„Poczet władców Polski” – recenzja

6 lutego 2012, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Poczet władców Polski
Tomasz Biber, Maciej Leszczyński

Władca, który nie króluje w sercu swych ludów, jest niczym”.
/Napoleon Bonaparte/
Dzisiaj naszym światem władają politycy. Jednak bogate dzieje historii pamiętają o czasach, gdy najwyższą władzę sprawował książę lub król i tytuł ten przez wiele lat był dziedziczony. Tworzyły się dynastie rodów, których genealogia pasjonuje i intryguje także współczesność. Następnie nadszedł czas na władców elekcyjnych, którzy władali ziemiami Polski po XVIII wiek, aż do momentu, gdy Polska na wiele lat utraciła niepodległość i odrodziła się w innym systemie politycznym.
Poczet władców Polski” Wydawnictwa Publicat przedstawia sylwetki 42 władców począwszy od Mieszka I na Stanisławie Auguście Poniatowskim kończąc. Tylu władców miały nasze ziemie na przestrzeni 8 stuleci, w tym dwie królowe: Jadwigę i Annę Jagiellonkę. Poczet przedstawia sylwetki władców, opowiadając jednocześnie historię Polski. Poznajemy jednak nie tylko dzieje, ale także ludzi – ich zalety i wady często wiązane z nadanymi im przydomkami, a zarazem ich czyny, które wyznaczyły nasze polskie dzieje. Dowiadujemy się np. o wielkiej ambicji Bolesława Krzywoustego, religijności Bolesława Kędzierzawego, stateczności Władysława Łokietka, wielodzietności Kazimierza Jagiellończyka czy sile charakteru Augusta III Sasa.
Komentarz historyczny napisany jest prostym, a zarazem niezwykle ciekawym językiem, dzięki czemu czytelnik z zainteresowaniem odkrywa fakty historyczne i śledzi genealogię rodów, a także poznaje życie i charakter kolejnych władców. Oczywiście nie sposób dzisiaj patrzeć na historię bez osobistego zaangażowania, autorom jednak udało się dokonać ocen obiektywnych i na tyle pełnych, by czytelnik mógł przyjąć własny punkt widzenia. Dzięki temu książka nabiera znaczenia dydaktycznego, pozwalającego na myślenie i indywidualny osąd. Moim zdaniem, jest to ogromna zaleta każdego opracowania, zwłaszcza historycznego.
Książka została wzbogacona ciekawą ikonografią, która jak podają autorzy, miała swoje źródło w czarno-białych rysunkach Jana Matejki, a tutaj zyskała nowe kolorowe oblicze. Dodatkowo opracowanie zdobią liczne zdjęcia, mapy, rysunki i obrazy oraz kalendarium, które ułatwia poruszanie się po świecie wydarzeń i odpowiadających im władców. Na pochwałę zasługuje też przejrzystość tekstu, a także komentarzy do rysunków czy fotografii, które ujęte w kolorowe ramki wizualnie pięknie odznaczają się na kolejnych stronach.
 
 
Książkę polecam zarówno uczącej się młodzieży jak i nauczycielom, a także wszystkim, którzy interesują się historią Polski. Jest to dzieło stojące na wysokim poziomie merytorycznym, a zarazem cechujące się dużymi walorami estetycznymi wydania. Może być bardzo pomocną lekturą dodatkową, a zarazem ciekawym źródłem do opracowywania zadań domowych czy referatów, o czym sama miałam okazję się przekonać. Stanowi także interesującą encyklopedię dziejów Polski, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego Polaka. Nasza historia może być naprawdę pasjonującą lekturą, a zarazem źródłem wiedzy o naszej przeszłości, którą przez wiele wieków kreowali władcy, królowie i książęta.
Marta D.
Książkę poleca Wydawnictwo PUBLICAT, do kupienia tutaj:
http://www.najlepszyprezent.pl/sklep/main.php?m=main&c=product&a=show&prodid=6739
Poczet władców Polski
Autor: Tomasz Biber, Maciej Leszczyński
Wydawca: Publicat
Liczba stron: 128
Okładka: Oprawa twarda
Format: 270×205 mm
EAN: 9788324517985
Cena: 25.42 PLN
http://www.publicat.eu/
Serdecznie dziękujemy Grupie Wydawniczej PUBLICAT za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do „Poczet władców Polski” – recenzja

  1. avatar Isabela pisze:

    mam tę książkę bo interesuję się historię i dostarcza ona wielu bardzo ważnych informacji o władcach polski.

Dodaj komentarz