Powiat Olsztyński – tętni życiem!

30 listopada 2017, dodał: cisowianka20
Artykuł zewnętrzny

Powiat Olsztyński jako serce Warmii i Mazur znany jest przede wszystkim z walorów naturalnych – lasów pełnych dzikiej zwierzyny, rezerwatów czystych jezior i rzek. To doskonałe miejsce dla tych, którzy uciekają od tłoku i zgiełku wielkich miast. Tu mogą podziwiać naturę, skosztować regionalnej kuchni i zwiedzić pełne zabytków miasteczka oraz urokliwe wsie. Niektóre z nich pamiętają czasy najsłynniejszego mieszkańca Warmii, Mikołaja Kopernika, który na Warmii spędził 40 lat…

Podróżując przez powiat, nie sposób nie zauważyć przydrożnych kapliczek. Nigdzie indziej nie ma ich w takiej liczbie. Niektóre pochodzą nawet z XVII wieku, a ich lokalizacja nie była przypadkowa – miały odstraszać „duchy” i „demony” dawnych bóstw pogańskich. Kapliczki powstawały jako wota intencyjne lub dziękczynne. Były swoistym manifestem religijności katolickiego ludu warmińskiego, wyróżniając go od zamieszkujących po sąsiedzku mazurskich ewangelików.

Powiat Olsztyński tworzy 12 gmin: Barczewo, Biskupiec, Dobre Miasto, Dywity, Gietrzwałd, Jeziorany, Jonkowo, Kolno, Olsztynek, Purda, Stawiguda i Świątki. Każda z nich różnorodna i bogata – w przyrodę, kulturę, a nade wszystko ciekawych ludzi, którzy pozostali na ziemi swoich ojców lub przyjechali z innych zakątków, wybierając Warmię i Mazury jako swoje miejsce na ziemi.
Zapraszamy w malowniczą podróż po Powiecie Olsztyńskim – miejscu, które tętni życiem i w którym, po prostu, warto być!
BARCZEWO – Nazywane jest „Wenecją Północy” z uwagi na fakt istnienia w mieście aż 14 mostów. Panoramę okolic można podziwiać z ratuszowej wieży, która w 2015 r., po ponad 100 latach dzięki rewitalizacji odzyskała dawny blask.
BISKUPIEC – Odrestaurowany rynek i wybudowany amfiteatr służą mieszkańcom i turystom. Warto zwiedzić m.in. kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Powstał prawdopodobnie w 1414 roku, dwa razy trawił go pożar. W latach 1948-49 został odbudowany, z dawnej budowli pozostały fragmenty wieży i dwa uratowane z pożogi neoromańskie ołtarze.
DOBRE MIASTO – Jednym z najpiękniejszych miejsc w miasteczku jest skansen, który tworzą zrewitalizowane kamieniczki z XVII/XVIII wieku, a w nich odtworzone zakłady rzemieślnicze: krawiecki, szewski, fryzjerski, atelier fotograficzne i piekarnia. Nieopodal wznosi się pozostała po średniowiecznych murach Baszta Bociania. Warto też odwiedzić pobliską Kalwarie Głotowską.
DYWITY – W 1905 r. staraniem parafian, przy XIV-wiecznym kościele pw. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza stanęła kapliczka. Jej korpus utrzymany jest w stylu neogotyckim, a uwagę przykuwa drewniana pieta. Kościół po wojnie został rozebrany, a w jego miejscu stanęła nowa świątynia.
GIETRZWAŁD – Miejsce kultu religijnego z Sanktuarium Maryjnym, cudownym obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej i cudownym uzdrawiającym źródełkiem. Pierwsze zapisy świadczą, że kościół istniał już pod koniec XV wieku. Wybudowane ogrody gietrzwałdzkie z amfiteatrem w centrum tętnią życiem. Nie brakuje tu miejsc do spróbowania warmińskiej kuchni.
JEZIORANY – W dawnym zamku biskupów warmińskich obecnie mieści się siedziba lokalnych władz. W 1783 r. uderzenie pioruna w zamkową wieżę wywołało pożar, który strawił niemal cały zamek i znaczną część miasta. Legendy mówią, że nie do końca zbadane piwnice zamkowe połączone są tajemnymi korytarzami z pobliskim kościołem.
JONKOWO – Historia budowy kościoła św. św. Jana Chrzciciela i Rocha przeplata się z postaciami słynnych biskupów warmińskich. Pierwszej konsekracji dokonał w 1580 r. przywódca polskiej kontrreformacji bp Marcin Kromer, kolejnej – po przebudowie w 1789 r. – przedstawiciel polskiego oświecenia bp Ignacy Krasicki. Jonkowo znane jest z organizowanej tu Napoleoniady połączonej z Piknikiem Historycznym.
 KOLNO – We wsi Bęsia, na szlaku do Świętej Lipki, znajduje się ponad 200-letni holenderski wiatrak, jeden z ośmiu zachowanych w regionie. Dolna część wiatraka jest ceglana, górna z drewna. Niegdyś mieściło się w nim Muzeum Młynarstwa Powietrznego, obecnie znajduje się w rękach prywatnych.
OLSZTYNEK – Słynie ze średniowiecznego zamku, pysznych jagodzianek i rozległego skansenu. Pomysł utworzenia muzeum architektury wiejskiej zrodził się w 1909 r. Pierwszą siedzibą był Królewiec, w 1937 r. podjęto decyzję o translokacji budynków. Do Olsztynka trafiło kilkanaście obiektów reprezentujących budownictwo mieszkalne, sakralne, przemysłowe i gospodarcze z XVIII/XIX.
PURDA – W 2015 r. mieszkańcy Purdy wspólnym wysiłkiem stworzyli w centrum wsi urokliwe miejsce na sąsiedzko-rodzinną rekreację. Lokalny stawek i jego okolice wypiękniały i wzbogaciły się o drewnianą kładkę i klimatyczną fontannę. W Bałdach w gm. Purda znajdują się symboliczne Wrota Warmii, postawione na pograniczu Warmii i Mazur. Co roku w lipcu odbywa się tu Warmiński Kiermas Tradycji, Dialogu, Zabawy.
STAWIGUDA – To istny raj dla szukających wyciszenia w naturze. Największą dumą Stawigudy są kompleksy sosnowo-świerkowe i czyste jeziora. Wśród nich znajduje się jezioro Pluszne o rozwiniętej linii brzegowej, z zatoczkami i półwyspami; uroku i malowniczości dodają trzy wyspy na akwenie. Na terenie gminy w Gryźlinach znajduje się lądowisko.
ŚWIĄTKI – Tuż przy granicy historycznej Warmii, we wsi Dąbrówka nad rzeką Pasłęką, na wzniesieniu została wybudowana wysoka, bo ponad 7,5 metrowa barokowa kapliczka. Jej szczyt zwieńczony jest dzwonniczką i czterema kuty.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...