Fosfolipidy na wątrobę – jak działają?

28 marca 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Jest wiele sposobów na regenerację wątroby, jednak dużą popularnością i skutecznością cieszą się suplementy diety i leki oparte na fosfolipidach. Jak działają takie preparaty? Jakie jest ich korzystne działanie na wątrobę? Jak długo należy jest stosować, by odczuć efekty?

Fosfolipidy w preparatach wspomagających regenerację wątroby najczęściej pochodzą z nasion sojowych. Jest to grupa związków, które pod względem chemicznym są estrami glicerolowymi kwasu cholinofosforowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród tych ostatnich wymienia się przede wszystkim kwasy; linolenowy, linolowy i oleinowy. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są związkami chemicznymi o korzystnym wpływie na wiele procesów metabolicznych, jednak nie mogą być syntetyzowane w organizmie. Z tego względu także fosfolipidy na nich oparte należy dostarczać z pożywieniem. Najczęściej nawet zróżnicowana i zbilansowania dieta nie jest w stanie dostarczyć dużej ilości składników odżywczych zawierających fosfolipidy, dlatego dla dobrej kondycji wątroby warto dostarczać je dodatkowo z suplementami diety np. Essentiale Forte (https://www.allecco.pl/1250,essentiale-forte-300-mg-50-kapsulki-regeneracja-watroby.html).

Jak działają fosfolipidy na komórki wątroby?

Wskutek procesów chorobowych toczących się w wątrobie dochodzi do powstawania ubytków w błonach komórkowych hepatocytów (czyli komórek wątrobowych). Fosfolipidy w wątrobie są wbudowywane w błony komórkowe – uzupełniają ubytki i uszczelniają komórki. Dzięki czemu komórki mają szansę na szybszą regenerację, a procesy wewnątrz hepatocytów zachodzą sprawniej. Fosfolipidy, które zostały wbudowane w błony komórkowe hepatocytów obniżają podatność tych komórek na szereg czynników cytotoksycznych układu immunologicznego. Ale to nie wszystko – fosfolipidy są ważnym składnikiem w procesach podziału i różnicowania się (specjalizacji) komórek wątroby.

Inny korzystny wpływ działania fosfolipidów wynika także z faktu, że hamują procesy włóknienia prowadzące do poważnej choroby, jaką jest zwłóknienie wątroby. Związki te hamują procesy produkcji kolagenu i stymulują aktywność enzymu (kolagenazy), która rozkłada cząsteczki kolagenu.

Fosfolipidy w profilaktyce miażdżycy

Obok pozytywnego wpływu na funkcjonowanie wątroby, fosfolipidy mają udowodnione dobroczynne działanie przeciwmiażdżycowe. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe budujące fosfolipidy powodują obniżenie stężenia cholesterolu we krwi i regulują poziom lipoprotein (cząsteczek, które transportują cholesterol w organizmie) w surowicy krwi. Ponadto ich działanie przeciwmiażdżycowe opiera się także na ich zdolności do aktywacji enzymów lipolitycznych i stymulacji transportu cząsteczek cholesterolu ze źródeł pozawątrobowych.

Fosfolipidy pomagają zapobiegać kamicy żółciowej

Część fosfolipidów wątrobowych jest wydzielanych do żółci, dzięki czemu zmienia się stosunek ilości cholesterolu do ilości fosfolipidów. Dochodzi także do zwiększenia rozpuszczalności cholesterolu w żółci dzięki emulgującym właściwościom fosfolipidów. Wymienione czynniki mają istotne znaczenie w profilaktyce kamicy żółciowej – zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych poprzez obniżenie poziomu cholesterolu. Ponadto fosfolipidy odgrywają ważną rolę (obok kwasów żółciowych) w trawieniu tłuszczów. Są także odpowiedzialne za wchłanianie w przewodzie pokarmowym witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Jaki preparat na wątrobę z fosfolipidami?

Suplementy diety zawierające fosfolipidy są zalecane do stosowania wspomagająco podczas leczenia zaburzeń funkcjonowania wątroby, dróg żółciowych oraz w kamicy żółciowej. To także pomocne preparaty przy ostrych i przewlekłych chorobach wątroby (np. przewlekłe zapalenie wątroby, toksyczne i poalkoholowe uszkodzenie wątroby itp.). Najpopularniejsze preparaty na wątrobę o dobrej opinii oparte na fosfolipidach to: wspomniany już Essentiale Forte, Esseliv, Syliflex z kompleksem sylimarynowo-fosfolipidowym, Essetreen forte czy Verdin hepatixx. Produkty te działają doraźne wspomagająco przy problemach z wątrobą (np. powstałych wskutek błędów żywieniowych) oraz są przeznaczone do długotrwałej kuracji.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz