Ekstrakt z ajuga reptans – naturalny środek w walce z chorobami skóry

9 listopada 2018, dodał: Redakcja

Choroby skóry takie jak trądzik, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, czy egzema to poważne problemy dla każdego, kto ich doświadczył. Problemy skórne prowadzą często do niskiego poczucia własnej wartości, braku pewności siebie i kompleksów. Nic dziwnego, że ludzie, którzy ich doświadczają, usilnie poszukują lekarstwa.

Choć antybiotyki i inne silne środki farmakologiczne mogą okazać się skuteczne, rozpoczynanie leczenia od ich stosowania nie jest najlepszym pomysłem. Każdy z takich środków ma bowiem skutki uboczne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z tego, co oferuje nam natura. Jednym z najlepszych naturalnych środków w walce z chorobami skóry jest ajuga reptans – dąbrówka rozłogowa.

Czym jest ajuga reptans?

Ajuga reptans, czyli dąbrówka rozłogowa, to roślina o niebieskich kwiatach, którą w Polsce znaleźć można na łąkach, pastwiskach i leśnych polanach. Ze względu na piękne kwiaty uprawiana jest także w przydomowych ogródkach. Jej największą wartością nie są jednak kwiaty, ale liście, które od wielu lat stosowane są przez zielarzy do leczenia chorób skóry i jako środek zapobiegający wypadaniu włosów. Do jej gorących zwolenników należy mgr Wojciech Biernat, jeden z najwybitniejszych zielarzy w Polsce. Dobroczynne właściwości rośliny nie są znane jedynie w kręgu osób zajmujących się medycyną naturalną. W celu zweryfikowania jej działania przeprowadzono liczne badania naukowe na grupach kontrolnych, które potwierdziły pozytywny wpływ dąbrówki rozłogowej na skórę.

Kiedy stosować ajuga reptans

Ajuga reptans pomaga w leczeniu chorób skórnych takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny (egzemę), łojotok i trudno gojące się rany. Zapobiega również wypadaniu włosów. Choć w tym artykule chcemy skupić się na leczeniu chorób skóry, warto wspomnieć, że ziele dąbrówki rozłogowej sprawdza się także w przypadku reumatyzmu, artretyzmu, zaburzeń metabolicznych, chorób wątroby, zapalenia gardła i chorób wrzodowych.

W jakiej formie przyjmować ajuga reptans

Dr Henryk Różański wspomina o kilku metodach przygotowania lekarstwa z dąbrówki. Są to:

 • napar (w proporcjach 1 łyżka na 1 szklankę wrzątku) do picia i przemywania skóry
 • nalewka (na alkoholu w proporcjach 1:5) do wcierania we włosy w celu ich wzmocnienia
 • maść (ziele utarte z masłem, tranem lub olejem lnianym) do smarowania skóry

Każda z tych metod ma dwie poważne wady: wymaga dostępu do świeżego ziela dąbrówki (co może być problematyczne dla osób, które nie mają czasu lub możliwości hodowania tej rośliny) i wiąże się z długim okresem oczekiwania na efekty.

Znacznie lepszym sposobem jest wykorzystanie gotowego ekstraktu weryfikowanego metodą TLC. Dzięki nowatorskiej metodzie otrzymywania ekstraktu i weryfikacji metodą TLC uzyskuje się ekstrakt o bardzo wysokim stężeniu i dzięki temu szybkim i skutecznym działaniu, nie tylko leczniczym, ale także zapobiegającym chorobom skóry! W przeciwieństwie do ekstraktów w postaci tabletek i kapsułek zawiera wyłącznie substancję czynną bez konserwantów i innych sztucznych wypełniaczy.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

3 komentarzy do Ekstrakt z ajuga reptans – naturalny środek w walce z chorobami skóry

 1. avatar Halina mroz bidzinska pisze:

  Gdzie można kupić ekstrat z dabrowki

  • avatar Redakcja pisze:

   Jest dostępny w sklepie Kozlek.pl – prosimy kliknąć w link widoczny w ostatnim akapicie (na niebiesko), wtedy przekieruje Panią do konkretnego produktu.

 2. avatar Anonim pisze:

  Gdzie można nabyć ten ekstrat z dabrowki?

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Zakupy przez internet
To chyba zależy od sklepu :) Ja idę już tylko po sprawdzonych pewna...
Płyta indukcyjna
Płyta indukcyjna jest świetna nie tylko ze względów estetycznych, ale też ze względu na bezpieczeństwo....
nietrzymanie moczu
Spotkała się któraś z was z nietrzymaniem moczu po porodzie? Czy tabletki...
Jaki kierunek studiów wybrać?
Mam znajomą, która w wieku 59 lat zmieniła branżę:) I świetnie sobie radzi:)