Okulary – co o nich wiemy?

29 stycznia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Źródeł wynalazku okularów można szukać już w czasach starożytnych. Ówcześni poszukiwali odpowiedzi na wiele pytań, a jednym z nich było, w jaki sposób możliwe jest wyleczenie wad wzroku. Początkowo wiedza na temat zaburzeń wzroku była bardzo uboga, choć szkło produkować nauczono się już tysiące lat temu. Z całą pewnością przedmioty przypominające soczewki były znane już w Egipcie, choć do powstania okularów – w postaci takiej, jak znamy je dzisiaj – minęło wiele wieków. Obecnie zaś, choć pojawiły się m.in. soczewki kontaktowe, to właśnie okulary są wciąż najpopularniejsze i uznawane za podstawowy produkt, za pomocą którego możliwe jest korygowanie wad wzroku.

142251515039437200

 

Zanim zakupisz okulary

Każdy pacjent, który potrzebuje okularów może wybierać w bogactwie oprawek. Doświadczony optyk nie oferuje bowiem wyłącznie zakupu szkieł, lecz także pomaga klientowi w wyborze oprawek podkreślających jego urodę. Przed udaniem się do salonu optycznego, konieczne jest jednak umówienie się na wizytę do okulisty. To właśnie specjalista powinien zadecydować o tym, jakich okularów potrzebuje pacjent. Okulista za pomocą specjalnych urządzeń, jest w stanie zbadać wzrok każdego pacjenta i określić stopnień rozwoju choroby. W zależności od wyników, zalecić może on nie tylko okulary, lecz także wypisać receptę na leki.

Prace nad nowoczesnymi okularami 

Od powstania pierwszej pary okularów minęło wiele czasu. Współcześnie specjaliści pracują głównie nad samym szkłem. Prace są owocne – w ostatnich latach powstały okulary progresywne (Warszawa wychodząc naprzeciw wielu oczekiwaniom w wymienionym wyżej zakresie umożliwia ich nabycie bez większych problemów). Są one przeznaczone głównie dla osób, które dotychczas używały dwóch par okularów z uwagi na stwierdzone zaburzenia widzenia. Szkła progresywne są budowane w taki sposób, by pacjent mógł z nich korzystać niezależnie od tego, co robi. To doskonałe rozwiązanie pozwalające wyeliminować konieczność pamiętania o zmianie okularów czy noszenia przy sobie kilku par.

Są i będą modne

W XIX wieku okulary zaczęły się upowszechniać, choć ówczesna moda faworyzowała głównie binokle i monokle. Dzisiaj okulary są wypierane coraz częściej przez soczewki kontaktowe. Szacuje się, że aktualnie regularnie korzysta z nich ok. 150 mln osób na całym świecie. Choć są one wygodne, warto wiedzieć, że ich rola sprawdza się nie tylko do korygowania wszystkich wad wzroku – czasem bywają nieodłącznym elementem kreacji.

www.megalens.com.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz