Czym są suplementy i czy warto po nie sięgnąć

28 stycznia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Suplementy diety to tak naprawdę jedzenie, czy inaczej mówiąc, środek spożywczy tylko, że bardzo skoncentrowany. Kiedy zjadamy kolejne pomidory czy marchewkę, w ten sposób również dostarczamy potrzebnych nam składników odżywczych. Problem w tym, że dzisiejsze jedzenie nie dostarcza odpowiednich ilości potrzebnych dla nas składników, aby utrzymać nasze zdrowie w jak najlepszym stanie. 

Szczególną uwagę warto zwrócić na witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Witaminy ADEK

ADEK to 4 oddzielne witaminy, ale coraz częściej możemy znaleźć w jednym suplemencie.

Witaminy ADEK są witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, czyli aby witamina mogła się wchłonąć należy ją przyjmować wtedy, gdy zjadamy coś tłustego. 

Witamina A jest tak na prawdę związkiem kilku grup retinoidowych. Często zamiennie stosuje się nazwy tj. retinol, beta-karoten czy prowitamina A. Witamina A jest magazynowana w naszym organizmie w wątrobie oraz tkance tłuszczowej. 

Ogromne znaczenie Witaminy A dla naszego organizmu objawia się pozytywnym wpływem na nasz wzrok, wzrost, zapobieganiu zakrzepom, zwalczaniu wirusów i bakterii, utrzymaniu prawidłowego stanu skóry, a także poprawie stanu włosów i paznokci.

Witaminę A znajdziemy w jajkach, jarmużu, słodkich ziemniakach, w wątrobie i tłustych rybach.

Niedobory witaminy A objawiają się w następujących sytuacjach:

  • gdy pogorszył się wzrok
  • wypadają włosy i łamią się paznokcie
  • nasilają się objawy trądziku
  • pojawiają się skłonności do biegunek
  • częściej łapiemy infekcje wirusowe i bakteryjne.

Najczęściej niedobory witaminy A pojawiają się u kobiet w ciąży, u osób pracujących przy komputerze, u alkoholików i palaczy.

Ze względu na fakt, że witaminę A łatwo przedawkować nie można jej suplementować samodzielnie przez długi okres czasu.

Kolejną witaminą jest Witamina E i tak jak poprzednia jest rozpuszczana w tłuszczach. Jest silnym antyutleniaczem. Często mówi się, że jest „witaminą młodości”. Jej głównym działaniem jest walka z wolnymi rodnikami, na które jesteśmy codziennie narażeni. Witamina E jest bardzo potrzebna dla pań i panów. U kobiet zapewnia prawidłową owulację, prawidłowy rozwój nienarodzonego dziecka oraz prawidłowy przebieg ciąży, a u mężczyzn jest potrzebna do prawidłowej produkcji nasienia.

Witamina E podobnie jak witamina A korzystnie wpływa na skórę i opóźnia procesy starzenia. Ze względu na działanie nawilżające, odżywiające, natłuszczające i regenerujące spotyka się ją w kremach i kosmetykach.

Na niedobory tej witaminy cierpią głównie osoby chore na celiakię i mukowiscydozę oraz te, u których wystąpiło zaburzenie wchłaniania tłuszczu.

Objawy niedoboru witaminy E to:

  • anemia
  • wypadanie włosów
  • zaburzenia koncentracji
  • niepłodność
  • problemy ze wzrokiem
  • zmęczenie i rozdrażnienie

Witamina E jest również magazynowana w naszym organizmie, głownie w nadnerczach i tkance tłuszczowej. Zazwyczaj nadmiar jest wydalany z organizmu. Do ewentualnego przedawkowania może dojść, gdy suplementujemy witaminę E w dużych dawkach i przez długi okres czasu.

Witaminę E znajdziemy w oleju słonecznikowym, rybach, migdałach, orzechach laskowych, kiełkach, szpinaku czy pomidorach.

Witamina A E w suplementach jest często połączona, ponieważ witamina E dodatkowo zapobiega utlenianiu witaminy A.

Kolejną witaminą rozpuszczalną w tłuszczach jest Witamina D3. Jest nam potrzebna do prawidłowego działania układu odpornościowego, odpowiada za prawidłową mineralizację kości, reguluje gospodarkę wapniowo-fosforową, ale są również źródła, które podają, że witamina D3 chroni nas przed nowotworami. 

Niestety wielu ludzi cierpi na poważny niedobór tej witaminy i mimo, iż nasz organizm potrafi ją wytworzyć przy ekspozycji na słońce, poziom jej w organizmie jest bardzo niski. W takich sytuacjach konieczna jest suplementacja. Wszyscy pamiętają, że zbyt niski poziom witaminy D3 to krzywica u dzieci, ale jak się okazuje nie tylko to. 

Ostatnią witaminą rozpuszczalną w tłuszczach jest K2MK7

Tu trzeba na początku powiedzieć, że istnieją 3 witaminy K jest to witamina K1, witamina K2 i witamina K3. 

Najkorzystniejszą formą jest witamina K2, która jest magazynowana w wątrobie i wykorzystywana w całym organizmie.

Witamina K2 jest wytwarzana przez bakterie w procesie fermentacji np. soi, w jogurtach, kefirch, serach czy kiszonej kapuście. Najlepszym podtypem jest menachinon oznaczany MK7, gdzie liczba 7 oznacza okres półtrwania w organizmie.

Według badań naukowych witamina k2mk7 ma korzystny wpływ na nas ponieważ reguluje procesy krzepnięcia krwi, reguluje wapń w organizmie.

Obok prawidłowego odżywiania i suplementacji witaminami oraz minerałami należy pamiętać, że istnieje wiele czynników wpływających na nasze zdrowie, jak na przykład ruch w formie jazdy na rowerze, czy spokojnego biegu.

Odwiedź sklep z suplementami i dowiedz się jeszcze więcej o innych suplemetach diety, olejkach eterycznych, olejach do skóry, czy kosmetykach BIO, które mogą okazać się niezbędne dla Twojego zdrowia.

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nie mam pieniedzy na święta
Ja tak robię, kupuję sporo rzeczy na promkach i mam zapasy na święta,...
Jak bronić się przed wykorzystywani…
Opieka zapewnia tym najuboższym, a o innych ma starać się rodzina, taka jest prawda...
Szukam metod na leczenie haluksów
Taka operacja to ryzyko, no i wyklucza z aktywności na kilka tygodni...
wybielanie zębów
To efekt nie będzie trwały, a każde wybielanie to też naruszanie struktury szkliwa,...