Feromony – pachnidła XXI wieku

22 czerwca 2009, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Siła bezwonnego zapachu

Czy zastanawialiśmy się kiedyś jaki wpływ na naszą codzienność mają zapachy? Badania dowodzą, że są one bardzo istotnym narzędziem manipulacji. Narzędziem, które z sukcesem wykorzystywane jest w każdym praktycznie aspekcie życia.

W sklepach, w restauracjach, w muzeach niejednokrotnie możemy dostrzec (a raczej poczuć) przyjemne zapachy, których zadaniem jest przyciągnąć i zatrzymać klienta. Popularność takich zabiegów świadczy o ich niezwykłej skuteczności. Techniki manipulacji wykorzystujące zapach, stosowane są dziś nie tylko przez handlowców czy managerów. Na rynku istnieje niezwykle liczna grupa konsumentów, dla których zapach jest kluczowym warunkiem powodzenia w codziennym życiu. Grupa zapachów, które rzeczywiście silnie oddziaływają na otoczenie to jednak zapachy tak naprawdę niewyczuwalne….

Alternatywa dzięki technologiom

Feromony to naturalnie występujące, lotne substancje chemiczne wydzielane przez każdego z nas. Są wytwarzane w minimalnych ilościach, zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. Najczęściej obecne w pocie, śluzie i różnego rodzaju wydzielinach. W 1986 roku amerykańscy naukowcy udowodnili, że te, emitowane przez organizm związki chemiczne, mają ogromy wpływ na dobór partnera w naszym środowisku. Feromony działają bowiem w sferze podświadomości, w umysłach osób, które je odbierają. Niemniej jednak ze względu na sposób życia – częste kąpiele, używanie środków dezodoryzujących, przyjmowanie tabletek, feromony wytwarzane przez organizm są znacznie tłumione. Dlatego też, by wzmocnić ich działanie, tworzy się odpowiedniki w specjalnie do tego przygotowanych laboratoriach.
– Stosując odkrycia dzisiejszej, wysokorozwiniętej technologii chemicznej, możliwe jest uzyskanie syntetycznych, ludzkich feromonów, czyli dokładnie takich samych substancji, jakie wydziela organizm – informuje Artur Hanisz, właściciel portalu Feromony.pl.
– Dzięki zastosowaniu tych, w rzeczywistości niewyczuwalnych zapachów, jesteśmy

w stanie znacząco poprawić poziom komunikacji w każdej dziedzinie życia społecznego –  od spraw intymnych, poprzez pracę, zabawę, aż po domową codzienność. Dlatego właśnie feromony cieszą się dziś tak dużą popularnością – dodaje.

By osiągnąć cel…

Feromony, niezależnie czy emitowane przez organizm, czy produkowane syntetycznie, są atrybutem atrakcyjności. Te, nieposiadające swego zapachu substancje wysyłają bowiem „sygnały”, dzięki którym otoczenie postrzega nas jako osoby bardziej atrakcyjne. Są najczęściej stosowane przez mężczyzn w klubach bądź restauracjach po to, aby wzbudzić zainteresowanie płci przeciwnej. Niejednokrotnie jednak, zarówno mężczyźni jak i kobiety, wykorzystują feromony jako narzędzie skutecznie ułatwiające załatwienie codziennych spraw służbowych.
– Manipulowanie ludźmi kusi. Fryzjerka, do której chodzę od lat nagle wychodzi z siebie, abym był zadowolony. Ciężko mi w to uwierzyć, gdyż wcześniej zupełnie nie zwracała na mnie uwagi. Używanie feromonów stało się poniekąd nałogiem niosącym wymierne korzyści w życiu codziennym, jak i również w załatwianiu spraw służbowych – wyznaje Marcin, stały klient portalu.
– Sąsiedzi, sąsiadki, znajomi częściej się do mnie uśmiechają. Żona nagle diametralnie zmieniła swoje zachowanie. Przez pierwsze kilka dni nie mogłem powstrzymać się od wewnętrznego śmiechu – dodaje.
Korzystanie z feromonów to zjawisko występujące coraz częściej, szczególnie w grupie ludzi młodych. O popularności tych „bezzapachowych perfum” świadczą liczne opinie nowych użytkowników. Ważne jednak, by wiedzieć jaką ilość płynu zaaplikować. Niezależnie od tego, czy będzie to flakonik feromonu, czy wody toaletowej.

Czy wiesz, że..Słowo feromon, z języka greckiego oznacza dokładnie „przekaźnik podniecenia”, co jest wynikiem połączenia wyrazów ferein (niesie) oraz horme (pobudzenie)



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz