Jak rozpoznać i jak leczyć chorobę alkoholową?

28 grudnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Alkoholizm jest bardzo często występującym zjawiskiem. Uzależniają się osoby w różnym wieku i z różnych warstw społecznych. Kiedy alkohol zaczyna stawać się problemem i jak go rozwiązać?

CHARGES MAY APPLY Subject: Alcoholic women On 2013-01-28, at 1:34 PM, Murdoch, Sarah wrote: Alcoholic women.jpg

Dlaczego się uzależniamy?

Dlaczego niektórzy uzależniają się od alkoholu, a inni nie? Niekiedy jest to problem wyniesiony z rodzinnego domu na zasadzie powielania zachowań obserwowanych u swoich rodziców, niekiedy powodem są traumatyczne przeżycia, depresja, stany nerwicowe lub głęboki stres, które popychają nas powoli w szpony nałogu. Picie staje się wtedy swojego rodzaju zapomnieniem, pozwala w jakimś stopniu się uspokoić, zrelaksować. Przyczyny mogą być również inne, na przykład podatność na nałogi, presja społeczna lub ciągłe przebywanie w środowisku, w którym dużo się pije. Niezależnie od okoliczności, w jakich pojawiło się uzależnienie, jest to poważny problem, z którym warto zacząć walczyć jak najwcześniej.

Jak objawia się alkoholizm?

Kiedy wieczorny kieliszek wina lub kufel piwa zaczyna przeradzać się w kilka kieliszków lub kufli i kiedy picie zaczyna coraz bardziej determinować nasze życie, świadczy to o problemie alkoholowym. Nałóg alkoholowy istnieje wtedy, kiedy nie potrafimy funkcjonować normalnie w codziennym życiu bez wcześniejszego napicia się. Nadużywanie alkoholu prowadzi bowiem do fizycznego i psychicznego uzależnienia – żeby czuć się dobrze i wykonywać zwyczajne czynności musimy najpierw dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę alkoholu. Częstym zjawiskiem obserwowanym u alkoholików jest też utrata kontroli nad własnym piciem, nieumiejętność powstrzymania się od picia lub poprzestania na niewielkiej dawce alkoholu. Zamiast tego pojawia się zjawisko picia bez limitu i „urywania się filmu”.

Do najczęstszych objawów alkoholizmu należą:

– picie codziennie lub kilka razy w tygodniu większych ilości alkoholu (więcej niż dwa duże piwa, dwie lampki wina, dwa kieliszki wódki);
– picie poranne na zasadzie „klin klinem”;
– zwiększenie tolerancji na alkohol;
– brak kontroli nad własnym piciem;
– złe samopoczucie po odstawieniu alkoholu;
– rozdrażnienie i agresja w sytuacji prób odcięcia pijącego od alkoholu;
– występowanie zjawiska „urywania się filmu”;
– spożywanie alkoholu w samotności;
– podporządkowanie całego życia piciu alkoholu.

Zgubne skutki nałogu

Choroba alkoholowa wywołuje bardzo negatywne skutki, zarówno w wymiarze fizycznym, psychicznym, jak również społecznym. Dochodzi do wyniszczenia organizmu, rozwoju licznych chorób, psychoz, uszkodzeń mózgu i systemu nerwowego. Degradacji ulegają również więzy rodzinne. Z powodu alkoholu bardzo często dochodzi do rozwodów. Osoby nałogowo pijące nie są też w stanie dobrze spełniać się w roli rodzica. Dochodzi do awantur, aktów przemocy, zaburzeń w relacjach między członkami rodziny, do rozwoju patologii. Skutkiem pogłębiającego się uzależnienia jest też utrata dotychczasowej pozycji społecznej, strata pracy, obniżenie poziomu życia.

Leczenie alkoholizmu

W przypadku gdy my sami mamy problem z alkoholem, albo ma go nasza bliska osoba, warto jak najszybciej podjąć stosowne kroki. Leczenie alkoholizmu związane jest najczęściej z przejściem odtrucia i podjęciem terapii psychologicznej. Niezwykle pomocne mogą okazać się tutaj centra terapii uzależnień, w których można uzyskać pełne wsparcie w procesie wychodzenia z nałogu. Dobrym przykładem tego typu miejsc jest Prywatne Centrum Terapii Uzależnień „Koninki”. Taki usytuowany w zacisznej okolicy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, w którym spotkać się można z pomocą psychologów i lekarzy, to doskonała szansa na zrozumienie swojej choroby i wyjście z uzależnienia. Sprawdź również: Ośrodek leczenia uzależnień – ranking najlepszych placówek

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz