Psychodermatologia – nowa dziedzina medycyny

15 maja 2014, dodał: jmwg
Artykuł zewnętrzny

file1400160543

Od pewnego czasu pojęcie psychodermatologii coraz częściej pojawia się w mediach i w prasie. Mówią o niej zarówno lekarze, jak i pacjenci. Czym dokładnie zajmuje się ta nowa dziedzina medycyny i dlaczego jest tak ważna?

Psychodermatologia to dziedzina medycyny, która łączy dermatologię i psychiatrię.

Przez wiele lat zmiany o charakterze estetycznym były traktowane jako mało istotne. Nie zwracano uwagi na to, jak ogromne znaczenie dla naszej psychiki mogą mieć np. choroby skóry.

Warto jednak zaznaczyć, że według WHO zdrowie to „pełen dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny, a nie tylko brak choroby czy niedomagania”. Aspekt psychologiczny jest więc równie ważny jak pozostałe i należy mu się taka sama uwaga. Może on znacząco wpływać na życie pacjenta i jego rodziny – ograniczać życie społeczne, towarzyskie, rodzinne, zawodowe czy seksualne.

W naszych czasach wygląd i opinie innych ludzi mają ogromne znaczenie. Presja wywierana przez otoczenie i kreowany w mediach obraz piękna może wzmacniać lub wręcz tworzyć kompleksy, które w znacznym stopniu wpływają na naszą samoocenę i jakość życia.

Dr n. med. Joanna Orlitz z Derma-Clinic, specjalizująca się w psychodermatologii, wspomina również o dysmorfobii: „w dermatologii, dermatologii estetycznej czy chirurgi plastycznej często mamy do czynienia z tzw. dysmorfofobią czyli hipochondrią piękna. Dla pacjenta z dysmorfofobią najmniejszy defekt, często niezauważalny przez innych, jest bardzo poważną zmianą, która utrudnia funkcjonowanie. Jednocześnie żaden zabieg, metoda lecznicza nie będzie zadowalająca dla osoby z dysmorfofobią.”

Właśnie u takich osób główny nacisk powinno się kłaść na leczenie psychologiczne lub psychiatryczne. Bez tego niestety nie uda się tak naprawdę pomóc pacjentowi.

Specjalistką w zakresie psychodermatologii jest dr n. med. Joanna Magdziarz – Orlitz.

Pani Doktor jest absolwentką Śląskiej Akademii Medycznej. Dermatologia estetyczna, jako wyłamująca się w połowie lat 90-tych wąska specjalizacja dermatologii, interesował ją od samego początku. Dr Orlitz w 2000 roku ukończyła specjalizację i otworzyła prywatną praktykę dermatologiczną „Solmed”, która w 2013 roku przekształciła się w „Derma-Clinic”. W tym okresie odbywała również liczne kursy i szkolenia z zakresu dermatologii estetycznej i laserowej. W 2011r obroniła doktorat z zakresu dermatologii estetycznej i psychodermatologii na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz