisali i wykonali wspólnie John Lennon i Paul McCartney, a imperium Steve’a Jobsa na pewno nie byłoby tak gigantyczne, gdyby nie jego wspólnik – Steve Wozniak.

Joshua Wolf Shenk analizuje historie tych osób pod kątem psychologicznym i wyciąga trafne wnioski co do szczegółów ich relacji. Nie pomija też trudnych momentów w każdej historii pokazując, że w przypadku wybitnych osobowości nawet konflikty mogą być siłą napędową twórczości, która przyśpiesza osiągnięcie imponujących efektów wspólnej pracy. Zadziwiająca jest drobiazgowość w przedstawianiu szczegółów z opisywanych historii, która służy sformułowaniu ostatecznej odpowiedzi na pytanie: W czym tkwi tajemnica tak dużej skuteczności dwóch osób w osiągnięciu tego, czego nie udałoby się dokonać jednemu człowiekowi?

Relacje między geniuszami to prawdziwa sztuka – jak pisze autor: „Każda para ma swój taniec władzy, choreografię  ataku i odparcia ciosów, skłonów i obrotów kształtujących sposób poruszania się po  scenie życia”. Warto więc poznać losy wielkich artystów, pisarzy, biznesmenów i naukowców, by poznać ich bardziej ludzkie oblicze w sytuacjach konfliktu, rywalizacji, ale też twórczego napięcia. Ta książka inspiruje i daje motywację do szukania własnej drogi i najlepszych partnerów zawodowych czy w życiu osobistym. Polecam!

 

Dziękujemy za udostępnienie egzemplarza do recenzji –
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...