Erozja szkliwa? 6 praktycznych rad, jak o nie zadbać

1 kwietnia 2015, dodał: PoradyEkspertow
Artykuł zewnętrzny

Zdrowymi zębami możemy pogryźć naprawdę dużo, w Internecie krążą filmy, na których siłacz ciągnie autobus za pomocą liny trzymanej w zębach. Dla zdrowych zębów, może nie ciągnięcie autobusu, ale rozgryzienie surowej marchewki czy migdałów, to nie problem. Naukowcy badali szkliwo pod mikroskopem i stwierdzili, że budowa zęba ludzkiego w zasadzie nie różni się od struktury zęba tygrysa lub rekina, jedynie kształt i liczba zębów, a także siła mięśni szczęki powoduje ich zabójczą siłę u tych zwierząt. Niestety, szkliwo może ulec erozji. To proces niszczenia szkliwa, który powoduje, że jest ono osłabione, podatne na próchnicę i nadwrażliwość. Pierwszą oznaką problemów ze szkliwem może być pogłębianie się naturalnego koloru, czyli nasze zęby stają się bardziej żółte lub bardziej niebieskie. Sprawdź, co zrobić, aby pomóc swoim zębom w codziennej batalii!

Najważniejsza profilaktyka

Żadne, nawet najskuteczniejsze metody nie zastąpią odpowiedniej profilaktyki. Szkliwo samo się nie zregeneruje do tego stopnia, aby odzyskać swoje pierwotne właściwości, więc lepiej zawczasu zrezygnować z niektórych szkodliwych nawyków i wyrobić te dobre. – Przede wszystkim nie narażajmy niepotrzebnie naszych zębów na niebezpieczne czynniki mechaniczne: zgrzytanie zębami, gryzienie twardych przedmiotów, również kolczyk w języku może spowodować ubytki szkliwa.  W czasie codziennej higieny jamy ustnej pamiętajmy, żeby nie myć zębów twardą szczoteczką do 30 minut po zjedzeniu owoców zawierających kwasy. Szkliwo jest wtedy zmiękczone i może ulec uszkodzeniu – radzi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie.

Zęby nie lubią owoców

To, co jemy ma duże znaczenie dla zdrowia naszej jamy ustnej. Aby cieszyć się zdrowym i mocnym szkliwem zębów należy uzupełnić swoje codzienne menu o nabiał, który jest bogaty w składniki mineralne dobre dla zębów, przede wszystkim wapń. Z warzyw, dla naszych zębów, dobra jest soja i jej przetwory, np. tofu. Dużo wapnia zawierają także marchew, rzepa czy seler. Unikać trzeba marynowanych warzyw, sałatek z sosami na bazie octu i twardego jedzenia np. gryzienia kostek lodu czy intensywnego gryzienia orzechów. – Warto po każdym posiłku żuć gumę z ksylitolem. W przeciwieństwie do zwykłego cukru nie rozkłada się w jamie ustnej, ale utrzymuje neutralne pH, hamując nadmierny rozwój bakterii mogących uszkadzać szkliwo – podpowiada stomatolog.

Uważaj na to, co pijesz

Głównym powodem erozji szkliwa jest obecność w codziennej diecie kwasów, które znajdują się w napojach gazowanych, sokach owocowych, a także, popularnych wśród sportowców, napojach energetycznych. – Dla naszego szkliwa dobre będzie m.in. mleko krowie albo sojowe, aby zaspokoić pragnienie najlepsza jest woda mineralna. Jeżeli już musisz pić kwasowe napoje, to rób to przez słomkę, ominiesz zęby, które nie będą bezpośrednio narażone na działanie szkodliwych substancji – radzi dr Stachowicz.

Zbadaj żołądek

Szkliwo jest narażone na erozję nie tylko przez kwasy z jedzenia, czy picia, ale też szkodliwy może być kwas żołądkowy. Jeśli cierpimy na zgagę lub refluks, czyli zarzucanie treści żołądkowej do jamy ustnej, to to też może być powód uszkadzania szkliwa. Z tym problemem udajmy się do internisty lub lekarza rodzinnego, który zaleci zmianę diety i leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

Na ratunek szkliwu

Istnieje kilka sposobów zapobiegających erozji szkliwa, które możemy stosować w domowym zaciszu. Po pierwsze na należy szczotkować zęby specjalną pastą, która wzmacnia szkliwo zębów. – Będąc w sklepie wybierajmy pasty do zębów zawierające fluor w ilości 1300–1500 ppm, która jest odpowiednia do codziennej higieny jamy ustnej i na tyle wysoka, aby utrzymać proces remineralizacji szkliwa. W aptekach dostępne są też specjalne żele fluoryzujące, których używa się raz w tygodniu, na noc, polecane dla osób z zębami podatnymi na próchnicę i z nadwrażliwością – wyjaśnia dr Stachowicz.  

Pomoc dentysty

Lata „pielęgnowania” złych nawyków i stronienie od dentysty mogą sprawić, że domowe metody już nie pomogą na zniszczone szkliwo. W gabinecie stomatologicznym dostępny jest szereg zabiegów umożliwiających odzyskanie pięknego uśmiechu. Podstawą jest wyleczenie próchnicy i uzupełnienie ubytków. – W gabinecie wykonujemy dokładny przegląd stanu uzębienia i jamy ustnej. Leczymy ubytki próchnicowe i wykonujemy higienizację, czyli usuwamy osady i kamień nazębny – wyjaśnia dentystka. Podczas wizyty kontrolnej lekarz stomatolog może zalecić dodatkową fluoryzację, polegającą na nałożeniu na powierzchnię zębów pianki lub żelu, które pozostaną na nich przez kilkanaście minut, a potem są spłukiwane. Zabieg zapewnia dużą dawkę fluoru koniecznego do odbudowy szkliwa i zabezpieczenia przed rozwojem próchnicy. – Jeżeli zniszczone są zęby w strefie estetycznej, czyli tej widocznej przy uśmiechu, od piątki do piątki, to stosuje się licówki porcelanowe, które zakrywają przednią część zęba, naśladując prawdziwy i zapobiegają dalszej erozji – dodaje.

Porad udziela: lek. Stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy w Warszawie. www.periodent.com.pl 

file1427888453



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz