Nerwice i stres

15 września 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

stres

We współczesnej medycynie nerwicę rozpoznaje się wtedy, kiedy mimo różnych dolegliwości w sferze psychicznej pacjenta, wyniki badań instrumentalnych pozostają w normie. Zdaniem doktora Eustachiusza Gaduli większość wczesnych objawów schorzeń rozpoczyna się właśnie od nerwicy.
Często dolegliwości nerwicowe sprawiają większe cierpienie, niż zaawansowane schorzenia somatyczne. Ale już w tym czasie szczegółowym badaniem fizykalnym można stwierdzić różne zmiany czynnościowe w mięśniach i związane z nimi zaburzenia funkcji organizmu.
Leczenie każdego schorzenia powinno być uzależnione od jego przyczyny i przebiegu. W medycynie konwencjonalnej leczenie nerwic polega najczęściej na stosowaniu środków farmakologicznych, które łagodząc objawy nerwicy, zwykle obniżają aktywność życiową pacjentów. Ponadto w miarę upływu czasu ich stosowanie wymaga rosnących dawek, co często powoduje niekorzystne objawy uboczne.
Ponieważ większość objawów nerwicowych jest ściśle powiązana ze wzmożonymi napięciami mięśniowymi, prawidłowe leczenie nerwic powinno w pierwszym rzędzie polegać na psychoterapii i pracy z ciałem, głównie z mięśniami. Celem tych metod jest normalizacja napięć mięśniowych.
Innym, ważnym czynnikiem leczenia nerwic winny być ćwiczenia oddechowe. W świecie rehabilitacji znane jest porzekadło: „Tak myślimy, jak oddychamy i tak oddychamy, jak myślimy”. Zatem podstawowe metody leczenia nerwic, to przede wszystkim różne metody psychosomatycznej rehabilitacji.
Podstawowymi metodami leczenia nerwic poza pracą z mięśniami i ćwiczenia-mi oddechowymi powinny być: różne formy psychoterapii indywidualnej i grupowej, medytacje, metody biologicznego sprężenia (biofeedback), metody kręgu akupunktury, terapia manualna, masaże, homeopatia, metoda Aleksandra, precyzyjnie dobrane suplementy diety, ale także odpowiednio sterowana aktywność życiowa, nakierowana na powodzenie, ze szczególnym uwzględnieniem aktywności ruchowej w warunkach naturalnego środowiska.

Nerwice, szczególnie tzw. „nerwice narządowe” często połączone są z depresją. Depresja i przewlekły ból wiążą się ze sobą, szczególnie, jeśli pacjenci nie otrzymują satysfakcjonującego wyjaśnienia przyczyny swego bólu, obawiają się pogorszenia, są przekonani, że nic nie da się zrobić dla poprawy ich sytuacji i że muszą tak żyć dalej. Często są sparaliżowani lękiem.
Depresja poza brakiem miłości i poczuciem osamotnienia oraz zaburzeniami hormonalnymi, jest także produktem przewlekłego bólu, ograniczeń funkcjonalnych i ograniczeń możliwości życiowych. Im intensywniejszy i bardziej długotrwały ból, tym cięższa depresja. I na odwrót, pacjent depresyjny ma zwykle obniżony próg bólu, co oznacza, że jest bardziej wrażliwy na ból, który pogłębia jego depresję i obniża sprawność.
Według nowych koncepcji leczenie nerwic i depresji jest w wielu punktach zbliżone, w innych natomiast musi być uzależnione od objawów schorzenia. Ogólnie depresja wymaga intensywniejszej pracy z mięśniami, nieco innych form psychoterapii i kompleksowej diagnostyki, z myślą o depresji objawowej, na tle innych schorzeń (najczęściej schorzeń kręgosłupa, chorób reumatycznych, niektórych schorzeń neurologicznych czy nowotworowych).
Leczenie depresji, w jeszcze większym stopniu niż innych schorzeń wymaga skutecznej mobilizacji pacjenta do różnych form systematycznej kinezyterapii, która w pierwszej fazie leczenia przychodzi pacjentom niezmiernie trudno. Natomiast leczenie lekami psychotropowymi, zarówno nerwic jak i depresji, na dłuższą metę nie tylko nie sprawdza się, ale często utrudnia uzyskanie poprawy innymi metodami leczenia.
Za niezwykle cenne w tej grupie schorzeń uważamy leczenie sanatoryjne czy w profesjonalnych SPA, gdzie poza istotną (jeśli naprawdę korzystną) zmianą środowiska w sensie socjalnym, niezwykle istotne jest oddziaływanie dobrego klimatu, często także wód o właściwościach leczniczych i zintegrowanego oddziaływania wielu naturalnych metod leczniczych z kinezyterapią i różnymi formami hydroterapii.
W większości nerwic, pod warunkiem zaangażowania pacjenta w proces leczenia i precyzyjnej realizacji
zaleceń już po paru tygodniach osiągamy dobre wyniki leczenia. Natomiast wyniki leczenia nerwic depresyjnych (coraz częstszych) i depresji endogennej wymagają znacznie więcej czasu i jeszcze w większym stopniu uzależnione są od wdrażania do praktyki życia codziennego zaleconych przez nas zasad postępowania.
na podstawie:  www.jeleniastruga.pl
Leczeniem nerwic zajmuje się jedyne w Polsce Centrum Rehabilitacji Medycyny Zintegrowanej Jelenia Struga
www.jeleniastruga.pl




Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz