Oziębłość u kobiet – kiedy nie masz na niego ochoty

26 stycznia 2012, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Nie tylko mężczyźni mogą cierpieć na impotencję. Niestety, ta dolegliwość zdarza się również wśród wielu kobiet. Nazywana jest oziębłością i  stwarza problem 40% Polkom. Coraz więcej z nich przestaje „cierpieć w milczeniu” i postanawia się udać po rady do specjalisty.

Co to jest?

Impotencja kobiet to zbiorcze określenie oznaczające kobiece zaburzenia seksualne. Najczęstszą formą takich zaburzeń jest spadek lub znaczne ograniczenie pożądania (libido) traktowane jako oziębłość seksualna oraz trudności lub całkowita niemożność osiągnięcia orgazmu.

Życie seksualne kobiet mogą zaburzyć różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Należą do nich:

– zapalenie stawów;
– migrenowe bóle głowy;
– cukrzyca;
– zmęczenie;
– zaburzenia neurologiczne;
– operacje miednicy;
– endometrioza;
– suchość pochwy.

W takim przypadku rozwiązanie problemu dysfunkcji seksualnej wymaga wcześniejszego wyleczenia dolegliwości będącej jej przyczyną. Stwierdzenie, iż kobietę boli głowa powinno być potraktowane przez partnera ze zrozumieniem, a jeżeli bóle utrzymują się przez dłuższy czas, powinien on nalegać na konsultację partnerki ze specjalistą.

Rodzaje impotencji

Jeśli kobieta nigdy nie odczuwała satysfakcji ze współżycia seksualnego, oznacza to oziębłość pierwotną, która ukształtowała się jeszcze w okresie dziecięcym. Podłożem tego typu oziębłości są przede wszystkim wpływy środowiska – traktowanie przez otoczenie dziewczynki seksu jako grzechu i uznawanie go za temat tabu. Oziębłość pierwotną wywołują też traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, molestowanie seksualne, gwałt, znęcanie się psychiczne i fizyczne.
Oziębłość wtórna występuje wówczas, gdy kobieta w przeszłości była w stanie osiągnąć orgazm, ale nagle pojawiły się problemy z odczuwaniem satysfakcji z seksu. Może być to skutek nieporozumień pomiędzy parterami, które wywołują blokadę, negatywne przeżycia, przewlekły stres, przemęczenie i mało urozmaicone życie seksualne.
Spadek libido często bywa następstwem stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Wpływa ona na gospodarkę hormonalną kobiety, w tym również za mechanizmy odpowiadające za odczuwanie pożądania. Obniżenie libido w tym przypadku jest efektem źle dobranej pigułki antykoncepcyjnej. Należy wówczas przeprowadzić badania laboratoryjne, które pomogą ustalić, jaka tabletka antykoncepcyjna będzie dla takiej kobiety odpowiednia.

Kobiety cierpiące na brak orgazmu powinny uświadomić sobie, ze jest to przeżycie bardzo indywidualne, które każdy człowiek przezywa inaczej i potrzebuje innego rodzaju bodźców do jego uzyskania. Warto poeksperymentować w łóżku, wypróbować coś nowego, poprosić partnera o nowe pieszczoty czy stymulację innych niż zazwyczaj obszarów ciała – metodą prób i błędów najłatwiej odkryć, co konkretnie u danej kobiety wywołuje orgazm.

Ból podczas stosunku może być spowodowany infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi pochwy. Można je jednak wyleczyć farmakologicznie, tak samo jak suchość pochwy, za pomocą globulek dopochwowych. Suchość pochwy może być następstwem menopauzy i spadku poziomu estrogenów, pojawia się również z powodu stresu oraz w okresie połogu, czyli przez około 6 tygodni po porodzie. Pochwa jest wówczas za mało nawilżona, aby stosunek seksualny mógł odbyć się bez bólu. Odpowiednie nawilżenie pochwy można przywrócić za pomocą leków hormonalnych, ziołowych globulek dopochwowych oraz lubrykantów pod postacią żelu czy kremu.
Impotencja kobiet to często tymczasowa niedyspozycja, którą można wyleczyć podejmując odpowiednie kroki. Najważniejsze z nich to szczera rozmowa z partnerem oraz odszukanie przyczyn problemu.
Nie należy nigdy lekceważyć tego problemu, gdyż może negatywnie wpłynąć na relacje między partnerami.

Materiały: www.impotencja.pl, www.Abcimpotencja.pl, www.Potencja.pl

Zobacz również:

  1. Erotyczna mapa ciała kobiety
  2. Obniżenie potencji u mężczyzny i kłopoty z erekcją – metody leczenia
  3. Brak ochoty na seks
  4. Ćwiczenie na silny orgazm





Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz