Joga

12 marca 2010, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Przykładowe ćwiczenia z jogi:

 

Wywiad z Pauliną Stróż z Centrum Jogi we Wrocławiu:

Pani Paulino, skąd w ogóle wywodzi się kultura jogi, jak przywędrowała do Polski, jaka jest idea jogi?

Joga pochodzi z Indii i dotarła do nas zarówno na skutek licznych kontaktów kulturowych i handlowych między Wschodem i Zachodem, jak również dzięki swoistej misjonarskiej działalności dalekowschodnich mistrzów jogi w krajach zachodnich, począwszy od Stanów aż po Europę. Metodę jogi, którą ja się zajmuję, przywiózł na Zachód B.K.S. Iyengar. Jest on jednym z najbardziej znanych mistrzów jogi na świecie, a swoją autorską metodę jogi dostosował do możliwości i mentalności ludzi świata zachodniego. Ideą jogi jest osiąganie coraz wyższego poziomu rozwoju osobowego na drodze świadomej i zrównoważonej pracy z własnym ciałem i umysłem.

Więc od jak dawna mistrz Iyengar propaguje jogę na zachodzie?

W 1952 Iyengar poznaje muzyka Yehudi Menuhina, który w 1954 zaprasza Iyengara do Szwajcarii w celu nauczania jogi; jest to jego pierwsza podróż na zachód.W roku 1956 Iyengar odbywa pierwszą podróż do Stanów Zjednoczonych, które w ciągu kolejnych 50 lat odwiedza osmiokrotnie. Jako ciekawostkę można powiedzieć, iż wg niektórych źródeł obecnie w Stanach Zjednoczonych jogę ćwiczy już ponad 18 mln osób.

Często się słyszy o tym, że gwiazdy stosują jogę np. Madonna. Prawda?

Powszechnie wiadomo, że jogę w jej różnych odmianach praktykuje bardzo wiele gwiazd, artystów i osób z tzw. showbiznesu, np.: Madonna, Sting, Bjork czy Diana Krall.

Czy każdy może uprawiać jogę? Czy są jakieś granice wieku, przeciwskazania itp.?

W jodze według metody Iyengara użycie różnych pomocy sprawia, że praktyka jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i predyspozycji ćwiczących. Wiek nie ma żadnego znaczenia. Dobry nauczyciel wykorzystuje także bardzo zindywidualizowane podejscie do ucznia, gdyż kazda osoba ma inne ciało i innego rodzaju problemy. Nauczyciel potrafi również dostosować ćwiczenie do stanu zdrowia danej osoby. Ćwiczyć mogą także panie w ciąży, aby zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie oraz przygotować się do naturalnego porodu. Często właśnie ten szczególny okres przygotowania do porodu stanowi dla matki bodziec do poważnego potraktowania swojego zdrowia ze względu na dobro dziecka i staje się zaczynem systematycznej praktyki już po urodzeniu dziecka.

Czy praktyka jogi jest taka sama dla wszystkich? Czy można mówić o rodzajach ćwiczeń – na przykład relaksujących lub odchudzających?

Pełna, zrównoważona praktyka jogi to ćwiczenia pobudzające – rozgrzewające rownoważone ćwiczeniami wyciszającymi – chłodzacymi. Zatem sekwencja asan(postaw ciała) musi zawierać taki ich zestaw, który będzie działał ożywiająco, lecz końcowy efekt będzie przynosił uspokojenie. Niezmiernie wazne jest to, jak zestawimi ze sobą poszczególne ćwiczenia.

Można oczywiście powiedzieć, że ćwiczenia będą również działały odchudzająco, ponieważ doprowadzają do szeroko rozumianej równowagi w ciele, więc także do zmniejszenia tuszy. Natomiast należy podkreślić, iż praktyka przede wszystkim pozwala zaakceptować siebie takim, jakim się jest. A jest to dobry początek do dalszych zmian i do rozwoju w ogóle.


yoga-woman

Co uprawianie jogi może dać gospodyni domowej?

W pewnym sensie również i ja jestem gospodynia domową:-) Mam dwójkę dzieci i prowadzę normalne życie rodzinne i domowe. Moja codzienność nie różni się więc niczym od tego, co przeżywa każda zwyczajna(niezwyczajna:)) kobieta. Joga oprócz tego, iż wspiera całkowitą regenerację psychofizyczną po trudnej pracy w domu, pomaga być również uważną w kazdej sytuacji życiowej i chłonąć każdą chwilę w jej pełni.

Od jak dawna zajmuje się Pani jogą?

Praktykuję jogę od 14 lat. Teraz jest dla mnie nieodłączną częścią każdego dnia. Co czuję po praktyce? Przede wszystkim wypoczynek taki pełny: fizyczny, ale z ożywionym, lekkim ciałem. Wypoczywam psychicznie, myśli stają się klarowne nawet po ciężkim i długim dniu pracy. Jestem zrelaksowana i spokojnie zasypiam. To tylko początek, nie sposób opisać wszystkich uczuć:-) Wzrasta „wytrzymałość” emocjonalna. Sądzę że jestem w stanie znieść dużo więcej trudnych problemów życiowych ze spokojem, a na pewno nie są one w stanie dotknąć mnie bezpośrednio, bo czuję wewnętrzną równowagę i moc, której nic i nikt nie może zaburzyć.

To brzmi tak jakby stawała się Pani niewrażliwa i nieczuła.

Nie, nie oznacza to niewrażliwości, bo wrażliwość stale rośnie, pozwalając czuć wciąż więcej, subtelniej, głębiej. Wzrasta wrażliwość wewnętrzna i zewnętrzna np. na powierzchni skóry. Układ odpornościowy jest wzmacniany, prawie nie choruję i bardzo rzadko się przeziębiam. Cenię sobie także poczucie niezależności od przedmiotów i ludzi, a joga pomaga rozwijać postawę nielgnięcia do omamiających nas przedmiotów zewnętrznych i uczy otwierania się na dojrzałe związki z ludźmi, nie czekając na zaspokojenie ze strony innych. Postawa szacunku wobec samego siebie rozwijana poprzez praktykę rzutuje także na życie otaczających mnie osób i mam nadzieje że zycie staje się odrobine lepsze:-)

A więc to prawda , że joga to nie tylko ćwiczenia, ale tryb życia, oddychania, odżywiania się a nawet myślenia?

Joga prowadzi do równowagi na płaszczyźnie fizycznej, emocjonalnej i psychicznej, zatem oddziałuje na nie wszystkie pozytywnie. Ponieważ poprzez praktykę traktujemy siebie lepiej, zaczynamy pragnąć także dobrego jakościowo pożywienia, także zrównoważonego. Joga zaleca pożywienie tzw satwiczne, tzn. bez nadmiaru pobudzającego – radżasowego (jak używki), jak i ciężkiego (mięso), tworzącego postawę gnuśną.

Z kolei oddech to bardzo ważny aspekt praktyki. Ponieważ po ćwiczeniach klatka piersiowa staje się pełna i otwarta, więc i oddech jest pełen, bez blokad. Praktyka pranajamy zapoznaje nas z technikami oddechowymi, które przynoszą równowagę i koją nerwy.

Wszystkie te aspekty wpływają na myślenie – joga szeroko oddziałuje na nas na głębokim poziomie, zmieniają się priorytety, a bycie dobrym staje się dla każdego jego własnym interesem. Nie da się więc zdecydować, że ćwiczę, ale nie wpływam na jakość oddychania czy myślenia, bo wszystkie elementy nawzajem na siebie oddziałują.

Jak długo powinny trwać ćwiczenia i jak intensywnie? Czy trzeba miec specjalne

predyspozycje do jej uprawiania?(kondycja, itp)

Praktyka osoby doświadczonej to minimum dwie godziny dziennie, ale najważniejsze jest utrzymanie regularności, .dlatego początkowo 15 minut lub pól godziny, ale regularnie, jest dużo lepsze niż 3 godziny raz w tygodniu. Intensywność dobiera się indywidualnie. Ćwiczenia nie wymagają żadnej kondycji, bo specjalnie dobierane pozwalają każdej osobie stopniowo i w indywidualnym tempie robić postępy.

Czy najlepszymi instruktorami jogi są autentyczni jogini z Indii?

W tej chwili mamy w Polsce wielu nauczycieli którzy posiadaja certyfikat nauczycielski uprawniający do nauczania jogi. Jest on wystawiany przez Instytut Jogi Iyengara w Punie w Indiach po zaliczeniu specjalnych egzaminów stworzonych właśnie przez Iyengara. Jednak niezbędny dla każdego nauczyciela jest bezpośredni kontakt z nim lub z nauczycielem bliskim Iyengarowi, np z jednym z jego dzieci: Prashantem i Gitą. Dlatego zachodni nauczyciele jezdzą do Indii na praktykę lub pozostaja w kontakcie z wyzszymi doświadczeniem nauczycielami w kraju. Według mnie dobry nauczyciel to nauczyciel, który stale się uczy i ma ciągłą postawę poczatkujacego ucznia – ucznia pełnego pokory.

Słyszałam, że organizujecie Państwo warsztaty jogi podczas majówki, jak będzie przebiegał turnus?

Na Majówkę rokrocznie zapraszamy do Głębocka w Karkonosze. Warsztat będzie trwał cztery dni. Będziemy praktykowali dwa razy dziennie asany i raz pranajamę, czyli ok 5 godzin praktyki dziennie. Gościć będziemy w Gospodarstwie Ekologicznym usytuowanym u podnóża Karkonoszy, w miejscu na tyle jeszcze czystym ekologicznie, by uzyskać atest „Ekolandu”. W gospodarstwie uprawiane są zboża, warzywa i owoce, hoduje się też krowy. Wszystkie produkty są w stu procentach ekologiczne. Z nich Gospodarze przygotują dla nas wegetariańskie posiłki według kuchni indyjskiej. W weekend czerwcowy wybieramy się do odosobnionego miejsca w Niedamirowie. Na wakacje zaś zapraszamy na obozy tygodniowe w górach i nad morzem.

Czy warto jeździć na warsztat jeśli się praktykuje systematycznie?

Pogłębiona praktyka na warsztacie daje szanse głębokiego dotarcia do nas samych i zrobienia większych postępów niż na co dzień, w mieście, w biegu. Bycie w cichym, odosobnionym miejscu (a takie miejsca na praktykę wybieram) pozwoli na pełne zaangażowanie się i głęboki odpoczynek.

Centrum Jogi we Wrocławiu

ulica Ruska 46 a

kom. 697 129 888

www.joga.ssk.pl



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

5 komentarzy do Joga

  1. avatar gość pisze:

    lubię jogę bo nie jest męcząca…

  2. avatar gosiaczek pisze:

    odprężenie umysłu!!!

  3. avatar Sandrunia pisze:

    a co tak naprawdę daje Joga????

  4. avatar Szalona Jolka pisze:

    hej wszystkim, powiem jedno: joga to coś wspaniałego, naprawdę można wreszcie „poczuć” swoją gibkość, ja się czuję fenomenalnie, ale jestem spod Warszawy:)

  5. gdzie mogę w Łodzi uprawiać jogę?

Dodaj komentarz