Rodzaje kaszlu u dzieci

20 lutego 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Rodzice chorujących maluchów nie mają łatwo. Kiedy u dziecka pojawia się kaszel, nie wystarczy pobiec do apteki po syrop na tę dolegliwość. Wpierw trzeba ocenić, czy dziecko nękane jest przez kaszel suchy, czy mokry, co nie zawsze łatwo jest stwierdzić. Jeśli jest z tym problem, warto zasięgnąć opinii lekarza, wpierw jednak trzeba dowiedzieć się, jakie objawy dają poszczególne rodzaje kaszlu.

Różne typy dolegliwości

Rodzaj kaszlu rzecz jasna dużo łatwiej jest rozpoznać u starszych dzieci, które mogą na przykład powiedzieć, że podczas kasłania czują podrażnienie gardła, co zwykle występuje przy kaszlu suchym. Utrudnienie zaś polega na tym, że rodzajów tej przypadłości jest tak naprawdę wiele, o czym nie każdy wie. Można wyróżnić kaszel napadowy, krztuszący, szczekający, przewlekły i gwałtowny. Zwykle jednak wskazuje się na dwa typy – suchy i mokry, które leczy się na różne sposoby, ich rozpoznanie jest więc bardzo ważne. Na szczęście także jeśli jest to niemożliwe, nie ma tragedii, gdyż w aptekach są już dostępne syropy na oba te typy kaszlu jednocześnie.

Kaszel suchy i mokry

W przypadku kaszlu suchego nie pojawia się wydzielina z płuc, co sprawia, że jest on bardziej męczący. Podrażnia tchawicę, powoduje chrypkę, a także zwykle towarzyszą mu silne skurcze i napięcie mięśni brzucha. Po dłuższym kasłaniu może pojawić się ból w płucach i w plecach. Taki typ kaszlu daje dość charakterystyczny, suchy i chrzęszczący odgłos. Pojawia się zwykle na początku infekcji, kiedy jeszcze nie ma śluzowatej wydzieliny, a także pod jej koniec, gdy jest już ona usunięta. Warto przy tym pamiętać, że ten rodzaj kaszlu może też nie być związany z infekcją. Nieraz świadczy o obecności ciała obcego w tchawicy czy podrażnieniu na przykład przez dym papierosowy – w przypadku dzieci narażonych na bierne wdychanie dymu jest to bardzo niepokojące.

Ten typ kaszlu leczy się, podając leki mające na celu przyspieszenie powstawania w płucach wydzieliny.

Kaszel mokry występuje wtedy, gdy odkrztuszana jest wydzielina. Jej pojawienie się jest pożądane, gdyż wraz z nią z płuc wydalane są patogeny. Podawaniu syropu na ten typ kaszlu, rozrzedzającego wydzielinę i ułatwiającego jej odkrztuszanie, powinno towarzyszyć lekkie opukiwanie pleców dziecka, co również ułatwia ten proces. Dzięki temu maluch może szybciej wrócić do zdrowia i pozbyć się męczącego odruchu kaszlu.

Ponadto w każdym przypadku obu rodzajów tych przypadłości należy kontrolować stan zdrowia dziecka. Jeśli dolegliwości nie ustępują po kilku dniach, mimo wdrożenia leczenia, należy skonsultować się z lekarzem.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...