Kiedy i po jakie suplementy magnezowe sięgać?

9 lipca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Drażliwość, nadpobudliwość, skurcze i drganie mięśni, zwłaszcza nóg, to jedne z pierwszych objawów nieznacznego niedoboru magnezu w organizmie. Jeśli do tego pojawiają się nieregularne tętno i problemy ze snem, to znak, że braki są już duże i poważne, a więc warto uzupełniać je suplementami diety. Pod jaką postacią szukać magnezu w tabletkach?

suplementy

Brak magnezu może zabić

Lista wczesnych objawów ostrzegawczych sugerujących niedobór magnezu obejmuje zmęczenie psychiczne i fizyczne, niepokój, dragnie powiek, napięcie mięśniowe, skurcze i bóle głowy. Potem pojawiają się dezorientacja i zaburzenia rytmu serca, a ponieważ poziom magnezu obniża się w nocy, sen nie przynosi ukojenia. Oznaki znacznego niedoboru tego pierwiastka są podobne do objawów cukrzycy – niewyjaśniona utrata wagi, nadzwyczajne pragnienie, częste oddawanie moczu, niewyraźne widzenie, mrowienie i drętwienie kończyn. Zresztą długotrwały i poważny niedobór magnezu może do cukrzycy doprowadzić – podobnie jak do chorób serca. U osób po zawale, z długoletnim nadciśnieniem tętniczym czy procesem zapalnym mięśnia sercowego często stwierdza się znaczny niedobór magnezu. Dzieje się tak dlatego, że na poziomie komórki mięśnia sercowego z powodu braków tego pierwiastka dochodzi do niestabilności elektrycznej i do nierównego bicia serca. Niedobór magnezu powoduje również skurcz mięśniówki naczyń wieńcowych, co zmniejsza ich światło i ukrwienie mięśnia sercowego. Może to skończyć się śmiercią.

 

Najlepiej przyswajalne postaci magnezu

Bardzo trudno zapewnić odpowiedni poziom magnezu w organizmie, stosując nawet najzdrowszą dietę. Skażenie wody chemikaliami i niewłaściwe nawożenie powoduje, że w glebie brakuje tego pierwiastka. Z tego powodu mniej chłoną go z ziemi i mniej zawierają w sobie rośliny uprawne – zboża, warzywa i owoce. Dlatego magnez trzeba uzupełniać suplementami diety.

Ważną cechą preparatów magnezowych jest ich przyswajalność i zdolność wbudowywania do tkanek. Dobry suplement magnezu powinna cechować wysoka biodostępność, która określa, jaka część składnika aktywnego z podanej dawki dostaje się do krążenia ogólnego oraz jak szybko się on wchłania. Optymalną formą chemiczną do podawania doustnego i najlepiej przyswajaną nie są chelat, tlenek czy węglan, lecz organiczne sole magnezu. Są to asparaginian, cytrynian czy mleczan magnezu, które występują na przykład w preparatach Magne B6. Wzbogacenie ich o witaminę B6 dodatkowo poprawia wchłanianie magnezu i jednocześnie ogranicza jego wydalanie.

Oprócz postaci magnezu na jego wchłanianie w przewodzie pokarmowym mają wpływ także inne czynniki, na przykład sposób przyjmowania suplementu. Zaleca się, by tabletkę brać w trakcie posiłku, gdyż zawarte w pokarmie białka i tłuszcze nienasycone sprzyjają lepszemu przyswajaniu mikroelementów. Z kolei negatywny wpływ na wchłanianie magnezu mają powszechnie stosowane leki zmniejszające wydzielanie soków żołądkowych z ranitydyną czy omeprazolem, leki moczopędne oraz hormonalne środki antykoncepcyjne. Magnez z organizmu wypłukuje też picie dużych ilości kawy.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mieszkanie w bloku czy domek?
Jeżeli pracuje się w centrum, zamieszkanie w bloku to najczęstszy wybór. Jeśli szuka...
Jaki kolor auta dla kobiety?
Jeśli zaś chodzi o kolor samochodu dla kobiety, wielką popularnością cieszą się cieplejsze barwy:...
Bardzo się pocę - macie sprawdzone …
Wśród nich wymienić można: odpowiednią higienę, stosowanie antyperspirantów i blokerów, laseroterapię, iniekcje z toksyny...
A jakie wam się podobają sukienki n…
Kluczem do udanej stylizacji zimą jest warstwowanie. Wybierz gładką sukienkę o prostym kroju...