Jaki jest wpływ światła na zdrowie i samopoczucie człowieka?

3 lipca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Słońce sprawia, że mamy więcej energii i budzi się w nas chęć do życia. Jego promienie pobudzają produkcję witaminy D oraz pomagają przyswajać witaminę E. Zaszkodzić nam mogą promienie UV lub zbyt długa ekspozycja na słońce. A co ze sztucznym oświetleniem? Jakich skutków jego działania powinniśmy się obawiać? Sprawdź.

Światło a zdrowie i samopoczucie

Zarówno światło naturalne, jak i światło sztuczne wyraźnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Odpowiednio dobrane oświetlenie jest w stanie znacząco poprawić nastrój. A źle dobrane może nawet popsuć zdrowie fizyczne. Należy pamiętać, że światło to nie tylko słońce czy celowe oświetlenie w postaci lamp, to również urządzenia, których nie postrzegamy przez pryzmat źródła światła, jak np. komputery i telefony. Jakie mogą być negatywne skutki źle dobranego oświetlenia?

a) Zaburzenia snu

Problemy z zasypianiem to zmora osób, które lubią przeglądać internet w telefonie tuż przed snem. Wiąże się to z zaburzeniem produkcji melatoniny – hormonu wywołującego w nas potrzebę snu.

b) Bóle głowy

Mogą być spowodowane przez złe rozmieszczenie opraw, które ostatecznie wywołują oślepiający efekt olśnienia lub kłopotliwe migotanie, którego pozbawione są jedynie lampy LED.

c) Znużenie

Jego winowajcą może być źle dobrana barwa światła. Żarówki LED oraz lampy ze zintegrowanym źródłem światła można kupić w kilku różnych temperaturach barwowych określanych w kelwinach. Każda z nich ma inny wpływ na ludzki organizm.

d) Choroby

Wywoływane głównie przez lampy rtęciowe, czy światła halogenowe, które emitują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie UV. Częste i zbyt długie przebywanie w biurze czy magazynie oświetlonym lampami halogenowymi może prowadzić do przebarwień skóry, chorób oczu, a nawet nowotworów. Aby się przed tym uchronić w zakładach pracy warto stosować lampy sufitowe LED.

Jaką barwę światła wybrać?

Odpowiedni dobór barwy sprawi, że światło nie tylko nam nie zaszkodzi, ale w określonych sytuacjach może nawet pomóc. Żarówki LED występują głównie w trzech barwach światła: barwie białej ciepłej, białej neutralnej i białej zimnej. Każda z nich sprawdzi się w innych okolicznościach.

Barwa biała ciepła – jest to najpopularniejsza barwa światła, stosowana najczęściej w mieszkaniach, hotelowych apartamentach czy restauracjach. Swoje zastosowanie zawdzięcza relaksującemu działaniu. Dlatego ciepła barwa światła sprawdza się szczególnie w oświetleniu sypialni, gdzie powoli wprowadza nas w senną atmosferę. Ciepła barwa buduje również bardzo przytulny klimat, dlatego chętnie używają jej restauracje oraz wyposażone są w nią lampy do salonu.

Barwa naturalna – jest najbardziej zbliżona do światła dziennego, dlatego czujemy się w niej komfortowo. W neutralnym świetle jesteśmy w stanie pracować oraz czuć umiarkowane odprężenie. Żarówka LED z naturalną barwą światła będzie oznaczona temperaturą 3500 – 4300K. Barwa pasuje do oświetlania korytarzy, kuchni czy nowoczesnych salonów.

Barwa zimna – sprawdza się szczególnie jako oświetlenie biurowe za sprawą pobudzającego do pracy działania. Barwa zimna podnosi koncentrację i niweluje potrzebę snu. Zimne światło to także dobre oświetlenie sklepu, które ze względu na swoje skupiające działanie przyciągnie spojrzenia klientów na wyróżniony światłem towar.

Jeśli zależy Ci na zdrowiu, warto oduczyć się szkodliwych nawyków, zainwestować w oświetlenie LED oraz uważnie dobierać barwę światła. Wszystkie te czynniki pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie: dzięki komfortowym warunkom pracy, jak i efektownej relaksacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...