Jakich kosmetyków używać, żeby uniknąć podrażnień oczu i uczuleń – 10 zasad wykonywania zdrowego makijażu oczu

21 sierpnia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Nawet bez makijażu nasze oczy codziennie wystawiane są na podrażnienia. Duże zanieczyszczenie powietrza i wszechobecny smog, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, wielogodzinna praca przy komputerze i odpoczynek ze smartfonem w dłoni, oraz agresywne promieniowanie słoneczne, będące skutkiem niekorzystnych zmian klimatycznych sprawiają, że oczy często pieką, swędzą, są przekrwione.

zdrowe oczy

Jeśli dodatkowo nie pracujesz zdalnie i co dnia rano musisz przed wyjściem z domu zastosować się do zasad branżowego dress codu – także wykonując pełny makijaż, sprawdź jak uniknąć podrażnień i reakcji alergicznych.

Zapytaliśmy dr Victora Derhartuniana z Kliniki Laserowej Korekcji Wzroku Swisslaser w Warszawie jakich kosmetyków używać, żeby uniknąć podrażnień oczu i uczuleń.

Restrykcyjnie przestrzegaj zasad higieny

Zanim zaczniesz malować oczy, dokładnie umyj ręce. Pamiętaj, że dotykając oczu brudnymi dłońmi możesz spowodować infekcję, np. zapalenie spojówek. Wystarczyło, że w ciągu dnia miałaś kontakt z chorym, który pocierał dłońmi własne zakażone swędzące i piekące oko a potem podał Ci rękę. Jeśli nie umyłaś rąk np. przed dokonaniem korekty makijażu w firmowej toalecie, ryzykujesz zachorowaniem. Pamiętaj, że każde dostanie się drobnoustrojów chorobotwórczych do oka może skończyć się zakażeniem, które będzie wymagało celowanego leczenia, a banalnego zapalenia spojówki może rozwinąć się nawet zapalenie rogówki.

Z tych samych powodów używaj wyłącznie własnego ręcznika do twarzy. Cudzy ręcznik może być siedliskiem bakterii i pasożytów. Korzystając z brudnego ręcznika możesz złapać chorobę nazywaną nużycą. Nużeniec to pasożyt, którego obecność często prowadzi do zapalenia brzegów powiek i objawów przypominających zespół suchego oka czy zapalenie spojówek.

Nie masz pod ręką czystego ręcznika? Użyj chusteczki higienicznej albo jednorazowych ręczników papierowych

Nie pożyczaj kosmetyków

Cudze tusze do rzęs, kredki do oczu, eyelinery, cienie do powiek to siedliska bakterii, które mogą być zupełnie niegroźne dla właścicielki – część z nich to przecież elementy mikrobiomu jej skóry – ale Tobie zaszkodzą. Oczywiście każda maskara może stanowić bombę bilogiczną, w skład której wchodzą także drobnoustroje odpowiedzialne za opisane już choroby.

Sprawdzaj składniki kosmetyków do makijażu oczu

Bez względu na to czy jesteś alergikiem, czy nic Cię nigdy nie uczuliło, zawsze sprawdzaj skład kosmetyków do makijażu oczu. To ważne, ponieważ masz teraz w sieci nieograniczony dostęp do wiedzy i możesz dokonywać świadomych wyborów konsumenckich. Nie kupuj kosmetyków, które mają w składzie barwniki, konserwanty i substancje zapachowe, o których wiesz, że są szkodliwe albo chociaż niewskazane, jak: parabeny, SLS, silikony, olej parafinowy oraz inne oleje mineralne… – lista jest o wiele dłuższa. Im krótszy skład, tym lepszy preparat do makijażu.

Doświadczyłaś reakcji alergicznej? Zrób listę preparatów, które mogą Cię uczulać

Jeśli choć raz jakiś kosmetyk Cię uczulił, wpisz go na „czarną listę”. Możesz, oczywiście, spróbować wytropić, które konkretne składniki odpowiadają za reakcję alergiczną, ale nie zawsze będzie to możliwe – ich lista bywa długa, a za świąd, pieczenie czy opuchliznę może odpowiadać nie jedna substancja czynna, a kilka. Pamiętaj, że jeśli uczulił Cię tusz do rzęs konkretnej marki, jest wielkie prawdopodobieństwo, że zrobią także inne kosmetyki – producent zwykle używa tych samych półproduktów w całej linii.

Często wybieraj kosmetyki dla wrażliwych oczu i/albo hipoalergiczne

Twoim pierwszym wyborem powinny być kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe do oczu wrażliwych oraz hipoalergiczne. Ryzyko spowodowania podrażnienia jest wtedy znacząco mniejsze. Jeśli korzystasz z jakiegoś preparatu pierwszy raz, a przed Tobą ważne spotkanie, ta strategia może być wyjątkowo owocna: minimalizujesz ryzyko gwałtownej reakcji alergicznej.

Zwracaj uwagę na termin przydatności do użycia

Żaden kosmetyk, także ten do makijażu oczu, nie może Ci służyć w nieskończoność. Najlepiej wybierać kosmetyki w małych opakowaniach, co do których masz pewność, że zdążysz je zużyć zanim minie termin przydatności. Na opakowaniach kosmetyków znajduje się zawsze charakterystyczna ikonka otwartego słoiczka z liczbą w środku – to informacja mówiąca o tym, w ciągu ilu miesięcy od dnia otwarcia opakowania należy preparat zużyć. Przestrzegaj tej zasady, bo otwarty tusz do rzęs czy paletka z cieniami do powiek nie tylko – o czym już wiesz – gromadzą bakterie, ale po upływie terminu przydatności mogą w nich zajść reakcje chemiczne, które sprawią, że będą one po prostu szkodliwe.

Najpierw zakładaj soczewki kontaktowe, potem rob makijaż

Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, zakładaj je przed wykonaniem makijażu. Pamiętaj, żeby nie kupować kosmetyków, które zwierają różnego rodzaju mikrowłókna (np. przedłużających tuszów do rzęs), brokat czy inne drobinki (np. cieni do powiek), które mogłyby dostać się pod soczewkę i podrażnić oko oraz uszkodzić ją samą.

Pamiętaj, że oczy z soczewkami kontaktowymi nie zawsze tolerują kreskę na tak zwanej linii wodnej oka (wewnętrzna linii, która biegnie wzdłuż dolnej powieki, tuż na granicy rzęs).

Zmywaj makijaż przed pójściem spać – unikniesz podrażnień oczu

Niezmywanie makijażu na noc to jeden z pielęgnacyjnych grzechów głównych. Zaszkodzisz nie tylko delikatnej skórze wokół oczu, ale i nie unikniesz podrażnień ich samych. Pamiętaj, że im mocniejszy makijaż, np. smokey eyes, tym staranniejszego wymaga zmywania. Chcesz uniknąć podrażnień oczu? Niewskazane jest przeciąganie wacikami od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego kącika oka – jeśli już musisz wykonać taki ruch, wykonaj go w przeciwnym kierunku. Lepiej jednak nasączyć wacik preparatem do demakijażu, przyłożyć na minutę do powieki i po upływie tego czasu delikatnie usunąć kosmetyk. Unikniesz w ten sposób i rozciągania skóry, i wcierania do oczu resztek kosmetyków, które mogłyby podrażniać śluzówkę.

Jeśli masz infekcję oka, zrezygnuj z makijażu

Jeśli Twoje oczy są podrażnione i zanosi się na infekcję, np. zapalenie śluzówki, zrezygnuj z makijażu do czasu ustąpienia objawów. Unikaj wszelkich preparatów kosmetycznych, które mogłyby dodatkowo powodować podrażnienia. W przypadku problemów z oczami, pojawienia się zaburzeń widzenia czy światłowstrętu, koniecznie skontaktuj się z lekarzem

W przypadku nawracających problemów z oczami powodowanych użyciem kosmetyków kolorowych zasięgnij porady okulisty i specjalistki od makijażu

Masz wrażenie, że wszystkie składniki kosmetyków Ci nie służą i nawet najbardziej elementarny dzienny naturalny makijaż typu nude zawsze jest dla Ciebie niekomfortowy? Skonsultuj się z okulistą. Może to pierwsze objawy zespołu suchego oka albo innych zaburzeń wydzielania filmu łzowego? Pomocna okaże się także profesjonalna makijażystka, która umie polecić specjalistyczne preparaty dermatologiczne ułatwiające wykonanie niedrażniącego makijażu oczu.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺