Modny styl wśród japońskich dziewczyn: Lolita Fashion – czy przyjmie się w Polsce?

28 lutego 2011, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
Japonia jest miejscem, gdzie coraz trudniej czemukolwiek się dziwić. To tutaj rozwijają się najróżniejsze style, mody, subkultury i awangardowe pomysły. Czemu by więc miało zabraknąć grupy lolit – dziewczyn wyglądających jak prawdziwe, żywe laleczki. Czy nie są na tyle ciekawe, by na nie popatrzeć z przyjemnością?
Lolita to zdrobnienie imienia Dolores, które specyficznego znaczenia nabrało po publikacji książki Władimira Nabokowa pod tym samym tytułem. Dzisiaj mianem Lolity określamy młodą kobietę, której dziewczęcość miesza się ze zmysłowością dając wybuchową mieszankę. Styl i moda Lolita Fashion swoje korzenie mają w epoce wiktoriańskiej (wpływ rokoka), czerpią także stylizacje z mody edwardiańskiej.
Młode dziewczęta (i chłopcy) ubierają się w rzeczy przypominające te z epoki, tj.: zapinane pod szyją bluzki z bufiastymi rękawami, aksamitki, gorsety, kapelusiki, koronkowe suknie z falbanami. Pamiętają o charakterystycznej koronce, o różnego rodzaju dziecięcych kokardkach, falbankach i wstążeczkach. Zakładają spódnice sięgające do połowy kolana, im szersze, tym lepsze. Na nogach noszą buty na platformach lub sznurowane trzewiki. Posiadają ciekawe akcesoria – maskotki, najlepiej misie (klasyczne bądź szyte z czarnej skóry ) falbaniaste parasolki, małe kapelusiki, i tutaj największe pole do popisu – torebki. Zaczynając od okrągłych, poprzez te w kształcie krzyża czy nietoperza , na tych w kształcie trumny kończąc. Do wszystkiego dochodzą podkolanówki. Włosy upinają najczęściej w dwa kucyki lub koki, czasem nawiązując mocniej do epoki wiktoriańskiej, układają loki. Kolor włosów jaki powinna posiadać Goth Loli to czarny lub blond, rzadziej brązy. Makijaż nie odgrywa ważnej roli. Najważniejsze, aby cera była biała, rzęsy podkreślone tuszem, powieki pociągnięte czarnym cieniem bądź eyelinerem, a do tego delikatny róż na policzkach. Dla tych co lubią kontrast – wyszminkowane na czerwono lub różowo usta. Cera – najlepiej, jeśli pozostanie śnieżnobiała, blada, jak na epokę wiktoriańską przystało. Nastolatkowie wychodzą tak do miasta, na zakupy, przyjęcia. Styl Lolita najbardziej widoczny jest na ulicach Tokio i w Osace. Ciekawy jest fakt, że o ile lolita kojarzy nam się z przemyconą pod przykryciem niewinności zmysłowością, o tyle japoński wizerunek słodkiej dziewczynki jest pozbawiony „seksualnych podtekstów”.
Czołowym gatunkiem Lolita Fashion jest Gothic Lolita, ale tak naprawdę stych styli i podkategorii jest bardzo wiele.
Wyróżnia się bowiem:
1. Gothic Lolita styl typowy, najbardziej spopularyzowany, przeważnie ubrania w czerni i bieli, w Moitie także czerń i ciemny błękit lub ciemna czerwień. W tym stylu rozróżnia się Elegant Gothic Lolita (EGL) oraz Elegant Gothic Aristocrat (EGA), a także KuroLoli czyli ubrana całkowicie na czarno, zwana Czarną Lolitą oraz styl GuroLoli, który prezentuje makabryczny, straszny, szokujący, przerażający wygląd – zabandażowane fragmenty ciała, sztuczna krew, itd.
Gothic Lolita ubiera się w rozmaite kombinacje czerni i bieli. Nie zapomina o koronkowym kołnierzyku. wstążkach, kokardkach i wszelkich delikatnych ozdobnikach, oddających pruderię epoki wiktoriańskiej. Nosi podkolanówki, gorsety, bufiaste bluzki, wszędzie pojawia się mnóstwo koronki i tiulu. GothLolis noszą przeważnie stylizowane na epokowe spódnice z dużą ilością falban i dodatków, uzupełnione o turniurę bądź krynolinę. Oprócz tego nie zapominają o nakryciu głowy – stylowych, małych kapelusikach (bonnetach – zawiązywanych pod szyją) i kapeluszach, po wszelkiej maści woale. Spore znaczenie ma koronkowy parasol (czarny bądź biały), wachlarz oraz torebka, która stanowi element szczególny (często przybiera kształt nietoperza, trumny albo krzyża). Loli nie zapomina także o akcentach „małej dziewczynki” – często towarzyszy jej pluszowy miś, laleczka (Super Dollfie) lub inna zabawka. Włosy upina przeważnie w dwa kucyki i wymyślne koki. Niejednokrotnie nawiązuje do fryzur z epoki – chociażby wyrafinowanych loków wiktoriańskich lalek z porcelany. Klasycznym kolorem włosów jest czarny lub blond, bardzo rzadko spotyka się odejście od tej reguły. Makijaż nie jest aż tak istotny – grunt to rzęsy podkreślone tuszem, powieki pociągnięte ciemnym eyelinerem oraz delikatny róż na policzkach. Kontrastem dla idealnie białej cery są wyszminkowane na czerwono lub różowo usta.
Elegant Gothic Lolita (EGL) kreowana jest przez styl Mana lub Malice Mizer. Jest jak gdyby stylem pośrednim, mniej charakterystycznym. Znakiem rozpoznawczym jest często mocny makijaż obejmujący nawet całą twarz. Elegant Gothic Aristocrat (EGA) to styl mody tworzony przez Mana, który prowadzi sieć sklepów Moi-meme-Moitié. Odzież jest zwykle ograniczona do czerni, bieli i innych ciemnych, naturalnych kolorów, a główny obraz opiera się na arystokratycznej elegancji i szlachetności. Ubrania są na ogół proste i wąskie, ze spodniami lub długimi spódnicami, które stoją niejako w sprzeczności ze stylem klasycznym Lolitas. Mimo że ogólnie uważane są za należące do japońskiej subkultury Gothic Lolita – EGA mogą być traktowane odrębnie. Jest to jak gdyby styl po klasycznym Gothic Lolitas, jako alternatywa dla dorosłych.

4. Sweet Lolita – styl, który usiłuje być „słodki” – sukienki do kolan, często w różowych, niebieskich, kremowych oraz czerwonych (rzedziej innych), pastelowych i jasnych kolorach. Fantazyjne barwy częstokroć podkreślone są surowością czerni. Do tego dochodzą liczne wzory i ozdoby – z kwiatów, wiśni, truskawek i wszelkiego słodkiego jedzenia, pluszowe misie i Super Dollfies. Styl ten jest w dużej mierze powiązany z mangą i anime. Podkategorię dla „słodkiej lolity” tworzy styl zwany Shirololi – czyli osoba ubrana całkowicie na biało  oraz Strawberry Lolita, gdzie przeważają motywy owoców – truskawki, jagody, poziomki, itd.
5. Country Lolitas są bardzo podobne do Classic Lolitas. W pewnym sensie, są one skrzyżowaniem stylu Classic i Sweet. Suknie wykonane są najczęściej z motywów kwiatowych, dodatki stanowią słomkowe kapelusze i małe kosze pełne kwiatów.
6. Wa Lolita – charakteryzuje się kombinacją i połączeniem tradycyjnych japońskich ubrań (yukata, kimono) oraz Lolita Fashion. Dochodzi do tego tradycyjny japoński makijaż oraz typowe dla tej kultury parasolki. Często noszą uproszczone kimono w połączeniu ze spódnicą typu Lolita. Wa Lolitas starają się być eleganckie i piękne, co widać także w ich zachowaniu i języku.
7. Qi Lolita – nazywana także Chee-Loli jest podobna do Wa Lolita, ale swoje korzenie ma w Chinach. Miesza tradycyjny strój chiński (qipao) z Lolita Fashion.
8. Punk Lolita – styl powstały poprzez wprowadzanie do stylu GothLoli elementów punkowych. Wkomponowały się w niego m.in.: porwane tkaniny, kratki, agrafki, łańcuchy, odciskane wzory, krótkie włosy, itd. Ten sposób ubioru nie wpisuje się dosłownie w Lolita Fashion, jest bardziej zachodni, a wiele jego elementów pochodzi z europejskiej stolicy wampirów Camden Town. Punk Lolitas (Pankurori) noszą głównie czerwone i czarne ubrania.
9. Erotic Lolita – zwana także EroLoli. Lubi wyzywający, erotyczny ubiór i fetyszyzm. Nosi bardzo krótkie spódniczki, ale nie zapomina o elementach wiktoriańskich. EroLoli kusi, naginając pewne zasady mody wiktoriańskiej, a jednocześnie trzyma się kurczowo jej podstawowych elementów (zachowane bufiaste bluzki, koronki, kołnierze, etc.).
10. Ouji – styl męski, inspirowany ubiorem ucznia w epoce wiktoriańskiej. Charakteryzuje się koszulami udekorowanymi koronką oraz spodniami do kolan. Czasami pokrywa się ze stylem dandysa.
11. Kodona – (od kodomo otona, dosłownie: „dorosłe dziecko”) jest zachodnim terminem, który po raz pierwszy ukazał się w „Gothic & Lolita Bible„, określając odzież, która byłaby zwykle określana mianem Ouji. Termin ten nie jest używany w Japonii. Obecnie coraz częściej jako styl Kodona określane jest przebranie męskie w wersję lolita. Styl ten jest również nazywany „Prince” w Japonii. Charakterystyczne cechy to typowe męskie ubrania, takie jak spodnie, podkolanówki, buty, koszule długie i kurtki z długimi ogonami. Nosić się w ten sposób mogą zarówno dziewczyny jak i chłocy. Bardzo podobny do Kodona, jest styl Dandy, ale ten drugi jest to bardziej dojrzały styl.
12. Aristocrat/Madame – moda japońska, która korzenie ma w europejskim średniowieczu. Jej propagatorem był Mana. Dzisiaj zazwyczaj należy do stylu Elegance Gothic Aristocrat.
13. Dandy-Dandys – europejski modniś XIX wieku – do stylu Gothic Lolita wniósł frak i żabot.
14. French Maid Lolitas. Jak sama nazwa wskazuje, te dziewczyny wyglądają jak francuskie pomoce domowe z domieszką Lolitas. Ich ubrania to zazwyczaj czarne sukienki i podkolanówki w połączeniu z białym fartuszkiem. Czasami też noszą białą bluzkę i tacę lub miotełkę pokojówki jako pasujące do stylu akcesoria.
2. Black Lolita. Styl ten pochodzi od Gothic Lolita, ale jest bardziej delikatny, stonowany. Dziewczyny stosują minimalny make-up i prostsze fryzury. Noszą się głównie na czarno, ale zazwyczaj tworzą ładniejszy obraz (jak ciemna wersja Lolita Sweet). Ich ubrania mają zazwyczaj gładkie tekstury, bez wzorów i dodatków.
3. Classical Lolita – subkategoria dla Gothic Lolity, inspirowana epoką wiktoriańską i barokiem. Styl ten uważany jest za dojrzały, zawiera skomplikowane, poważne wzory i mieszanki głębokich, ciemnych kolorów (burgundy, czernie, zielenie, błękity), również różu i bieli. Classic Lolitas lub Curashikku zwraca baczną uwagę na szczegóły, w tym też zachowanie i język. Nie tylko wyglądem, ale także zachowaniem naśladuje okres klasyczny. Są zdystansowane, poważne, bardzo uprzejme, a rozmawiają z rezerwą właściwą dawnym czasom.
15. Nun Lolita. Dziewczyny ubierają się jak zakonnice w długą odzież utrzymaną w tonacji czerni i bieli. Pokazują minimalną ilość nagiej skóry i czasami noszą krzyże.
16. Nurse Lolita. To zasadniczo styl kostiumowy, na który składają się tradycyjne stroje pielęgniarki, jak białe sukienki do kolan wykonane z bawełny lub winylu z czerwonym krzyżem oraz fryzura pasująca do pielęgniarki. Niektóre dziewczyny, które chcą być bardziej przerażające mają strój we krwi lub w kieszeniach wypełnione strzykawki.
17. Princess Lolitas (himeloli)/Antique Lolitas (Anchikuloli). Princess Lolitas często noszą diademy, jak przystało na prawdziwe księżniczki oraz berła jako właściwe akcesoria. Sukienki często składają się z materiałów drukowanych w kwiaty, nieco dłuższych i eleganckich niż Lolitas. Fryzury są starannie poprzycinane, proste i eleganckie.
18. Schoolgirl Lolita. Styl ten obejmuje tradycyjne stroje Lolitas, ale w połączeniu z japońskim stylem pensjonarki. Ubiór zazwyczaj stanowi spódnica typu lolita z plisami i biała bluzka z dużym marynarskim kołnierzem. Do typowych akcesoriów należy szkolna torba.
Styl Lolilta zaczął kiełkować w 1998 roku, ale jako szeroko pojęta moda funkcjonował dopiero trzy lata później. Już w 2003 roku stał się równorzędnym rywalem stylów popularnych, alternatywą dla młodych, zbuntowanych Japończyków. Największą sławę zdobył w Tokio – przede wszystkim dzięki obecności na muzycznej scenie. Typowy dla formacji uprawiających tzw. visual kei image – szokujące stroje, makijaże i wyzywające zachowania – przykuł uwagę wielu przyszłych fanów GothLoli. W tę estetykę wpisywał się Mana – gitarzysta Malice Mizer – który znacząco pomógł w spopularyzowaniu stylu. Instrumentalista okazał się również znakomitym projektantem. Po odejściu z zespołu założył firmę zajmującą się produkcją ubrań i z czasem wykreował dwie świetne linie ubrań dla estetyki Gothic Lolita: Elegant Gothic Lolita (EGL) i Elegant Gothic Aristocrat (EGA). Ubrania tworzy w klasie unisex – identyczne dostępne są dla kobiet i dla mężczyzn. Inna znana marka to wykreowana w 1999 roku Moi-meme-Moitie. Przełomowymi postaciami dla stylu są również: piosenkarz Kana i grafik Mitsukazu Mihara – twórcy poświęconego modzie i muzyce gotyckiej magazynu „Gothic And Lolita Bible„.
W Japonii styl Gothic Lolita opanował media i sklepy. Stał się alternatywną, a jednocześnie – elementem kultury masowej. Przewija się w mangach, grach komputerowych, gazetach, etc. Społeczność gotycka poszerza się, a zachód zaczął kopiować liczne japońskie pomysły, wytwarzając własne marki i ubrania. Moda opanowała Stany Zjednoczone i Europę. Jej przejawy niezwykle często obserwowane są na konwentach anime i pop-rockowych koncertach. Wielką miłośniczką stylu jest Courtney Love. Do jego spopularyzowania na zachodzie przyczyniły się również teatr Metamorphose oraz sklepy: Baby, The Stars Shine Bright i Funhouse. Spory wydźwięk miały przenikające do zachodniej telewizji mangi (np. Princess Ai), w których doskonale widoczny był styl japońskiej Gothic Lolity. Na rozwój subkultury duży wpływ miał ponad stustronnicowy magazyn „Gothic & Lolita Bible”, zawierający modowe nowości, zdjęcia, wzory, dodatki, szczegółowy katalog i różne propozycje ubrań. Inne periodyki to „Kera” oraz „Gosu Rori” (fonetycznie po japońsku GothLoli), które skupiają się głównie na modzie. Obecnie największym, komercyjnym centrum mody Gothic Lolita jest sklep Marui Young w Shinjuku, jego poprzednikiem był Marui One, zamknięty w sierpniu 2004. Ten duży młodzieżowy sklep ma 4 piętra całkowicie poświęcone modzie Gothic Lolita. W Polsce ceny markowych ubrań w stylu GothLoli są tak niebotycznie wysokie, że częściej można spotkać się z ciuchami tworzonymi ręcznie lub zakupionymi po okazyjnej cenie na aukcjach internetowych.
Zebrała: Marta

Zobacz również:

  1. Szalony styl japońskich dziewczyn
  2. Kobiece rekordzistki świata
  3. Lalki jak żywe dzieci: dziwactwo starszych Pań?
  4. Kobieta, która marzy być najgrubszą na świecie!



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

20 komentarzy do Modny styl wśród japońskich dziewczyn: Lolita Fashion – czy przyjmie się w Polsce?

  1. avatar Ktosik pisze:

    Styl ubieranie jest super, ale czy one na niektórych zdjęciach specjalnie stają tak jakby miały krzywe nogi?

  2. avatar NoliLPS pisze:

    Mi totalnie podoba się styl Sweet Lolita ^^ (Sama jestem Sweet Lolitą).
    Polecam ;)

  3. avatar mccloe112 pisze:

    Mi osobiście, podoba się styl Lolita’s jednakże sama nie ubieram się jak „laleczka” i nie wyobrażam sobie kobiety po 50 w takim stroju, bo przecież z tego się nie wyrasta.
    Ogólnie rzecz biorąc jeśli ktoś lubi to proszę bardzo…

    Zapraszam na mccloe.pl

  4. avatar ja pisze:

    Ja bym nie mogła się pokazać gdziekolwiek w którymś z tych strojów. W Polsce na kogoś tak ubranego by patrzyli jak na dziwaka. To by się nie przyjęło. :)

    Zapraszam do mnie na bloga :P
    pieknoazji.blogspot.com

  5. avatar Kiyoe pisze:

    Osobiście nie bałabym się w tym wyjść na miasto- mam gdzieś zdanie innych. ALE- nie wiem, gdzie bym mogła takie stroje wyhaczyć, poza tym jestem ciut za młoda, nie pracuję, więc nie mam kasy ;x Ale kiedyś na 100% skompletuję sobie kilka takich strojów :) Są prześliczne!
    A tak btw- ktoś tu się chyba przebrał za Uruhę z The Gazette, pare osób upodobniło się do Bou z An Cafe, i w ogóle widziałam kilka innych osób podobnych do chłopaków z Cafe ;3

  6. avatar karmellove pisze:

    Polacy są chyba za mało odważni na taki styl.. Czując na sobie spojrzenia innych osób chyba nikt nie czułby się komfortowo :)

  7. avatar Barbie1290 pisze:

    wielka wielka szkoda, że na polskich ulicach nie ma tego typu dziewczyn, które uwielbiaja ten styl i pasjonują się nim, za szaro, za nudno, byle jak

  8. avatar Aga pisze:

    według mnie akurat, chociaż nie znam się na tym, to wydaje mi się, że artykuł jest bardziej poglądowy a nie dzieło naukowe

  9. avatar Sandra pisze:

    Ale to pierwsze zdjęcie to nie trafnie wybrane, bo ta dziewczyna, która nie jest Azjatką, ma niezbyt zachęcający wyraz twarzy…

    A ogólnie uważam, że styl lolita fashion za nic w świecie nie przyjmie się w Polsce :

  10. avatar Joanna pisze:

    Piękne one są … a te stroje niesamowite, naprawdę wyglądaja jak laleczki

Dodaj komentarz