Hipnoterapia – zajrzyj w głąb siebie, pożegnaj problemy

11 sierpnia 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Hipnoterapia jest procesem terapeutycznym, w którym głęboka relaksacja i zwiększona dzięki hipnozie uwaga i koncentracja pacjenta, pozwala uzyskać mu lepszy wgląd w siebie i swoje doświadczenia, a także umożliwia dostęp do głębszych warstw podświadomości, co sprzyja identyfikacji i przetwarzaniu ukrytych blokad, traum i przekonań, które mogą hamować rozwój i dobrostan.

Hipnoterapia

Wprowadzanie pacjenta w stan hipnozy raczej nie odbywa się na pierwszej sesji z hipnoterapeutą. To spotkanie poświęcone jest wywiadowi i testom podatności na sugestię. W niektórych przypadkach możliwe jest wprowadzenie w stan krótkiego transu, aby dać pacjentowi próbkę tego, co działo się będzie w czasie terapii i zapewnić mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa przed następną wizytą.

Trans hipnotyczny – głębokie rozluźnienie, pełna świadomość

Pacjent poddawany jest hipnoterapii zazwyczaj w pozycji siedzącej lub półleżącej. Wprowadzanie go w stan hipnozy rozpoczyna się od technik słownych, mających wywołać głębokie rozluźnienie, uregulować i pogłębić oddech, sprawić, aby człowiek poczuł się całkowicie swobodnie. Zamknięcie oczu pomaga wówczas w kierowaniu uwagi na wewnętrzne procesy psychiczne i fizyczne. Po osiągnięciu przez pacjenta stanu całkowitej swobody, stan transu jest stopniowo pogłębiany, z zastosowaniem np. odliczania od konkretnej liczby w dół, wyobrażanie sobie schodzenia po schodach, bądź wizualizację przeniesienia w piękne, bezpieczne miejsce.

Doświadczony hipnoterapeuta wie, do jakiej „głębokości” doprowadzić należy pacjenta, aby możliwa była efektywna praca nad jego problemami. Zazwyczaj w hipnoterapii wykorzystuje się lekki lub średni stopień głębokości. Pacjent jest cały czas świadomy i pozostaje w kontakcie słownym z terapeutą, który odpowiednio dobiera techniki hipnoterapeutyczne, dopasowując je na bieżąco do stanu i reakcji pacjenta. Ten z kolei zachowuje samokontrolę podczas całego seansu i pamięta swoje reakcje. Stosowane przez hipnoterapeutę pozytywne sugestie są łatwiej przyjmowane przez pacjenta, którego mózg będący w stanie głębokiego relaksu nie stawia im oporu. W owym stanie psychika wyłącza większość mechanizmów obronnych i analitycznych.

Warto, aby osoby, które odczuwają niepokój w związku z np. utratą kontroli, albo obawą o wybudzenie się z hipnozy miały świadomość, że jest to naturalny stan ludzkiego organizmu.

Z jakimi problemami do hipnoterapeuty?

Hipnoterapia jest jedną z metod pozwalającą odkryć problemy natury psychosomatycznej. Demaskuje często głęboko przez pacjenta skrywane problemy i zachęca go do zmierzenia się z nimi. To co nie zwerbalizowane, nieprzepracowane, wyparte ze świadomości, często hamuje rozwój człowieka i opóźnia jego marsz ku realizacji swoich celów. Sesja hipnoterapeutyczna może być jedną z metod skutecznie wspomagającą walkę z nerwicą, depresją, fobiami, bezsennością. Pomaga w zmaganiu się ze stresem, bezsennością, poczuciem niskiej wartości. Jest stosowana jako wsparcie w wychodzeniu z uzależnień i wspiera walkę z zespołem stresu pourazowego PTSD. Wspomaga również leczenie osób z zaburzeniami odżywiania.

Ale nie tylko nasza psyche odczuwa ulgę w trakcie hipnoterapii. Sesje hipnoterapeutyczne przyczyniają się do redukcji napięcia mięśniowego i zmniejszenia bólów. Hipnoterapia poprawia pamięć i koncentrację, może więc być stosowana przy usprawnianiu procesów uczenia się i zapamiętywania. Może pomóc ograniczyć uciążliwe tiki nerwowe, czy odblokować problemy występujące w życiu erotycznym.

Naukowe dowody na skuteczność hipnoterapii

Wpływ hipnoterapii na zdrowie i samopoczucie od lat podlega licznym badaniom naukowym. W 2002 roku w „Journal of Consulting and Clinical Psychology” opublikowano wyniki badań nad wpływem hipnoterapii na osoby zmagające się z depresją. Wykazano, że pacjenci, którym w terapii poznawczo-behawioralnej towarzyszyła hipnoterapia osiągnęli o 75% lepszą poprawę stanu zdrowia, niż ci, u których hipnoterapii nie zastosowano.

Badanie opublikowane w „Journal of Anxiety Disorders” w 1998 roku wykazało, że pacjenci leczący zaburzenia lękowe z równoległym zastosowaniem hipnoterapii, odnieśli o 79% lepszy wynik niż grupa kontrolna.

Na stronach National Library of Medicine opublikowane są badania dotyczące skuteczności hipnoterapii w pracy nad obniżoną samooceną i niskim poczuciem własnej wartości.

Hipnoterapia online

Coraz więcej hipnoterapeutów, zdając sobie sprawę, że pacjentów przed skorzystaniem z ich pomocy powstrzymywać może np. odległość, niekorzystne dla nich godziny pracy gabinetów albo dyskomfort jaki wiąże się z przebywaniem w obcej przestrzeni, oferuje sesje hipnoterapii online. Wartością dodaną dla pacjenta jest wówczas odbycie sesji w bezpiecznym, znanym sobie otoczeniu. Jest to też idealne rozwiązanie dla osób z ograniczeniami w poruszaniu się, oraz dla tych, których lęki są tak głębokie, że spotkanie z terapeutą twarzą w twarz mogłoby być źródłem zbyt wielkiego stresu. Tacy pacjenci decydują się najczęściej na hipnoterapię stacjonarną dopiero po kilku sesjach online. Przeprowadzone sondaże wskazują, że hipnoterapia online jest tak samo bezpieczna i skuteczna jak osobiste spotkanie z terapeutą.

Dowiedz się więcej: https://znajdzterapie.pl/hipnoterapia/

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz