Krajobraz i klimat w Grecji

7 grudnia 2013, dodał: Emilia Stasiak
Artykuł zewnętrzny

Grecja to kraj słynący ze słońca, bogów i oliwek. Na pewno wielu z was marzy o tym, by chociaż raz tam pojechać i rozsmakować się w gorącym klimacie, szczególnie, że loty do Grecji nie są takie drogie … A jakie widoki nas czekają w tym kraju? I co z pogodą ?

Grecja położona jest na południowej części Półwyspu Bałkańskiego oraz na ok. 100 wyspach na morzu Jońskim, Egejskim i Śródziemnym.

W północno-zachodniej części kraju, przy granicy z Macedonią i Albanią, wznoszą się góry Pindos, będące odgałęzieniem Gór Dynarskich. Na północy grecka Macedonia i Tarcja graniczą z Bułgarią i przez rzekę Marica z Turcją.

Leżąca na wschód od gór Pindos Nizina Teskalska jest ograniczona na północy górami. Łańcuch Othrys, schodzący na południowym wschodzie do Morza Egejskiego, pojawia się ponownie na powierzchni, tworząc północną część Eubei – długiej, wąskiej wyspy równoległej do wybrzeża wschodniego.

Na południu znajduje się półwysep Penelopez, połączony z lądem bardzo wąskim przesmykiem. Został on przecięty przez Kanał Koryncki, łączący morza Egejskie i Jońskie. Płaskowyż górski Penepolezu dzieli się na południu na 4 skaliste półwyspy. Najdłuższy z nich Tajgetos, przechodzi się łukiem wyspy Kithira, Kreta i Rodos.

Ponad 2000 wysp, z których zamieszkanych jest 200 stanowi 1/5 ogólnej powierzchni kraju. Największa z nich, Kreta, leży w południowej części Morza Egejskiego. Na zachód od kontynentalnej części kraju leżą wyspy Jońskie, z których główne to: Korfu, Lefkas, Kafelnia i Zakinthos, dwa największe archipelagi na wschodzie, na Morzu Egejskim, to: Cyklady i Sporady.

Klimat

Grecja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego śródziemnomorskiego. Charakterystyczne w tym klimacie są długie, gorące i suche lata oraz łagodne, wilgotne zimy. Rozpiętość równoleżnikowa kraju wynosi ponad 6o co sprawia, że różnice w klimacie części północnej i południowej są wyraźnie widoczne. Klimat Grecji nie uległ zasadniczym zmianom od czasów starożytnych, a zubożenie roślinności należy przypisać raczej działalności człowieka niż gorącemu i suchemu klimatowi.
W górach zachodniej Grecji i na Peloponezie zimą występują duże opady śniegu, a wiosną i jesienią deszczu. Lata są tam pogodne i gorące. Na wybrzeżu zachodnim temperatura jest umiarkowana, a wilgotność wyższa niż gdziekolwiek indziej. W Macedonii i Tracji ilość opadów jest mniej więcej stała w ciągu całego roku. Morze Egejskie wywiera łagodzący wpływ na temperaturę na wyspach i wschodnim wybrzeżu kraju. Latem temperatura w okolicach Aten jest bardzo wysoka, zimą zaś rzadko spada poniżej zera, ale wówczas występują intensywne opady deszczu. Bywają jednak zimy, w czasie których mieszkańców Aten zaskakują krótkotrwałe opady śniegu.

Temperatura

Na północy zaznacza się dominacja klimatu podzwrotnikowego kontynentalnego – chłodniejszego i wilgotniejszego niż w reszcie kraju. Dzięki temu roślinność Tracji i Macedonii jest bogatsza niż w pozostałych regionach. Średnia temperatura w styczniu wynosi około 5-7 oC, zaś w lipcu około 25-27 oC. Średnia roczna temperatura Grecji Północnej wynosi 16 oC.
Grecji Środkowej i Południowej średnia temperatura wynosi od 8-10 oC zimą do 27-28 oC latem (średnia roczna – 18 oC). Na najbardziej wysuniętych na południe wyspach (Rodos, Kreta) zimy są jeszcze łagodniejsze (13 oC), a lata gorętsze (29 oC). Średnia roczna temperatura na tych wyspach przekracza 19 oC.

Opady

Opady w Grecji nie są obfite, a latem występują sporadycznie (za wyjątkiem wysokich partii górskich). Średnia roczna suma opadów waha się od poniżej 400 mm na wybrzeżu wschodnim i wyspach Morza Egejskiego do 1000 mm na Wyspach Jońskich i wybrzeżu zachodnim. Najwyższe opady (2000 mm) występują w wysokich partiach gór Pindos (Epir) oraz w górzystych rejonach Krety. Wskutek braku wilgoci powietrze jest bardzo przejrzyste.

Wiatr

W akwenie Morza Egejskiego latem wieje meltemi zwany też przez Greków etezja (gr. etesiae). Jest to charakterystyczny dla tego regionu łagodny, suchy wiatr wiejący regularnie każdego roku w porze ciepłej (od czerwca do października) z północy lub północnego-wschodu. Wiatr ten związany jest z  dwiema przeciwnymi cyrkulacjami powietrza – prawoskrętnym wyżem nad Bałkanami i lewoskrętnym niżem (cyrkulacja monsunowa) nad Turcją. Meltemi budzi się zwykle około południa, osiągając wczesnym popołudniem siłę od 4 do 7-8 oB i słabnie lub cichnie zupełnie o zmierzchu. Najsilniej wieje w centralnej części Morza Egejskiego nad archipelagiem Cyklad oraz w okolicy wyspy Kos. Meltemi w odróżnieniu od innych wiatrów zamierających w nocy jest wiatrem wielodniowym, może trwać od kilku do kilkunastu dni (zwykle 3-4). Wiatr ten ma „chłodzące” działanie w czasie upalnego w tym regionie lata. Obniżając wilgotność powietrza poprawia widoczność na morzu. Konsekwencją wiatru jest także powstawanie dość wysokich fal (do 5 metrów pomiędzy Cykladami i Dodekanezem).

Roślinność i zwierzęta

Tysiąc lat wyrębu lasów i wypasu owiec oraz kóz spowodowało zredukowanie naturalnych do 1/5 powierzchni kraj. Obecnie lasy występują głównie na północy. Twardo listne zarośla typu maki przeważają na nizinach i na całym półwyspie Peloponezu. Rośliny kwiatowe, głównie krokusy zawilce tworzą wiosną urzekającą scenerie. Bujniejsza roślinność rozwija się na wyspach Korfu i Lefkas w archipelagu Wysp Jońskich, gdzie występują większe opady.

Lasy na północy są schronieniem dla większości ssaków, które prawie zniknęły w pozostałej części Europy, takich jak: wilk, niedźwiedź brunatny i ryś. Na południu występuje wiele gatunków gadów, w tym kameleon. Turyści i zanieczyszczone plaże są zagrożeniem dla żółwi morskich, które składają swoje jaja w ciepłym piasku na wybrzeżu.

Widoki są przepiękne i niezapomniane!

Materiały: www.kb.neostrada.pl, www.wycieczka.pl , www.grecja.com.pl , www.grcja.home.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Krajobraz i klimat w Grecji

Dodaj komentarz