Pończochy kompresyjne — czym są i jak dobrać odpowiedni rozmiar?

12 lutego 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Ból nóg, obrzęki, uczucie ciężkości po cały dniu to niepokojące objawy. Mogą one świadczyć o zaburzeniach pracy układu krwionośnego w okolicach nóg. Lekceważenie tych objawów, może prowadzić do powstania żylaków, a te z kolei do zakrzepicy. Z pomocą przychodzą pończochy kompresyjne.

pończochy kompresyjne

Czym są pończochy kompresyjne?

Jest to specjalny produkt medyczny. Stosowanie specjalistycznych pończoch ma na celu zapobiegać i leczyć schorzenia żylne, takie jak żylaki, zakrzepica, obrzęki czy owrzodzenia. Ich działanie opiera się na ucisku na nogi. Największy ucisk jest w okolicach kostki i stopniowo maleje ku górze. Dzięki temu przepływ krwi do serca jest ułatwiony, co zapobiega zastojom w żyłach.

Pończochy kompresyjne stosowane są w celach profilaktycznych. Szczególnie zalecane są osobom, które długo pracują w pozycji stojącej, siedzącej, dużo podróżują samolotami czy samochodami. W wielu przypadkach stosowanie pończoch zaleca lekarz, jako element leczenia w przypadku problemów żylnych.

Jak wybrać pończochy kompresyjne?

Pończochy kompresyjne występują w kilku klasach ucisku, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb.

  • Klasa 0 – ucisk do 18 mmHg, przeznaczona dla osób, które odczuwają ciężkość nóg, zwłaszcza w obrębie kostek i zmagają się z drobnymi pajączkami żylnymi.
  • Klasa I — ucisk od 18 do 21 mmHg, przeznaczona dla osób z łagodnymi żylakami, ale również dla osób cierpiących na skurcze łydek.
  • Klasa II — ucisk od 22 do 32 mmHg, przeznaczona dla osób z umiarkowanymi żylakami, zakrzepicą żył głębokich czy owrzodzeniami żylnymi.
  • Klasa III — ucisk od 33 do 46 mmHg, przeznaczona dla osób z ciężkimi żylakami, po operacjach żylnych
  • Klasa IV — ucisk powyżej 46 mmHg, przeznaczona dla osób z bardzo ciężkimi żylakami, obrzękami, owrzodzeniami żylnymi, obrzękiem limfatycznym, po operacjach żylnych.

Działanie pończoch kompresyjnych opiera się na ucisku, który ma pobudzać układ krążenia do pracy. Dlatego też bardzo ważne jest, aby właściwie dobrać ich rozmiar. W tym celu należy zmierzyć obwód nogi tuż nad kostką w najwęższym miejscu i w łydce w najszerszym miejscu, a także na wysokości około 2 centymetrów poniżej kolana. Dodatkowo należy zmierzyć obwód w połowie uda oraz na wysokości około 4 centymetrów poniżej pachwiny. Otrzymane wymiary porównujemy z tabelą rozmiarów, która dostępna jest przy każdym produkcie. Pomiarów najlepiej dokonywać rano, po wstaniu z łóżka.

Pończochy kompresyjne to wyrób medyczny, dlatego też należy je stosować w uzasadnionych przypadkach. Przed ich zastosowaniem warto poznać wszystkie wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...