Katar u niemowlaka. Sposoby łagodzenia

18 grudnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Katar u niemowlaka może przyprawić o panikę świeżo upieczonych rodziców. Choć taka reakcja organizmu jest naturalna i występuje z przyczyn, które na ogół łatwo jest zidentyfikować, jest również dolegliwością, którą intuicyjnie chcemy zwalczyć na jak najwcześniejszym etapie. Jak sobie poradzić z katarem u niemowlaka?

Najczęstsze przyczyny kataru u niemowlaka

Katar, czyli nieżyt nosa, może wystąpić u każdego, bez względu na wiek. U niemowląt, podobnie jak u starszych dzieci, nastolatków i dorosłych, wiąże się najczęściej z infekcją wirusową (np. przeziębieniem) lub reakcją alergiczną organizmu na jakiś drażniący czynnik zewnętrzny. Zachorowania na schorzenia sezonowe są najczęstsze w okresie epidemicznym, czyli jesienią i zimą. Wirusy przenoszą się drogą kropelkową, przez co łatwo jest się nimi zarazić. Z kolei alergia może ujawnić się w każdym wieku i mieć różne źródła, od spożywanego pokarmu, przez środki chemiczne (np. proszek do prania), aż po roztocza zawieszone w powietrzu.

Warto zdawać sobie sprawę z przyczyn, dla których najmłodsi są tak wrażliwi na wszelkie zmiany w ich otoczeniu. Układ immunologiczny noworodków nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, przez co niemowlęta zwykle chorują częściej niż ich starsi koledzy, czy rodzeństwo. Dopiero z wiekiem młode organizmy nabywają odporność, dzięki której zaczynają same radzić sobie z atakującymi je drobnoustrojami.

Katar u niemowlaka zwykle nie jest objawem odosobnionym. W przypadku infekcji wirusowej często obserwowanymi symptomami są również kichanie i kaszel, biegunki, a także podwyższona temperatura ciała. Niekiedy zatkany nos powoduje problemy z oddychaniem. Jeżeli zauważysz u swojego dziecka powyższe objawy, jak najszybciej udaj się z nim na wizytę do lekarza pediatry.

Sposoby na katar u niemowlaka

U niemowląt i małych dzieci infekcje mogą szybciej, niż u dorosłych doprowadzić do powikłań. Przykładowo zatkany nos niekiedy powoduje niechęć do jedzenia, co może łatwo sprawić, że maluszek się odwodni. Z tego powodu warto reagować jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów.

Oprócz przestrzegania zaleceń lekarza i stosowania przepisanych przez niego środków farmaceutycznych, warto również wdrożyć domowe metody radzenia sobie z objawami przeziębienia lub alergii u dziecka. Godne polecania są podawane wziewnie leki na katar, takie jak spray do nosa dla dzieci, idealny do regeneracji śluzówki nosa. Powinny mieć one naturalny skład i być oznakowane jako przeznaczone dla najmłodszych. Takie preparaty nie tylko umożliwiają usunięcie zalegającej w kanałach nosowych wydzieliny, ale również zmniejszają obrzęk i przekrwienie błon śluzowych w bezpieczny sposób.

Higiena górnych dróg oddechowych powinna być zachowywana nie tylko w czasie choroby, czy zaostrzonej alergii, ale również jako element profilaktyki. Regularne oczyszczanie noska niemowlaka pozwala na usunięcie nadmiaru śluzu, ale także czynników uczulających (tzw. alergenów) oraz wirusów i bakterii, które mogą zalegać w nozdrzach. Zaletą dbania o higienę tego obszaru jest również fakt, że ułatwia ona dziecku swobodne oddychanie.

Oczyszczanie górnych dróg oddechowych może też być przeprowadzone przy pomocy aspiratora lub tzw. gruszki. Oba te sposoby polegają na próżniowym zasysaniu wydzieliny z kanałów nosowych do zewnętrznego pojemnika. Niektórzy rodzice i opiekunowie stosują także metodę płukania nosa i zatok maluszka roztworem soli fizjologicznej.

Oprócz higieny osobistej zalecane jest również dbanie o czystość otoczenia niemowlaka. Regularne sprzątanie płaskich powierzchni (np. przewijaka) oraz pranie pościeli w wysokich temperaturach pomaga zniwelować ilość drobnoustrojów zawieszonych w powietrzu. Podobne pozytywne skutki przynosi codzienne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych, w których dziecko śpi. Warto również zatroszczyć się o odpowiednie nawilżenie powietrza – pozwoli to utrzymać optymalną wilgotność w małym nosku, co przyczyni się do zwiększenia elastyczności i wytrzymałości błon śluzowych.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Materiał powstał we współpracy z Haleon

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz