Czy pasta do zębów z fluorem jest bezpieczna dla dzieci? Wyjaśniamy

20 kwietnia 2023, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Od wielu lat rodzice zadają sobie pytanie, czy dziecko powinno stosować pastę do zębów z fluorem. Rośnie świadomość rodziców, jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. Czy warto zatem wybrać pastę do zębów z fluorem? Czy ostatnie doniesienia sugerujące potencjalną szkodliwość fluoru mają wpływ na dyrektywy UE?

mycie zębów

Pasta z fluorem dla dzieci – dlaczego warto ją wybrać?

W ostatnich latach narosło wiele mitów dotyczących fluoru. Według naukowców to substancja niebezpieczna tylko, gdy występuje w wysokich stężeniach. Pasta do zębów z fluorem jest natomiast produktem przebadanym, a tym samym bezpiecznym zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Substancja ta naturalnie występuje w przyrodzie, m.in. we wdychanym powietrzu czy przyjmowanym na co dzień pokarmie. Fluor w paście dla dzieci pozwala natomiast zapobiegać powstawaniu próchnicy. Wykazuje on również działanie przeciwbakteryjne. Na podstawie badań naukowych dowiedziono, że bierze aktywny udział w hamowaniu demineralizacji oraz wspomaganiu procesu remineralizacji. Wybierając produkty ze sprawdzonych źródeł, tak jak np. Jordan https://www.jordanoralcare.com/pl/ można mieć pewność, że będą one w pełni bezpieczne dla zdrowia.

Ile fluoru powinno się znajdować w paście dla dzieci?

Dzieci powinny rozpocząć pielęgnację zębów wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków. Zanim jednak dziecko skończy 8 lat, jego zęby powinni szczotkować rodzice. W zależności od wieku należy wybrać produkt z inną zawartością fluoru. Przyjmuje się, że do 6 roku życia jego ilość powinna wynosić 1000 ppm, starsze dzieci mogą myć zęby, używając pasty zawierającej 1450 ppm omawianego pierwiastka.

Oprócz zawartości samego fluoru w paście należy również zwracać uwagę na ilość produktu, którego używa się do pielęgnacji dziecięcych zębów. Należy myć je dwa razy dziennie, przy czym do drugiego roku życia powinno się stosować porcję wielkości ziarnika ryżu. Pomiędzy 2 a 6 rokiem życia ilość powinna przypominać ziarno grochu. W wieku 6 lat należy myć zęby, wykorzystując 1-2 cm pasty.

Pasta z fluorem czy bez – główne różnice

W pastach, które nie zawierają fluoru, producenci stosują inne zamienniki działające przeciwbakteryjnie, m.in. olej kokosowy. Według badań nie działają one tak skuteczne, jak charakteryzowana substancja.

Ostatnio pojawiły się publikacje sugerujące negatywny wpływ wysokiego stężenia fluoru w pastach. W Unii Europejskiej obowiązuje jednak dyrektywa, według której zawartość fluoru w produkcie dopuszczonym do obrotu na rynku nie może przekraczać poziomu 1500 ppm. Preparaty zawierające wyższe stężenie, dostępne są wyłącznie na receptę. Oznacza to, że obecnie w polskich sklepach można kupić wyłącznie pasty z bezpieczną ilością charakteryzowanego pierwiastka.

Pasta do zębów dla dzieci z fluorem może mieć w składzie element wymieniony jako NaF (fluorek sodu), SMFP (monofluorofosforan sodu), AmF (aminofluorek), bądź SnF2 (fluorek cyny). Kupując produkt w sklepie lub aptece, należy zwracać uwagę na wymienione oznaczenia, które informują konsumenta o obecności fluoru.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz