O czym pamiętać, gdy bierze się tabletki antykoncepcyjne?

13 listopada 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Antykoncepcja hormonalna cechuje się wysoką skutecznością w porównaniu do innych metod, dlatego wybiera ją szerokie grono kobiet. Dzięki pigułkom antykoncepcyjnym minimalizuje się ryzyko zajścia w ciążę ze względu na zahamowanie owulacji i wytwarzania śluzu płodnego. Brak owulacji jest równoznaczny z brakiem możliwości zapłodnienia. Niestety, przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych ma pewne minusy. O czym pamiętać, gdy stosuje się doustną antykoncepcję hormonalną?

1. Gromadzenie się wody w organizmie i wzrost masy ciała

2. Uwaga na leki i zioła!

3. Regularne kontrole u ginekologa

 

Tabletki antykoncepcyjne stały się prawdziwą rewolucją. Dzięki nim zyskuje się skuteczną ochronę przed niechcianą ciążą, co odmieniło życie kobiet w wielu krajach świata. Pigułki zmniejszyły przyrost naturalny w państwach rozwiniętych, ułatwiły kobietom rozwijanie kariery zawodowej oraz zmniejszyły ich zależność od mężczyzn. Dziś po pigułki chętnie sięgają zarówno młode kobiety, jak i dojrzalsze panie, które mają już dorosłe lub nastoletnie dzieci. Jeśli przyjmujesz pigułki hamujące owulację, sprawdź, o czym pamiętać.

Gromadzenie się wody w organizmie i wzrost masy ciała

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych u większości kobiet powoduje niewielki wzrost masy ciała. Pod wpływem hormonów w organizmie gromadzi się woda, która sprawia, że waga wskazuje o 1-2 kg więcej niż przed rozpoczęciem stosowania pigułek. Jeśli wahania masy ciała są większe, a na ciele pojawiają się obrzęki, można zastosować zioła i specjalne suplementy usuwające nadmiar wody z organizmu. W przypadku ziół bezpiecznym wyborem jest pokrzywa. Herbatkę pokrzywową można pić 2-3 razy dziennie bez ryzyka pojawienia się skutków ubocznych. Jeżeli chodzi o suplementy diety, powinno się zapytać o radę ginekologa lub farmaceutę.

Uwaga na leki i zioła!

Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych daje wysoką skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą, jednak niektóre leki lub zioła mogą ją obniżyć. Szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności w przypadku leków o działaniu przeczyszczającym i przeciwbiegunkowym, które mogą utrudnić wchłanianie się hormonów przez przewód pokarmowy. Dotyczy to między innymi popularnego węgla, który często stosuje się w przypadku biegunki wywołanej zatruciem. Jeżeli kobieta jest zmuszona rozpocząć stosowanie leków na choroby przewlekłe (np. schorzenia tarczycy, cukrzycę), powinna poinformować lekarza rodzinnego o przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych. Niektóre leki wchodzą w interakcje z pigułkami hormonalnymi oraz zmniejszają skuteczność ich stosowania.

Jeśli chodzi o zioła, bezpieczne jest picie herbatek z mięty pieprzowej, pokrzywy i rumianku. Odradza się natomiast stosowanie ziela dziurawca, który może wywołać owulację nawet w przypadku przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Więcej na temat ziół i leków, których nie powinno się stosować w czasie przyjmowania pigułek hormonalnych, dowiesz się na https://allegro.pl/artykul/bierzesz-tabletki-antykoncepcyjne-tych-ziol-i-tabletek-powinnas-unikac-3GB6MrYxwSD.

Regularne kontrole u ginekologa

Przez cały okres stosowania antykoncepcji hormonalnej powinno się pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa. Jest to ważne, gdyż w przeciwnym razie można przeoczyć pierwsze oznaki działań niepożądanych tabletek, np. zwiększenie się ryzyka wystąpienia zakrzepicy. Dodatkowo odwiedzanie ginekologa co 3-6 miesięcy umożliwia szybkie wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych w piersiach i narządach rodnych, które mogą pojawić się u każdej kobiety, bez względu na to, czy stosuje antykoncepcję hormonalną. 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz