Palisz? Uważaj na POChP!

12 kwietnia 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Pan Marian, wieloletni pracownik działu spedycji dużej międzynarodowej firmy, o istnieniu choroby zwanej Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc, dowiedział się dopiero w wieku 60 lat. „Paliłem nałogowo od 14 roku życia. Wypalałem średnio 2 paczki dziennie, nie wyobrażałem sobie żadnej przerwy w pracy bez „dymka” w towarzystwie kolegów. Słyszałem, że to grozi rakiem płuc, ale mimo to nie przestałem palić. Spowodowała to dopiero diagnoza lekarza, do którego poszedłem ze względu na uporczywy kaszel i męczącą zadyszkę. Powiedział mi, że cierpię na POChP – równie duże zagrożenie dla palaczy. Spędziłem wiele miesięcy w szpitalu i nie mogłem normalnie funkcjonować bez tlenoterapii, ciągle brakowało mi oddechu”.

Choroba ta w 90% przypadków jest spowodowana paleniem papierosów, w 10% zaś – biernym paleniem i przebywaniem w środowisku zanieczyszczonym pyłem węglowym i chemikaliami. Narażone na toksyny płuca bronią się, wytwarzając coraz więcej śluzu. Toksyny natomiast blokują ruch rzęsek, które mają za zadanie oczyszczać płuca. Niszczą je, co prowadzi najpierw do ciągłego kaszlu i przewlekłego zapalenia oskrzeli, a w rezultacie do rozwinięcia się POChP.Chorobie tej towarzyszy również zniszczenie pęcherzyków płucnych, co powoduje trudności z oddychaniem. Ich konsekwencją jest więc rozedma płuc, która prowadzi do obturacji, czyli zwężenia przekroju oskrzeli.

Głównymi objawami choroby są: duszności, kaszel, ucisk w klatce piersiowej oraz większa podatność na infekcje układu oddechowego. Chory chudnie i cierpi na niewydolność krążenia. Aby wykryć chorobę w jej wczesnym stadium, należy poddać się następującym badaniom: spirometrii, RTG płuc, pulsykometrii, EKG wysiłkowemu i serca. Leczenie jest długie i skomplikowane, a żeby się powiodło, należy rzucić palenie, dobrze się odżywiać (dieta bogata w białko, wit. C, potas, bez dodatku soli), systematycznie ćwiczyć, dużo spacerować na świeżym powietrzu (najlepiej w sosnowym lesie) i przyjmować regularnie wszystkie zalecone lekarstwa. Wskazane jest również poddanie się tlenoterapii, a niejednokrotnie również operacji zmniejszenia pojemności płuc, co znacznie poprawia komfort oddychania (nie brakuje tlenu).

Ku przestrodze palaczy należy dodać, że w dymie papierosowym zawarte jest ok. 4 tys. substancji szkodliwych dla zdrowia. To przyjemność, która nie pozostaje więc bez konsekwencji w podeszłym wieku. Szacuje się, że w tej chwili na POChP cierpi ok. 2 mln. Polaków, tak kobiet, jak i mężczyzn. Weź to pod uwagę zanim sięgniesz po kolejnego papierosa…



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺