Pląsawica Huntingtona

13 października 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pląsawica Huntingtona (HD) to choroba odkryta w 1872 roku przez George`a Huntingtona, dotyka tysięcy osób na całym świecie i jest genetycznie uwarunkowaną chorobą ośrodkowego układu nerwowego.

Jej przebieg zaczyna się od bardzo subtelnych mało widocznych objawów: minimalne zmiany osobowości i zachowania, które w dalszym okresie bardzo się nasilają. Wahania nastroju i drażliwość przeradza się w depresję a czasem w agresję i gwałtowne napady złości.

Chory staje się powoli niezdarny: jego kończyny i całe ciało dotykają mimowolne skurcze, traci koordynację ruchów.Dochodzi również do zaburzeń mowy, utrudnione jest spożywanie pokarmów, słabnie pamięć i koncentracja. Codzienne do tej pory proste czynności stają się trudne do wykonania, chory najczęściej jest zmuszony do rezygnacji z pracy i dotychczasowych zajęć, któe wykonywał.

Oczywiście choroba u każdego przebiega w innym natężeniu i stopniu, ale ogólnie przyjmuje się, że od wystąpienia objawów chory żyje około 20 lat (zdarza się dłużej).Na chorobę co prawda nie ma lekarstwa, ale bliscy mogą wiele zrobić, aby złagodzić jej skutki i wspierać chorego. Wiele osób dotkniętych ta chorobą przyjmuje leki tłumiące mimowolne ruchy ciała i depresję. Nie bez znaczenia ma też odpowiednia dieta, dlatego bardzo pomocny w tej sytuacji będzie specjalista d/s żywienia, który ułoży taką dietę aby chory nie tracił na wadze i utrzymał odpowiedni ciężar ciała.

Czy można odziedziczyć tę chorobę? Jeśli jedno z rodziców choruje na pląsawicę, to istnieje 50 % prawdopodobieństwo, że potomek również ją odziedziczy. Dzieje się tak dlatego, że komórki ciała zawierają po 23 pary chromosomów. W każdej parze jeden chromosom pochodzi od ojca zaś drugi od matki. Objawy HD ujawniają się najczęściej między 30 a 50 rokiem życia, toteż przed postawieniem diagnozy w rodzinie są już najczęściej dzieci.

Pląsawica Huntingtona występuje w Polsce z częstością 1 na 15000 osób.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

4 komentarzy do Pląsawica Huntingtona

  1. avatar kropka pisze:

    Ela odezwij sie prosze na tym forum.Chce sie koniecznie z Toba skonsultowac.

  2. avatar Wiktoria pisze:

    Bogdan pytał się o to kilka miesięcy temu, ale na wszelki wypadek zacytuje urywek z wikipedii, może kiedyś zajrzy: „Młodzieńcza odmiana choroby (postać Westphala) dotyczy ludzi przed 20. rokiem życia. Od momentu rozpoznania średni czas przeżycia wynosi 15-20 lat”

  3. avatar Bogdan pisze:

    Czy jest mozliwosc takiej choroby u 12 letniego chlopca, czy jest to mozliwe ?
    Z tego co czytam to sie okazuje ze dopiero po 30 roku zycia to mozna dostac.
    Prosze o porade.
    Bogdan

    • avatar ela pisze:

      Witam. Czy któreś z rodziców choruje na HD? jeśli tak to 12 letni chlopiec moze odziedziczyć. 5 miesięcy temu straciłam syna miał dopiero 16 la a pierwsze objawy wystąpiły w 6 roku życia. Mój mą przekazał mu w gena tę straszną chorobę. Pozdrawiam

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...